Helt cool: Sådan tackler forsvaret licenskontrol

Hos Forsvaret frygter man på ingen måde licenskontroller, selv om organisationen for nylig måtte betale seks millioner kroner.

Artikel top billede

Læs også: Kontrol afslører enormt licensrod hos Statens It

For mange it-chefer springer svedperlerne frem på panden, så snart snakken falder på licens-audits.

Skrækhistorier om kæmpe millionkrav, juridiske slagsmål og tidskrævende, langstrakte forløb verserer nemlig jævnligt.

Men hos Forsvaret Koncernfælles Informatiktjeneste (FKIT) er opfattelsen og holdningen imidlertid en helt anden.

Jens Gall Jørgensen, der er afdelingsleder med ansvar for blandt andet licensstyring, oplyser, at FKIT i alt har haft tre henvendelser om licens audits igennem årene.

Den ene var fra Microsoft i 2011.

"Microsoft fortalte, at de havde behov for at lave en licens-audit hos os, men i stedet for et egentligt audit blev det gennemført som et 'True up advisory'," fortæller Jens Gall Jørgensen.

Han forklarer, at forløbet betød, at KPMG kom med ind over, og det hele egentlig blev udført som en normal licens-audit.

"Det var et positivt forløb, hvor der kom et resultat, som vi havde forventet," siger han.

Regningen i kølvandet på forløbet var seks millioner kroner, men det var altså forventet set i lyset af den udvidede anvendelse af Microsoftsoftware der var sket i løbet af året, forklarer han.

Kun et par ting kom bag på Forsvaret. Blandt andet var en forkert licensnøgle blevet brugt til en server, og så stammede nogle ting fra før den tid, hvor man for alvor satte fokus på licensstyringen.

Licenskontrol af Oracle og Adobe

Lige nu er Oracle i gang med en licens-audit, hvor Forsvaret afventer tilbagemelding om en mulig regning.

"Vi forventer, at det bliver under en halv million kroner," siger Jens Gall Jørgensen

Han understreger, at også dette forløb er foregået stille og roligt uden kontroverser.

Endelig har Adobe bedt om en licens-audit. Den er netop afsluttet, og resultatet var en underlicensiering på knap 14.000 kroner.

FKIT driver en lang række it-systemer, herunder Forsvarets SAP-baserede erp-system DeMars, og supporterer mere end 20.000 pc'er og et tilsvarende antal brugere overalt i Forsvaret i ind- og udland.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    KMD A/S

    Senior Project Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job