Derfor opkøber IBM solid state-producent

IBM køber sig til smart solid state-teknologi. Big Blue har en plan.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Derfor er flash-disken dødsdømt

Computerworld News Service: IBM er i gang med at opkøbe Texas Memory Systems, der producerer flashhukommelses-systemer,.

IBM vil udvide sine storage- og datacenter-systemer med solid state-teknologi. Aftalens økonomiske detaljer er ikke blevet offentliggjort.

IBM har til hensigt at inkorporere produkter fra Texas Memory Systems i hardwaresystemerne PureSystems samt i andre storage-, server- og software-produktlinjer.

Solid state-teknologi er en grundlæggende bestanddel af Smarter Storage-linjen i IBM's storage-systemer, oplyser Brian Truskowski, der er general manager for systems storage and networking hos IBM, i en pressemeddelelse.

Texas Memory Systems sælger højt ydende storage-systemer baseret på solid state under produktnavnet RamSan.

Virksomheden tilbyder både rackmonteret storage og PCIe-kort med flashhukommelse.

Derfor er SSD så hot

Solid state-drev (SSD) er hurtigere og mere pålidelige end traditionelle harddiske. IDC estimerer, at erhvervslivet i løbet af 2016 vil udvide med næsten tre exabyte eller en milliard gigabyte solid state-lagerplads.

IBM vil fortsætte med at understøtte de produkter, som Texas Memory Systems allerede har solgt til sine kunder, samt investere i at forbedre teknologierne fra Texas Memory Systems, lover selskabet.

Texas Memory Systems er en privatejet virksomhed fra Houston i Texas. Den blev stiftet i 1978 og har på nuværende tidspunkt cirka 100 medarbejdere.

Handlen forventes at være gennemført senere i år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Derfor er flash-disken dødsdømt

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS