Helt cool: Sådan tackler forsvaret licenskontrol

Hos Forsvaret frygter man på ingen måde licenskontroller, selv om organisationen for nylig måtte betale seks millioner kroner.

Artikel top billede

Læs også: Kontrol afslører enormt licensrod hos Statens It

For mange it-chefer springer svedperlerne frem på panden, så snart snakken falder på licens-audits.

Skrækhistorier om kæmpe millionkrav, juridiske slagsmål og tidskrævende, langstrakte forløb verserer nemlig jævnligt.

Men hos Forsvaret Koncernfælles Informatiktjeneste (FKIT) er opfattelsen og holdningen imidlertid en helt anden.

Jens Gall Jørgensen, der er afdelingsleder med ansvar for blandt andet licensstyring, oplyser, at FKIT i alt har haft tre henvendelser om licens audits igennem årene.

Den ene var fra Microsoft i 2011.

"Microsoft fortalte, at de havde behov for at lave en licens-audit hos os, men i stedet for et egentligt audit blev det gennemført som et 'True up advisory'," fortæller Jens Gall Jørgensen.

Han forklarer, at forløbet betød, at KPMG kom med ind over, og det hele egentlig blev udført som en normal licens-audit.

"Det var et positivt forløb, hvor der kom et resultat, som vi havde forventet," siger han.

Regningen i kølvandet på forløbet var seks millioner kroner, men det var altså forventet set i lyset af den udvidede anvendelse af Microsoftsoftware der var sket i løbet af året, forklarer han.

Kun et par ting kom bag på Forsvaret. Blandt andet var en forkert licensnøgle blevet brugt til en server, og så stammede nogle ting fra før den tid, hvor man for alvor satte fokus på licensstyringen.

Licenskontrol af Oracle og Adobe

Lige nu er Oracle i gang med en licens-audit, hvor Forsvaret afventer tilbagemelding om en mulig regning.

"Vi forventer, at det bliver under en halv million kroner," siger Jens Gall Jørgensen

Han understreger, at også dette forløb er foregået stille og roligt uden kontroverser.

Endelig har Adobe bedt om en licens-audit. Den er netop afsluttet, og resultatet var en underlicensiering på knap 14.000 kroner.

FKIT driver en lang række it-systemer, herunder Forsvarets SAP-baserede erp-system DeMars, og supporterer mere end 20.000 pc'er og et tilsvarende antal brugere overalt i Forsvaret i ind- og udland.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S