Outlook.com versus Gmail: Det kæmper de om

Den nye webmail-service fra Microsoft kommer i hård kamp mod Googles Gmail. Her er tjenesternes styrker og svagheder.

Artikel top billede

Læs også:

Slut med Hotmail - her er Microsofts nye Outlook.com

Computerworld News Service: Microsofts nye webmail-service, Outlook.com, er mere end blot en opdatering af selskabets gratis webbaserede mail-løsning.

Det er også et aggressivt udspil mod konkurrenten Google.

Tirsdag løftede Microsoft sløret for sin nye webmail-service, som inden længe vil erstatte den populære Hotmail.

Den opdaterede service er blevet moderniseret, så Outlook.com-konti kan synkroniseres på tværs af en række hardwareenheder.

Herudover er der indbygget integration med sociale netværk som Facebook, Twitter og LinkedIn.

"Selvom mange, særligt yngre mennesker, anvender sociale medier mere end e-mail, så er e-mail stadig den foretrukne metode til længere kommunikation," siger analytiker Patrick Moorhead fra Moor Insights & Strategy.

"Microsoft er desperat efter at slippe af med Hotmail ... Hotmail har stået i stampe, hvad angår funktionalitet, og har længe skullet udskiftes med noget nyt, der kan udnytte rige medier såsom foto og video, socialt forbundne konti, videokommunikation og chat."

Kæmper mod Google

Med Microsofts planer om at erstatte Hotmail med Outlook.com håber selskabet også at lokke mange brugere fra Googles Gmail.

Det ville være et slag mod Google, der er blevet en af Microsofts største konkurrenter på adskillige fronter, heriblandt gratis e-mailservice, søgning, browser, styresystem og cloud-baserede apps til erhverv.

"Dette er helt afgjort en konkurrent til Gmail, og så vidt jeg kan se, er det en meget stærk konkurrent," siger Dan Olds, der er analytiker hos The Gabriel Consulting Group.

"Hotmail har stadig flere brugere end Gmail, men forskellen bliver mindre og mindre. Og Microsoft ønsker selvfølgelig at fastholde føringen om ikke udvide den."

Det er dog ifølge Olds ikke Microsofts eneste hensigt.

Microsofts plan for virksomhederne

Herudover er det meningen, at den nye service skal styrke Microsofts pakke af cloud-baserede apps til erhverv i konkurrencen med Google Apps.

Indtil videre præsenterer Microsoft Outlook.com som en service til forbrugere. Men det skal man ifølge Olds ikke lægge alt for meget i.

Googles Gmail blev også oprindeligt beskrevet som en forbruger-service, men den har for mange virksomheder fungeret som en indgang til Googles forretnings-apps.

Olds bemærker også, at Outook.com måske hurtigt opgraderes med en komplet vifte af erhvervsfunktioner.

"Det bliver interessant at følge, hvordan denne nye e-mailplatform vil hjælpe til at skabe opmærksomhed på og fungere som indgang til Microsofts fremspirende cloud-løsninger," tilføjer han.

"Man kan forestille sig, at en moderniseret Outlook.com kan hjælpe Microsoft til at overbevise flere brugere til at føje cloud-funktionalitet til deres aktuelle installationer af Microsoft Office og på den måde konvertere en væsentlig andel af dem til betalende abonnenter."

Microsoft and Google har kæmpet om markedet for cloud-baserede forretnings-apps i et stykke tid nu. Der er mange penge at tjene på at sælge til erhverv og begge selskaber vil have et stykke af kagen.

Microsofts styrker

Microsoft har haft en fordel, fordi Office-pakken af lokalt installerede kontorprogrammer længe har været dominerende på verdensplan. På den anden side var Google hurtigst ude med webbaserede kontor-applikationer.

En avanceret e-mail-service med social integration såsom Outlook.com kan dog vise sig at være en virkelig god indgangsvinkel.

"På den lange bane er Outlook.com designet til at stjæle kunder fra Gmail, men Microsoft er nødt til først at slå fast, at selskabet er med i spillet," siger Moorhead.

"Det er dog også min vurdering, at Microsoft med Outlook.com er kommet med et godt udspil, og hvis selskabet formår at promovere de sociale funktioner, så vil denne service kunne trække kunder væk fra Google."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Slut med Hotmail - her er Microsofts nye Outlook.com

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S