Folketinget skal til at holde video-møder

Fra efteråret kan folketingspolitikerne bruge videokonferencer fremfor flyture, når der er møder i udlandet.

Artikel top billede

Folketingspolitikere med angst for fly, lyst til at spare tid eller CO2 kan ånde lettet op efter sommerferien, når der skal holdes møder i udlandet.

It-folkene i det danske parlament er nemlig klar med et tilbud til politikerne om videokonferencer, som kan træde i stedet for rejser til eksempelvis EU-Parlamentet i Bruxelles.

Det fortæller Søren Væver, der er kommunikationschef i Folketinget.

Boks sender over internettet

Løsningen, der har kostet omkring 50.000 kroner, bygger ovenpå det tv-produktionsudstyr, som Folketinget i forvejen råder over, og som blandt andet bruges til TV fra Folketinget med eksempelvis møder fra salen og møder i udvalgene.

I praksis er der, ifølge Søren Væver, tale om en boks, som kobler videoudstyret op til modpartens udstyr via internettet.

Eksempelvis vil politikerne med udstyret under et samråd eller udvalgsmøde kunne tale med en EU-kommissær, som befinder sig i Bruxelles.

"Kommisæren bliver filmet fra Bruxelles, men vil kunne se alle som er med, og vi kan zoome ind på den, der taler. Det er dette set-up, vi har besluttet os for at bruge," siger han.

Frivilligt tilbud

Ifølge Søren Væver er udstyret i løbet af Folketingets sommerferie blevet testet og afprøvet. Nu skal politikerne bare finde ud af, at de kan spare flyveturen ud til møder.

"Vi har oplyst alle udvalgssekretærerne om, at denne her mulighed eksisterer. De kan så foreslå politikerne, at lave en videokonference fremfor at flyve afsted til Bruxelles alle sammen," siger han.

"Det bliver spændende at se, hvor meget det vil blive brugt. Men nu har vi i al fald sikret os, at man kan," siger han.

I praksis vil Folketinget kunne afholde en videokonference med to timers varsel. Sammenlignet med turen til og fra en lufthavn er der dermed en tidsmæssig besparelse i udsigt for politikere med mange møder.

Stort sparepotentiale

Hvad besparelsen bliver i kroner og ører, er for tidligt at spå om. Men der er afgjort et stort potentiale, mener Søren Væver.

Han fortæller, at kvaliteten af konferencerne er høj, netop fordi der bruges tv-produktionsudstyr, som betjenes af professionelt personale.

"Det er ikke som med et webcam over Skype. Det er en god kvalitet," siger Ole Væver.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job