Derfor opkøber IBM solid state-producent

IBM køber sig til smart solid state-teknologi. Big Blue har en plan.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Derfor er flash-disken dødsdømt

Computerworld News Service: IBM er i gang med at opkøbe Texas Memory Systems, der producerer flashhukommelses-systemer,.

IBM vil udvide sine storage- og datacenter-systemer med solid state-teknologi. Aftalens økonomiske detaljer er ikke blevet offentliggjort.

IBM har til hensigt at inkorporere produkter fra Texas Memory Systems i hardwaresystemerne PureSystems samt i andre storage-, server- og software-produktlinjer.

Solid state-teknologi er en grundlæggende bestanddel af Smarter Storage-linjen i IBM's storage-systemer, oplyser Brian Truskowski, der er general manager for systems storage and networking hos IBM, i en pressemeddelelse.

Texas Memory Systems sælger højt ydende storage-systemer baseret på solid state under produktnavnet RamSan.

Virksomheden tilbyder både rackmonteret storage og PCIe-kort med flashhukommelse.

Derfor er SSD så hot

Solid state-drev (SSD) er hurtigere og mere pålidelige end traditionelle harddiske. IDC estimerer, at erhvervslivet i løbet af 2016 vil udvide med næsten tre exabyte eller en milliard gigabyte solid state-lagerplads.

IBM vil fortsætte med at understøtte de produkter, som Texas Memory Systems allerede har solgt til sine kunder, samt investere i at forbedre teknologierne fra Texas Memory Systems, lover selskabet.

Texas Memory Systems er en privatejet virksomhed fra Houston i Texas. Den blev stiftet i 1978 og har på nuværende tidspunkt cirka 100 medarbejdere.

Handlen forventes at være gennemført senere i år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Derfor er flash-disken dødsdømt

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse