Mere udenlandsk hæder til dansk it-firma

Igen i år tilflyder der Silicon Valley-opmærksomhed til et dansk it-firma.

Artikel top billede

Den danske it-virksomhed SMS Passcode høster som eneste danske virksomhed hæder og opmærksomhed ved at komme på den Silicon Valley-baserede AlwaysOn-organisations liste over verdens mest lovende it-virksomheder.

SMS Passcode blev således for nylig tildelt en sølvmedalje, mens guldmedaljerne gik til musiktjenesten Spotify og business intelligence-virksomheden Palantir.

SMS Passcode, der udvikler og sælger fler-faktor sikkerhedsløsninger, er dermed helt fremme på den liste over 250 globale virksomheder, som verden i følge AlwaysOn bør følge tæt de næste år.

Det er teknologi-virksomheder stort vækstpotentiale, der kommer i betragtning til listen, hvor brancheeksperter vurderer virksomhederne på fem kriterier: innovation, markedspotentiale, kommercialisering, markedsværdi og evne til at skabe opmærksomhed.

Fest på it-museet

Sidste år var der tre danske virksomheder med, men i år er SMS Passcode ene dansker blandt andet sammen med tre svenske og en finsk virksomhed.

SMS Passcode og de andre virksomheder på listen blev hædret ved en sammenkomst på Computer History Museum i Mountain View, Californien.

"Den hastige udbredelse af smartphones og tavle-pc'er giver entreprenører nærmest uanede vækst- og udviklingsmuligheder i lanceringen af tjenester til virksomheder og private. Vores udvalgte 250 virksomheder har i høj grad været med til at drive denne udvikling, og blandt andet derfor spår vi dem de allerbedste vækstmuligheder de kommende år," udtalte Tony Perkins, grundlægger og redaktør af AlwaysOn.

SMS Passcode bør i øvrigt efterhånden have vænnet sig til positiv opmærksomhed. I 2009 optrådte den danske virksomhed på Red Herrings europæiske top 100.

"Vi er glade for, at vi også i år kommer på AlwaysOn listen. I år er vi også kommet på Gartner Groups Magic Quadrant, og vi er videre i den nationale finale i European Business Awards, hvor blandt andre Grundfos, Tivoli og ATP deltog i 2011," fortæller Lars Barthold Nielsen, som er chef for commercial operations i SMS Passcode.

Du kan læse et portræt af den danske it-virksomhed her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S