Sådan kan ny algoritme sniffe sig frem til kriminelle

En algoritme, der kan sniffe netværk - også de sociale netværk - udpeger hjernen bag terrorangrebet på World Trade Center i 2001.

Artikel top billede

Overvågning kan være godt, når det kommer til at finde onde mennesker, der begår forbrydelser.

Således sætter en ny algoritme fingeren på en af hovedmændene bag terrorangrebet på World Trade Center i New York.

Det skriver The Register.

En gruppe forskere i Scweiz Swiss på Federal Institute of Technology i Lausanne har udviklet en algoritme, der kan opsnuse information på netværk, spore rygter, lokalisere epidemikilder og potentielt stoppe terrorangreb.

Forskerne siger, at de ved hjælp af den nye teknik kan spore informationer tilbage til kilden på meget store netværk ved hjælp af blot nogle få datapunkter.

"Med vores metode kan vi finde kilden til alle mulige ting, der cirkulerer i netværk, ved at 'lytte' til blot et begrænset antal medlemmer af et bestemt netværk," skriver forskerne i en pressemeddelse.

Ideen er at vælge nogle få, men tæt forbundne, noder i et netværk og så bruge den tid, det tager for et stykke information at nå de forskellige noder, og på den måde triangulere kilden.

Kolera og terror

Metoden bygger på samme princip, man anvender, når man stedbestemmer brugere af eksempelvis mobiltelefoner, men kan altså ifølge de schweiziske forskere også bruges på netværk.

De har blandt andet brugt teknikken på data samlet fra et udbrud af kolera i Sydafrika i 2000.

De byggede en detaljeret model af netværket i form af gader og vandveje, der kunne sprede sygdommen fra landsby til landsby, og kunne med deres algoritme lokalisere kilden til udbruddet med 90 procents sandsynlighed, vel at mærke ved kun at bruge fem procent af noderne i netværket. 

De schweiziske forskere har desuden bygget en computer-simulering af telefonsamtaler og en rekonstruktion af udvekslingen af beskeder i terrornetværket under angrebet på World Trade Center.

Alt sammen ud fra information, som er offentligt tilgængeligt, da den er publiceret i diverse medier.

Computeren spyttede navnene på tre mistænkte ud. En af dem var hjernen bag angrebet.

Metoden kan også bruges til at spore kilder til spam og computer-vira og finde kilden til rygter startet på Facebook. For ikke at tale om, hvad annoncører kan bruge den til til viral markedsføring.

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S