Folketinget skal til at holde video-møder

Fra efteråret kan folketingspolitikerne bruge videokonferencer fremfor flyture, når der er møder i udlandet.

Artikel top billede

Folketingspolitikere med angst for fly, lyst til at spare tid eller CO2 kan ånde lettet op efter sommerferien, når der skal holdes møder i udlandet.

It-folkene i det danske parlament er nemlig klar med et tilbud til politikerne om videokonferencer, som kan træde i stedet for rejser til eksempelvis EU-Parlamentet i Bruxelles.

Det fortæller Søren Væver, der er kommunikationschef i Folketinget.

Boks sender over internettet

Løsningen, der har kostet omkring 50.000 kroner, bygger ovenpå det tv-produktionsudstyr, som Folketinget i forvejen råder over, og som blandt andet bruges til TV fra Folketinget med eksempelvis møder fra salen og møder i udvalgene.

I praksis er der, ifølge Søren Væver, tale om en boks, som kobler videoudstyret op til modpartens udstyr via internettet.

Eksempelvis vil politikerne med udstyret under et samråd eller udvalgsmøde kunne tale med en EU-kommissær, som befinder sig i Bruxelles.

"Kommisæren bliver filmet fra Bruxelles, men vil kunne se alle som er med, og vi kan zoome ind på den, der taler. Det er dette set-up, vi har besluttet os for at bruge," siger han.

Frivilligt tilbud

Ifølge Søren Væver er udstyret i løbet af Folketingets sommerferie blevet testet og afprøvet. Nu skal politikerne bare finde ud af, at de kan spare flyveturen ud til møder.

"Vi har oplyst alle udvalgssekretærerne om, at denne her mulighed eksisterer. De kan så foreslå politikerne, at lave en videokonference fremfor at flyve afsted til Bruxelles alle sammen," siger han.

"Det bliver spændende at se, hvor meget det vil blive brugt. Men nu har vi i al fald sikret os, at man kan," siger han.

I praksis vil Folketinget kunne afholde en videokonference med to timers varsel. Sammenlignet med turen til og fra en lufthavn er der dermed en tidsmæssig besparelse i udsigt for politikere med mange møder.

Stort sparepotentiale

Hvad besparelsen bliver i kroner og ører, er for tidligt at spå om. Men der er afgjort et stort potentiale, mener Søren Væver.

Han fortæller, at kvaliteten af konferencerne er høj, netop fordi der bruges tv-produktionsudstyr, som betjenes af professionelt personale.

"Det er ikke som med et webcam over Skype. Det er en god kvalitet," siger Ole Væver.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S