Mere udenlandsk hæder til dansk it-firma

Igen i år tilflyder der Silicon Valley-opmærksomhed til et dansk it-firma.

Artikel top billede

Den danske it-virksomhed SMS Passcode høster som eneste danske virksomhed hæder og opmærksomhed ved at komme på den Silicon Valley-baserede AlwaysOn-organisations liste over verdens mest lovende it-virksomheder.

SMS Passcode blev således for nylig tildelt en sølvmedalje, mens guldmedaljerne gik til musiktjenesten Spotify og business intelligence-virksomheden Palantir.

SMS Passcode, der udvikler og sælger fler-faktor sikkerhedsløsninger, er dermed helt fremme på den liste over 250 globale virksomheder, som verden i følge AlwaysOn bør følge tæt de næste år.

Det er teknologi-virksomheder stort vækstpotentiale, der kommer i betragtning til listen, hvor brancheeksperter vurderer virksomhederne på fem kriterier: innovation, markedspotentiale, kommercialisering, markedsværdi og evne til at skabe opmærksomhed.

Fest på it-museet

Sidste år var der tre danske virksomheder med, men i år er SMS Passcode ene dansker blandt andet sammen med tre svenske og en finsk virksomhed.

SMS Passcode og de andre virksomheder på listen blev hædret ved en sammenkomst på Computer History Museum i Mountain View, Californien.

"Den hastige udbredelse af smartphones og tavle-pc'er giver entreprenører nærmest uanede vækst- og udviklingsmuligheder i lanceringen af tjenester til virksomheder og private. Vores udvalgte 250 virksomheder har i høj grad været med til at drive denne udvikling, og blandt andet derfor spår vi dem de allerbedste vækstmuligheder de kommende år," udtalte Tony Perkins, grundlægger og redaktør af AlwaysOn.

SMS Passcode bør i øvrigt efterhånden have vænnet sig til positiv opmærksomhed. I 2009 optrådte den danske virksomhed på Red Herrings europæiske top 100.

"Vi er glade for, at vi også i år kommer på AlwaysOn listen. I år er vi også kommet på Gartner Groups Magic Quadrant, og vi er videre i den nationale finale i European Business Awards, hvor blandt andre Grundfos, Tivoli og ATP deltog i 2011," fortæller Lars Barthold Nielsen, som er chef for commercial operations i SMS Passcode.

Du kan læse et portræt af den danske it-virksomhed her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S