Android 5.0 kan nå at komme, før du får 4.1

På trods af Googles arbejde med at fremskynde processen vil mange opdateringer af Android stadig som sædvanligt blive noget forsinket.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Selvom den næste version af Googles mobilstyresystem, Android 4.1 Jelly Bean, forventes at udkomme inden for få dage eller måske et par uger, vil der som sædvanligt være en forsinkelse, før kundernes telefoner modtager opdateringen.

Sådan er det, fordi det er telefonproducenterne og ikke Google, der bestemmer, hvornår eller om en opdatering udsendes til deres smartphones. Meningen med dette arrangement var at fremme innovation, men det fremmer så sandelig også frustration hos brugerne, der som regel må vente længe på den nyeste version af Android eller i visse tilfælde slet ikke får nogen opdatering.

Google er opmærksom på problemet og forsøgte under udviklerkonferencen I/O at hjælpe til at løse det ved at udgive et såkaldt Platform Development Kit til sine OEM'er. Dette PDK er for hardwareproducenterne, hvad et Software Development Kit (SDK) er for softwareudviklerne.

Men selv hvis dette PDK kommer til at fremskynde processen på længere sigt, så vil det sandsynligvis ikke nå at få nogen større konsekvenser for opdateringen til Jelly Bean.

Android 4.2 eller måske endda 5.0 vil sikkert nå at udkomme, før mange brugere bliver opdateret til Jelly Bean - hvis det overhovedet kommer til at ske. Jelly Beans forgænger, Ice Cream Sandwich, som udkom i oktober 2011, findes trods alt i dag stadig kun på 10 procent af alle Android-enheder.

Hvilke telefoner får Android 4.1?

Ikke desto mindre vil visse nye telefoner selvfølgelig have Jelly Bean installeret som udgangspunkt. Det gælder for Googles egne telefoner - Nexus S og Galaxy Nexus - ligesom for Googles nye tablet, Nexus 7, som er produceret af Asus.

Motorolas Xoom-tablet vil også have den nye version af styresystemet. Selskabet har dog ikke sagt noget om, hvornår Jelly Bean udkommer til dets smartphones såsom Razr-modellen, men da Google nu ejer Motorolas mobildivision, virker det sandsynligt, at Motorola-telefonerne får Jelly Bean inden alt for længe. Googles opkøb af Motorolas mobildivision for 65 milliarder kroner blev afsluttet i maj.

Samsung, som producerer Nexus-telefonerne for Google, vil sandsynligvis også være hurtig til at få Jelly Bean ud til nogle af sine modeller, sikkert især den hotte nye Galaxy S III. I en udtalelse til Pocket-lint sagde den koreanske mobilproducent for nylig, at den "snart" ville offentliggøre hvilke af dens enheder, der ville få Jelly Bean.

Pocket-lint forudsiger, at der vil gå et stykke tid, før Jelly Bean kommer til modeller fra mobilproducenterne HTC, Sony Mobile (tidligere Sony Ericsson) og LG. LG udtaler til websitet, at selskabet har for travlt med at forsøge at implementere Android 4.0 Ice Cream Sandwich til at kunne lægge noget særligt arbejde i Jelly Bean.

Læses lige nu

    Annonce

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2027

    Sikkerhed | København

    Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S