Derfor opkøber IBM solid state-producent

IBM køber sig til smart solid state-teknologi. Big Blue har en plan.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Derfor er flash-disken dødsdømt

Computerworld News Service: IBM er i gang med at opkøbe Texas Memory Systems, der producerer flashhukommelses-systemer,.

IBM vil udvide sine storage- og datacenter-systemer med solid state-teknologi. Aftalens økonomiske detaljer er ikke blevet offentliggjort.

IBM har til hensigt at inkorporere produkter fra Texas Memory Systems i hardwaresystemerne PureSystems samt i andre storage-, server- og software-produktlinjer.

Solid state-teknologi er en grundlæggende bestanddel af Smarter Storage-linjen i IBM's storage-systemer, oplyser Brian Truskowski, der er general manager for systems storage and networking hos IBM, i en pressemeddelelse.

Texas Memory Systems sælger højt ydende storage-systemer baseret på solid state under produktnavnet RamSan.

Virksomheden tilbyder både rackmonteret storage og PCIe-kort med flashhukommelse.

Derfor er SSD så hot

Solid state-drev (SSD) er hurtigere og mere pålidelige end traditionelle harddiske. IDC estimerer, at erhvervslivet i løbet af 2016 vil udvide med næsten tre exabyte eller en milliard gigabyte solid state-lagerplads.

IBM vil fortsætte med at understøtte de produkter, som Texas Memory Systems allerede har solgt til sine kunder, samt investere i at forbedre teknologierne fra Texas Memory Systems, lover selskabet.

Texas Memory Systems er en privatejet virksomhed fra Houston i Texas. Den blev stiftet i 1978 og har på nuværende tidspunkt cirka 100 medarbejdere.

Handlen forventes at være gennemført senere i år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Derfor er flash-disken dødsdømt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg