Artikel top billede

Apple slået: Her er det bedst sælgende mobilmærke i Europa

Apple er slået af banen som det bedst sælgende mobilmærke i Europa. Se det mærke, der sælger bedst lige nu.

Computerworld News Service: Samsung er nu det bedst sælgende mærke af mobiltelefoner i Europa.

Selskabet sidder på 45 procent af markedet, viser de seneste data fra Katar Worldpanel ComTech.

Samsungs positive salgstal er i høj grad takket være de succesfulde topmodeller Galaxy S2 og S3, men Samsung sælger smartphones i alle prisklasser.

Selskabet producerer fem af de 10 bedst sælgende smartphones i Storbritannien.

Selv Samsung Galaxy Note, der er en hybrid mellem smartphone og tablet, er blandt disse 10.

Androids udbredelse vokser

Producentens succes har også givet et boost til Googles mobil-styreystem: Androids samlede markedsandel i Storbritannien, Tyskland, Frankrig, Italien og Spanien er vokset fra 42,7 procent i juli 2011 til 65,7 procent i juli i år.

Android har fastholdt sin position som det mest populære mobil-styresystem i Storbritannien med en andel på 59,5 procent i dag fra 47 procent for et år siden.

I Italien er Androids markedsandel 49,6 procent, mens den i Spanien er oppe på hele 84,1 procent.

Det er dog ikke alle steder, Android klarer sig så godt.

Mens Apple fortsat vinder frem i USA med en stigning på 9,5 procentpoint siden juli 2011 til en markedsandel på 38,2 procent, så er Androids markedsandel faldet med 6,8 procentpoint i det forløbne år.

Meget loyale

Apples kunder er ifølge Katar Worldpanel ComTech ekstremt loyale overfor brandet, hvilket er meget afgørende, når forbrugerne køber nye telefoner.

"80 procent af de Apple-forbrugere i Storbritannien, der har skiftet telefon, er loyale, mens 92 procent af de aktuelle Apple-forbrugere planlægger at købe en ny iPhone, når de skifter," udtaler Dominic Sunnebo, der er global chef for forbrugerindsigt hos Kantar Worldpanel ComTech.

"I takt med at iPhone 4S nærmer sig slutningen af sin livscyklus og konkurrenter såsom Samsung og HTC bringer nye topmodeller på markedet, vil vi uundgåeligt se store ændringer i markedsandelene."

Sunnebo vurderer dog, at mange iPhone-ejere vil vente med at opgradere, til iPhone 5 udkommer

Derudover viser tallene, at BlackBerry-producenten Research In Motions markedsandel i Storbritannien er faldet til 10,9 procent fra 21,6 procent sidste år.

Det er kun i Frankrig RIM 's markedsandel ikke er faldende.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere