Android 5.0 kan nå at komme, før du får 4.1

På trods af Googles arbejde med at fremskynde processen vil mange opdateringer af Android stadig som sædvanligt blive noget forsinket.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Selvom den næste version af Googles mobilstyresystem, Android 4.1 Jelly Bean, forventes at udkomme inden for få dage eller måske et par uger, vil der som sædvanligt være en forsinkelse, før kundernes telefoner modtager opdateringen.

Sådan er det, fordi det er telefonproducenterne og ikke Google, der bestemmer, hvornår eller om en opdatering udsendes til deres smartphones. Meningen med dette arrangement var at fremme innovation, men det fremmer så sandelig også frustration hos brugerne, der som regel må vente længe på den nyeste version af Android eller i visse tilfælde slet ikke får nogen opdatering.

Google er opmærksom på problemet og forsøgte under udviklerkonferencen I/O at hjælpe til at løse det ved at udgive et såkaldt Platform Development Kit til sine OEM'er. Dette PDK er for hardwareproducenterne, hvad et Software Development Kit (SDK) er for softwareudviklerne.

Men selv hvis dette PDK kommer til at fremskynde processen på længere sigt, så vil det sandsynligvis ikke nå at få nogen større konsekvenser for opdateringen til Jelly Bean.

Android 4.2 eller måske endda 5.0 vil sikkert nå at udkomme, før mange brugere bliver opdateret til Jelly Bean - hvis det overhovedet kommer til at ske. Jelly Beans forgænger, Ice Cream Sandwich, som udkom i oktober 2011, findes trods alt i dag stadig kun på 10 procent af alle Android-enheder.

Hvilke telefoner får Android 4.1?

Ikke desto mindre vil visse nye telefoner selvfølgelig have Jelly Bean installeret som udgangspunkt. Det gælder for Googles egne telefoner - Nexus S og Galaxy Nexus - ligesom for Googles nye tablet, Nexus 7, som er produceret af Asus.

Motorolas Xoom-tablet vil også have den nye version af styresystemet. Selskabet har dog ikke sagt noget om, hvornår Jelly Bean udkommer til dets smartphones såsom Razr-modellen, men da Google nu ejer Motorolas mobildivision, virker det sandsynligt, at Motorola-telefonerne får Jelly Bean inden alt for længe. Googles opkøb af Motorolas mobildivision for 65 milliarder kroner blev afsluttet i maj.

Samsung, som producerer Nexus-telefonerne for Google, vil sandsynligvis også være hurtig til at få Jelly Bean ud til nogle af sine modeller, sikkert især den hotte nye Galaxy S III. I en udtalelse til Pocket-lint sagde den koreanske mobilproducent for nylig, at den "snart" ville offentliggøre hvilke af dens enheder, der ville få Jelly Bean.

Pocket-lint forudsiger, at der vil gå et stykke tid, før Jelly Bean kommer til modeller fra mobilproducenterne HTC, Sony Mobile (tidligere Sony Ericsson) og LG. LG udtaler til websitet, at selskabet har for travlt med at forsøge at implementere Android 4.0 Ice Cream Sandwich til at kunne lægge noget særligt arbejde i Jelly Bean.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job