Kinesere sure på Apple: Vi ejer retten til Snow Leopard

Kinesere mener, at de ejer retten til Snow Leopard.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple står overfor et søgsmål om varemærkekrænkelse fra et kinesisk firma på grund af selskabets brug af navnet Snow Leopard. Det sker lige efter, at Apple har betalt 353 millioner kroner i et forlig med et andet kinesisk firma over brugen af navnet iPad.

Jiangsu Xuebao, der producerer kemiske husholdningsprodukter, registrerede angiveligt Snow Leopard som varemærke i 2000, samme år som det andet kinesiske firma, Proview, registrerede iPad som varemærke.

En domstol i Shanghai har accepteret Jiangsu Xuebaos søgsmål og berammet et retsmøde til 10. juli, skriver websitet M.I.C. Gadget.

Til forskel fra Proview, som i første omgang krævede over to milliarder kroner i iPad-søgsmålet, er Jiangsu Xuebaos krav ret beskedne: Cirka 470.000 kroner og en undskyldning.

Herudover sagsøger Jiangsu Xuebao fire andre kinesiske virksomheder, der reklamerer for og sælger Snow Leopard-versionen af Apples styresystem til Mac.

Det er ifølge M.I.C. Gadget ikke særligt sandsynligt, at Jiangsu Xuebao vinder sagen mod Apple, da det amerikanske selskab aldrig har brugt det kinesiske ord for sneleopard, Xuebao, i markedsføringen af OS X 10.6 Snow Leopard.

Selvom Jiangsu Xuebao faktisk anvender varemærket Snow Leopard til to teknologiske produkter, så fokuserer firmaet hovedsageligt på husholdningsartikler såsom tandpasta og rengøringsmidler.

M.I.C. Gadget bemærker også, at det kinesiske firma hævder, at Apple forsøgte at registrere Snow Leopard som varemærke i 2008, men fik afslag, angiveligt med den begrundelse at Jiangsu Xuebao ejede rettighederne til navnet.

I mandags indgik Apple forlig på 353 millioner kroner med kinesiske Proview, der er i økonomiske vanskeligheder. Flere analytikere påpegede risikoen for, at andre firmaer kunne se dette forlig som inspiration til nye varemærke-sager mod det amerikanske selskab, der er et af de rigeste i verden.

Apple introducerede OS X 10.6 Snow Leopard i 2009. Siden da er der kommet en ny version af styresystemet ved navn Lion. Den næste version ved navn Mountain Lion forventes på markedet muligvis i løbet juli måned.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job