Helt cool: Sådan tackler forsvaret licenskontrol

Hos Forsvaret frygter man på ingen måde licenskontroller, selv om organisationen for nylig måtte betale seks millioner kroner.

Artikel top billede

Læs også: Kontrol afslører enormt licensrod hos Statens It

For mange it-chefer springer svedperlerne frem på panden, så snart snakken falder på licens-audits.

Skrækhistorier om kæmpe millionkrav, juridiske slagsmål og tidskrævende, langstrakte forløb verserer nemlig jævnligt.

Men hos Forsvaret Koncernfælles Informatiktjeneste (FKIT) er opfattelsen og holdningen imidlertid en helt anden.

Jens Gall Jørgensen, der er afdelingsleder med ansvar for blandt andet licensstyring, oplyser, at FKIT i alt har haft tre henvendelser om licens audits igennem årene.

Den ene var fra Microsoft i 2011.

"Microsoft fortalte, at de havde behov for at lave en licens-audit hos os, men i stedet for et egentligt audit blev det gennemført som et 'True up advisory'," fortæller Jens Gall Jørgensen.

Han forklarer, at forløbet betød, at KPMG kom med ind over, og det hele egentlig blev udført som en normal licens-audit.

"Det var et positivt forløb, hvor der kom et resultat, som vi havde forventet," siger han.

Regningen i kølvandet på forløbet var seks millioner kroner, men det var altså forventet set i lyset af den udvidede anvendelse af Microsoftsoftware der var sket i løbet af året, forklarer han.

Kun et par ting kom bag på Forsvaret. Blandt andet var en forkert licensnøgle blevet brugt til en server, og så stammede nogle ting fra før den tid, hvor man for alvor satte fokus på licensstyringen.

Licenskontrol af Oracle og Adobe

Lige nu er Oracle i gang med en licens-audit, hvor Forsvaret afventer tilbagemelding om en mulig regning.

"Vi forventer, at det bliver under en halv million kroner," siger Jens Gall Jørgensen

Han understreger, at også dette forløb er foregået stille og roligt uden kontroverser.

Endelig har Adobe bedt om en licens-audit. Den er netop afsluttet, og resultatet var en underlicensiering på knap 14.000 kroner.

FKIT driver en lang række it-systemer, herunder Forsvarets SAP-baserede erp-system DeMars, og supporterer mere end 20.000 pc'er og et tilsvarende antal brugere overalt i Forsvaret i ind- og udland.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job