Der er alligevel ikke fejl på NemID

Nets kan nu berette, at den fejl, de tidligere knyttede til NemID, ligger et andet sted.

Artikel top billede

Læs også:
NemID til erhvervslivet klar - men med nye fejl

Det er ikke den nye NemID Erhverv, der er ramt af fejl, fortæller Nets til Computerworld. Det var ellers meldingen fra Nets presseafdeling.

Den ligger et helt andet sted, lyder forklaringen nu.

"Jeg er nu blevet lidt klogere på problematikken omkring funktionscertifikater. For det første så vedrører det overhovedet ikke den nye NemID til erhverv-løsning. Det er på den gamle platform, MOCES1," fortæller kommunikationskonsulent i Nets, Ulrik Marschall.

Og han fortsætter:

"Årsagen til problemet opstod et helt andet sted i systemet for tre uger siden, hvor nogle af regionerne oplevede nogle performance-problemer, der blandt andet gjorde, at de ikke kunne oprette brugere."

Der blev hurtigt udarbejdet en løsning på dette problem, fortæller han.

"Det viste sig dog, at løsningen desværre påvirkede et af undersystemerne til udstedelse af funktionscertifikater, og derfor er man nu i gang med at teste den løsning, som skal rette op på dette."

"Problemet opstod altså for tre uger siden, og løsningen forventes i drift på tirsdag," fortæller han.

"Det har altså vist sig at være en tilfældighed, at problemet opstod omkring samtidig med at NemID til erhverv blev lanceret."

Læs også:
NemID til erhvervslivet klar - men med nye fejl

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura