Folketinget skal til at holde video-møder

Fra efteråret kan folketingspolitikerne bruge videokonferencer fremfor flyture, når der er møder i udlandet.

Artikel top billede

Folketingspolitikere med angst for fly, lyst til at spare tid eller CO2 kan ånde lettet op efter sommerferien, når der skal holdes møder i udlandet.

It-folkene i det danske parlament er nemlig klar med et tilbud til politikerne om videokonferencer, som kan træde i stedet for rejser til eksempelvis EU-Parlamentet i Bruxelles.

Det fortæller Søren Væver, der er kommunikationschef i Folketinget.

Boks sender over internettet

Løsningen, der har kostet omkring 50.000 kroner, bygger ovenpå det tv-produktionsudstyr, som Folketinget i forvejen råder over, og som blandt andet bruges til TV fra Folketinget med eksempelvis møder fra salen og møder i udvalgene.

I praksis er der, ifølge Søren Væver, tale om en boks, som kobler videoudstyret op til modpartens udstyr via internettet.

Eksempelvis vil politikerne med udstyret under et samråd eller udvalgsmøde kunne tale med en EU-kommissær, som befinder sig i Bruxelles.

"Kommisæren bliver filmet fra Bruxelles, men vil kunne se alle som er med, og vi kan zoome ind på den, der taler. Det er dette set-up, vi har besluttet os for at bruge," siger han.

Frivilligt tilbud

Ifølge Søren Væver er udstyret i løbet af Folketingets sommerferie blevet testet og afprøvet. Nu skal politikerne bare finde ud af, at de kan spare flyveturen ud til møder.

"Vi har oplyst alle udvalgssekretærerne om, at denne her mulighed eksisterer. De kan så foreslå politikerne, at lave en videokonference fremfor at flyve afsted til Bruxelles alle sammen," siger han.

"Det bliver spændende at se, hvor meget det vil blive brugt. Men nu har vi i al fald sikret os, at man kan," siger han.

I praksis vil Folketinget kunne afholde en videokonference med to timers varsel. Sammenlignet med turen til og fra en lufthavn er der dermed en tidsmæssig besparelse i udsigt for politikere med mange møder.

Stort sparepotentiale

Hvad besparelsen bliver i kroner og ører, er for tidligt at spå om. Men der er afgjort et stort potentiale, mener Søren Væver.

Han fortæller, at kvaliteten af konferencerne er høj, netop fordi der bruges tv-produktionsudstyr, som betjenes af professionelt personale.

"Det er ikke som med et webcam over Skype. Det er en god kvalitet," siger Ole Væver.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Paychex Europe

Team Lead for Support

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-projektleder til SAP i Banedanmark

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job