To ud af tre apps i App Store bliver aldrig downloadet

400.000 apps til iOS i Apples applikations-butik er i praksis usynlige for brugerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport hævdes det, at næsten to tredjedele af alle apps til iOS i Apples App Store aldrig er blevet downloadet, ikke har nogen ranking og derfor i praksis er usynlige for brugerne.

Websitet GigaOM rapporterer, at det tyske analysefirma Adeven har beregnet, at 400.000 ud af de i alt 650.000 apps i Apples App Store er såkaldte "zombier."

Firmaets værktøj Apptrace, som blev lanceret denne uge, skal angiveligt have afsløret, at selvom Apple praler med at have 650.000 apps til iOS, så er næsten to ud af tre af dem i praksis ikke til at finde for brugerne.

Christian Henschel, der er direktør for Adeven, udtaler til GigaOM: "Realiteten er, at der kun er et par tusind apps, der i nogen særlig grad bliver downloadet. Det er på grund af Apples lukkede system - det er svært for brugerne at finde alle de andre apps."

"Der er ingen ordentlig mulighed for at søge, så den eneste måde at opdage nye apps er via hitlisterne," fortsætter Henschel. "Hvis man ikke er at finde på disse lister, så er det ikke sikkert, at man bliver opdaget af nogen. Top 25-listen har en tendens til at bestå af de virksomheder, der bruger millioner af dollar på at komme til tops på disse lister. Hvis man er en uafhængig, lille app-udvikler, så er det virkelig svært at blive opdaget."

Apple har dog for nylig forbedret sin App Stores søgealgoritmer, hvilket menes at være et resultat af Apples opkøb af firmaet Chomp i februar. Chomp arbejder netop med udvikling af teknologi til at søge i apps.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S