Mere udenlandsk hæder til dansk it-firma

Igen i år tilflyder der Silicon Valley-opmærksomhed til et dansk it-firma.

Artikel top billede

Den danske it-virksomhed SMS Passcode høster som eneste danske virksomhed hæder og opmærksomhed ved at komme på den Silicon Valley-baserede AlwaysOn-organisations liste over verdens mest lovende it-virksomheder.

SMS Passcode blev således for nylig tildelt en sølvmedalje, mens guldmedaljerne gik til musiktjenesten Spotify og business intelligence-virksomheden Palantir.

SMS Passcode, der udvikler og sælger fler-faktor sikkerhedsløsninger, er dermed helt fremme på den liste over 250 globale virksomheder, som verden i følge AlwaysOn bør følge tæt de næste år.

Det er teknologi-virksomheder stort vækstpotentiale, der kommer i betragtning til listen, hvor brancheeksperter vurderer virksomhederne på fem kriterier: innovation, markedspotentiale, kommercialisering, markedsværdi og evne til at skabe opmærksomhed.

Fest på it-museet

Sidste år var der tre danske virksomheder med, men i år er SMS Passcode ene dansker blandt andet sammen med tre svenske og en finsk virksomhed.

SMS Passcode og de andre virksomheder på listen blev hædret ved en sammenkomst på Computer History Museum i Mountain View, Californien.

"Den hastige udbredelse af smartphones og tavle-pc'er giver entreprenører nærmest uanede vækst- og udviklingsmuligheder i lanceringen af tjenester til virksomheder og private. Vores udvalgte 250 virksomheder har i høj grad været med til at drive denne udvikling, og blandt andet derfor spår vi dem de allerbedste vækstmuligheder de kommende år," udtalte Tony Perkins, grundlægger og redaktør af AlwaysOn.

SMS Passcode bør i øvrigt efterhånden have vænnet sig til positiv opmærksomhed. I 2009 optrådte den danske virksomhed på Red Herrings europæiske top 100.

"Vi er glade for, at vi også i år kommer på AlwaysOn listen. I år er vi også kommet på Gartner Groups Magic Quadrant, og vi er videre i den nationale finale i European Business Awards, hvor blandt andre Grundfos, Tivoli og ATP deltog i 2011," fortæller Lars Barthold Nielsen, som er chef for commercial operations i SMS Passcode.

Du kan læse et portræt af den danske it-virksomhed her.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Kongeå Trailercenter A/S

IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job