Folketinget skal til at holde video-møder

Fra efteråret kan folketingspolitikerne bruge videokonferencer fremfor flyture, når der er møder i udlandet.

Artikel top billede

Folketingspolitikere med angst for fly, lyst til at spare tid eller CO2 kan ånde lettet op efter sommerferien, når der skal holdes møder i udlandet.

It-folkene i det danske parlament er nemlig klar med et tilbud til politikerne om videokonferencer, som kan træde i stedet for rejser til eksempelvis EU-Parlamentet i Bruxelles.

Det fortæller Søren Væver, der er kommunikationschef i Folketinget.

Boks sender over internettet

Løsningen, der har kostet omkring 50.000 kroner, bygger ovenpå det tv-produktionsudstyr, som Folketinget i forvejen råder over, og som blandt andet bruges til TV fra Folketinget med eksempelvis møder fra salen og møder i udvalgene.

I praksis er der, ifølge Søren Væver, tale om en boks, som kobler videoudstyret op til modpartens udstyr via internettet.

Eksempelvis vil politikerne med udstyret under et samråd eller udvalgsmøde kunne tale med en EU-kommissær, som befinder sig i Bruxelles.

"Kommisæren bliver filmet fra Bruxelles, men vil kunne se alle som er med, og vi kan zoome ind på den, der taler. Det er dette set-up, vi har besluttet os for at bruge," siger han.

Frivilligt tilbud

Ifølge Søren Væver er udstyret i løbet af Folketingets sommerferie blevet testet og afprøvet. Nu skal politikerne bare finde ud af, at de kan spare flyveturen ud til møder.

"Vi har oplyst alle udvalgssekretærerne om, at denne her mulighed eksisterer. De kan så foreslå politikerne, at lave en videokonference fremfor at flyve afsted til Bruxelles alle sammen," siger han.

"Det bliver spændende at se, hvor meget det vil blive brugt. Men nu har vi i al fald sikret os, at man kan," siger han.

I praksis vil Folketinget kunne afholde en videokonference med to timers varsel. Sammenlignet med turen til og fra en lufthavn er der dermed en tidsmæssig besparelse i udsigt for politikere med mange møder.

Stort sparepotentiale

Hvad besparelsen bliver i kroner og ører, er for tidligt at spå om. Men der er afgjort et stort potentiale, mener Søren Væver.

Han fortæller, at kvaliteten af konferencerne er høj, netop fordi der bruges tv-produktionsudstyr, som betjenes af professionelt personale.

"Det er ikke som med et webcam over Skype. Det er en god kvalitet," siger Ole Væver.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen