Kinesere sure på Apple: Vi ejer retten til Snow Leopard

Kinesere mener, at de ejer retten til Snow Leopard.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple står overfor et søgsmål om varemærkekrænkelse fra et kinesisk firma på grund af selskabets brug af navnet Snow Leopard. Det sker lige efter, at Apple har betalt 353 millioner kroner i et forlig med et andet kinesisk firma over brugen af navnet iPad.

Jiangsu Xuebao, der producerer kemiske husholdningsprodukter, registrerede angiveligt Snow Leopard som varemærke i 2000, samme år som det andet kinesiske firma, Proview, registrerede iPad som varemærke.

En domstol i Shanghai har accepteret Jiangsu Xuebaos søgsmål og berammet et retsmøde til 10. juli, skriver websitet M.I.C. Gadget.

Til forskel fra Proview, som i første omgang krævede over to milliarder kroner i iPad-søgsmålet, er Jiangsu Xuebaos krav ret beskedne: Cirka 470.000 kroner og en undskyldning.

Herudover sagsøger Jiangsu Xuebao fire andre kinesiske virksomheder, der reklamerer for og sælger Snow Leopard-versionen af Apples styresystem til Mac.

Det er ifølge M.I.C. Gadget ikke særligt sandsynligt, at Jiangsu Xuebao vinder sagen mod Apple, da det amerikanske selskab aldrig har brugt det kinesiske ord for sneleopard, Xuebao, i markedsføringen af OS X 10.6 Snow Leopard.

Selvom Jiangsu Xuebao faktisk anvender varemærket Snow Leopard til to teknologiske produkter, så fokuserer firmaet hovedsageligt på husholdningsartikler såsom tandpasta og rengøringsmidler.

M.I.C. Gadget bemærker også, at det kinesiske firma hævder, at Apple forsøgte at registrere Snow Leopard som varemærke i 2008, men fik afslag, angiveligt med den begrundelse at Jiangsu Xuebao ejede rettighederne til navnet.

I mandags indgik Apple forlig på 353 millioner kroner med kinesiske Proview, der er i økonomiske vanskeligheder. Flere analytikere påpegede risikoen for, at andre firmaer kunne se dette forlig som inspiration til nye varemærke-sager mod det amerikanske selskab, der er et af de rigeste i verden.

Apple introducerede OS X 10.6 Snow Leopard i 2009. Siden da er der kommet en ny version af styresystemet ved navn Lion. Den næste version ved navn Mountain Lion forventes på markedet muligvis i løbet juli måned.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS