To ud af tre apps i App Store bliver aldrig downloadet

400.000 apps til iOS i Apples applikations-butik er i praksis usynlige for brugerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport hævdes det, at næsten to tredjedele af alle apps til iOS i Apples App Store aldrig er blevet downloadet, ikke har nogen ranking og derfor i praksis er usynlige for brugerne.

Websitet GigaOM rapporterer, at det tyske analysefirma Adeven har beregnet, at 400.000 ud af de i alt 650.000 apps i Apples App Store er såkaldte "zombier."

Firmaets værktøj Apptrace, som blev lanceret denne uge, skal angiveligt have afsløret, at selvom Apple praler med at have 650.000 apps til iOS, så er næsten to ud af tre af dem i praksis ikke til at finde for brugerne.

Christian Henschel, der er direktør for Adeven, udtaler til GigaOM: "Realiteten er, at der kun er et par tusind apps, der i nogen særlig grad bliver downloadet. Det er på grund af Apples lukkede system - det er svært for brugerne at finde alle de andre apps."

"Der er ingen ordentlig mulighed for at søge, så den eneste måde at opdage nye apps er via hitlisterne," fortsætter Henschel. "Hvis man ikke er at finde på disse lister, så er det ikke sikkert, at man bliver opdaget af nogen. Top 25-listen har en tendens til at bestå af de virksomheder, der bruger millioner af dollar på at komme til tops på disse lister. Hvis man er en uafhængig, lille app-udvikler, så er det virkelig svært at blive opdaget."

Apple har dog for nylig forbedret sin App Stores søgealgoritmer, hvilket menes at være et resultat af Apples opkøb af firmaet Chomp i februar. Chomp arbejder netop med udvikling af teknologi til at søge i apps.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos