Microsoft: Slut med Metro i Windows 8

Men måske er det allerede for sent med en effektiv navneændring.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har nu bekræftet, at selskabet vil droppe navnet Metro, som det i over et år har brugt til at betegne den nye brugergrænseflade i både Windows 8 og Windows RT.

"Vi har brugt begrebet Metro-stil som kodenavn i produktudviklingsfasen i mange af vores produktlinjer," forklarer en talskvinde i en udtalelse via e-mail. "Idet vi nærmer os lanceringen og går fra dialog med branchen til en bredere dialog med forbrugerne, vil vi bruge vores kommercielle navne."

I torsdags rapporterede The Verge, at websitet var i besiddelse af et internt notat, der forklarede Microsofts medarbejdere, at forandringen var resultatet af "samtaler med en vigtig europæisk partner,"  der tvang Microsoft til at "stoppe brugen" af ordet Metro som brand-navn.

Nyt navn på vej

Der vil snarest blive introduceret en erstatning for navnet Metro.

Indtil da skal Microsofts medarbejdere ifølge notatet bruge udtrykket "Windows 8 style UI."

Microsoft skal angiveligt have sendt et lignende notat til tredjepartsudviklerne.

"Dette er ikke nogen stor sag for Microsoft, det er mest af alt blot pinligt, men det er en unødvendig forstyrrelse," vurderer Patrick Moorhead, der er ledende analytiker hos Moor Insights & Strategy.

Microsoft har brugt ordet Metro i betegnelsen af en bred vifte af komponenter i Windows 8 og Windows RT - heriblandt den underliggende designfilosofi, der gør stærkt brug af topografi.

Fredag gav en søgning på Microsofts website på udtrykket "Windows 8 style UI" ingen resultater, mens udtrykkene "Metro" og "Metro style" var stærkt udbredte.

Ingen har vidst det

Hvis det hele tiden har været meningen kun at bruge ordet Metro som kodenavn, så har Microsoft været dårlig til at gøre udviklerne, brugerne og medierne opmærksom på denne omstændighed.

Da Stephen Sinofsky, der er chef for Microsofts Windows and Windows Live Division, 31. august sidste år offentliggjorde sit første indlæg om den nye brugergrænseflade på bloggen Building Windows 8, brugte han ordet Metro 14 gange alene eller som et adjektiv såsom i udtrykkene "Metro-stil", "Metro-oplevelse" og "Metro-verden."

Sinofsky nævnte aldrig, at Metro blot var et kodenavn eller satte det i citationstegn for at markere noget sådant.

Og det var en stor fejl, mener Moorhead.

"Jeg tror, det vil tage flere år at luge 'Metro' ud af branchens sprogbrug," siger Moorhead.

Flere kilder peger på verdens femtestørste detailhandel, det tyske konglomerat Metro AG med hovedkvarter i Düsseldorf, som afsender af den klage, der har fået Microsoft til at droppe navnet Metro.

En talsmand fra Metro AG afviser at kommentere: "Vi kommenterer som regel ikke på markedsrygter."

Windows er vejen frem

Microsoft oplyser, at selskabet ikke dropper navnet Metro som følge af et sagsanlæg, men afviser at svare på det opfølgende spørgsmål, om ændringen sker på grund af truslen om et sagsanlæg måske angående varemærke- eller ophavsretsmæssige forhold.

Talskvinden fra Microsoft afviser også at oplyse, hvem den "vigtige Microsoft-partner" er, der blev nævnt i det interne notat, som citeres af The Verge.

At Microsoft opgiver Metro som varemærke, gør det dog muligt for selskabet at spille på sin styrke - varemærket Windows - vurderer Moorhead.

"Enhver dollar, der investeres i navnet Metro, tages væk fra varemærket Windows," siger han.

"Heldigvis for Microsoft vil der nu i stedet blive opbygget opmærksomhed på, kendskab til og i visse tilfælde endda præference for en 'Windows-brugergrænseflade'."

Men en del af denne brand-værdi vil ifølge Moorhead gå tabt, fordi navnet Metro sandsynligvis vil være svært at få til at forsvinde.

Microsoft står her over for noget af en udfordring: I onsdags offentliggjorde selskabet, at Windows 8 havde nået RTM-milepælen (release to manufacturing), hvilket betyder, at udviklere, pc-producenter og erhvervsliv kan have det nye styresystem i hænde inden for to uger.

Windows 8 samt pc'er og tablets med Windows 8 og Windows RT vil være på hylderne 26. oktober.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S