To ud af tre apps i App Store bliver aldrig downloadet

400.000 apps til iOS i Apples applikations-butik er i praksis usynlige for brugerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport hævdes det, at næsten to tredjedele af alle apps til iOS i Apples App Store aldrig er blevet downloadet, ikke har nogen ranking og derfor i praksis er usynlige for brugerne.

Websitet GigaOM rapporterer, at det tyske analysefirma Adeven har beregnet, at 400.000 ud af de i alt 650.000 apps i Apples App Store er såkaldte "zombier."

Firmaets værktøj Apptrace, som blev lanceret denne uge, skal angiveligt have afsløret, at selvom Apple praler med at have 650.000 apps til iOS, så er næsten to ud af tre af dem i praksis ikke til at finde for brugerne.

Christian Henschel, der er direktør for Adeven, udtaler til GigaOM: "Realiteten er, at der kun er et par tusind apps, der i nogen særlig grad bliver downloadet. Det er på grund af Apples lukkede system - det er svært for brugerne at finde alle de andre apps."

"Der er ingen ordentlig mulighed for at søge, så den eneste måde at opdage nye apps er via hitlisterne," fortsætter Henschel. "Hvis man ikke er at finde på disse lister, så er det ikke sikkert, at man bliver opdaget af nogen. Top 25-listen har en tendens til at bestå af de virksomheder, der bruger millioner af dollar på at komme til tops på disse lister. Hvis man er en uafhængig, lille app-udvikler, så er det virkelig svært at blive opdaget."

Apple har dog for nylig forbedret sin App Stores søgealgoritmer, hvilket menes at være et resultat af Apples opkøb af firmaet Chomp i februar. Chomp arbejder netop med udvikling af teknologi til at søge i apps.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS