Kinesere sure på Apple: Vi ejer retten til Snow Leopard

Kinesere mener, at de ejer retten til Snow Leopard.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple står overfor et søgsmål om varemærkekrænkelse fra et kinesisk firma på grund af selskabets brug af navnet Snow Leopard. Det sker lige efter, at Apple har betalt 353 millioner kroner i et forlig med et andet kinesisk firma over brugen af navnet iPad.

Jiangsu Xuebao, der producerer kemiske husholdningsprodukter, registrerede angiveligt Snow Leopard som varemærke i 2000, samme år som det andet kinesiske firma, Proview, registrerede iPad som varemærke.

En domstol i Shanghai har accepteret Jiangsu Xuebaos søgsmål og berammet et retsmøde til 10. juli, skriver websitet M.I.C. Gadget.

Til forskel fra Proview, som i første omgang krævede over to milliarder kroner i iPad-søgsmålet, er Jiangsu Xuebaos krav ret beskedne: Cirka 470.000 kroner og en undskyldning.

Herudover sagsøger Jiangsu Xuebao fire andre kinesiske virksomheder, der reklamerer for og sælger Snow Leopard-versionen af Apples styresystem til Mac.

Det er ifølge M.I.C. Gadget ikke særligt sandsynligt, at Jiangsu Xuebao vinder sagen mod Apple, da det amerikanske selskab aldrig har brugt det kinesiske ord for sneleopard, Xuebao, i markedsføringen af OS X 10.6 Snow Leopard.

Selvom Jiangsu Xuebao faktisk anvender varemærket Snow Leopard til to teknologiske produkter, så fokuserer firmaet hovedsageligt på husholdningsartikler såsom tandpasta og rengøringsmidler.

M.I.C. Gadget bemærker også, at det kinesiske firma hævder, at Apple forsøgte at registrere Snow Leopard som varemærke i 2008, men fik afslag, angiveligt med den begrundelse at Jiangsu Xuebao ejede rettighederne til navnet.

I mandags indgik Apple forlig på 353 millioner kroner med kinesiske Proview, der er i økonomiske vanskeligheder. Flere analytikere påpegede risikoen for, at andre firmaer kunne se dette forlig som inspiration til nye varemærke-sager mod det amerikanske selskab, der er et af de rigeste i verden.

Apple introducerede OS X 10.6 Snow Leopard i 2009. Siden da er der kommet en ny version af styresystemet ved navn Lion. Den næste version ved navn Mountain Lion forventes på markedet muligvis i løbet juli måned.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS