To ud af tre apps i App Store bliver aldrig downloadet

400.000 apps til iOS i Apples applikations-butik er i praksis usynlige for brugerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport hævdes det, at næsten to tredjedele af alle apps til iOS i Apples App Store aldrig er blevet downloadet, ikke har nogen ranking og derfor i praksis er usynlige for brugerne.

Websitet GigaOM rapporterer, at det tyske analysefirma Adeven har beregnet, at 400.000 ud af de i alt 650.000 apps i Apples App Store er såkaldte "zombier."

Firmaets værktøj Apptrace, som blev lanceret denne uge, skal angiveligt have afsløret, at selvom Apple praler med at have 650.000 apps til iOS, så er næsten to ud af tre af dem i praksis ikke til at finde for brugerne.

Christian Henschel, der er direktør for Adeven, udtaler til GigaOM: "Realiteten er, at der kun er et par tusind apps, der i nogen særlig grad bliver downloadet. Det er på grund af Apples lukkede system - det er svært for brugerne at finde alle de andre apps."

"Der er ingen ordentlig mulighed for at søge, så den eneste måde at opdage nye apps er via hitlisterne," fortsætter Henschel. "Hvis man ikke er at finde på disse lister, så er det ikke sikkert, at man bliver opdaget af nogen. Top 25-listen har en tendens til at bestå af de virksomheder, der bruger millioner af dollar på at komme til tops på disse lister. Hvis man er en uafhængig, lille app-udvikler, så er det virkelig svært at blive opdaget."

Apple har dog for nylig forbedret sin App Stores søgealgoritmer, hvilket menes at være et resultat af Apples opkøb af firmaet Chomp i februar. Chomp arbejder netop med udvikling af teknologi til at søge i apps.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S