Oracle dropper vigtige test af bugfixes i MySQL

Du kan ikke længere regne med at bugfixes bliver gennemtestet inden nye MySQL-udgivelser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

MySQL-mand fortæller om Oracles strategi

Sårbarhed i MySQL omgår din adgangskode

Hvis du bruger MySQL som database platform, så kan du se frem til mere ustabilitet.

Oracle er nemlig stoppet med at case-teste de bugfixes, som virksomheden udsender i dets nye MySQL versioner.

Ændringen omkring test-cases kommer i kølvandet på en anden ændring som Oracle foretog sidste år.

Her blev det gjort umuligt at se, hvem, der har ændret i MySQL-kildekoden.

Bugfixes bliver ikke gennemprøvet før udgivelse

I den seneste MySQL-udgivelse er det ikke et eneste bugfix, der er blevet gennemtestet af en test-case.

De tidligere ejere MySQL AB og SUN Microsystems havde meget strikse politikker omkring test af bugfixes.

I begge virksomheder skulle alle bugfixes følges op af en test-case. Det skete med henblik på at sikre, at en bug aldrig kom igen, når den først var blevet fikset.
 
Computerworld har kontaktet Oracle for at få et svar på, hvorfor test-cases ikke bruges mere. Men Oracle ønsker ikke at svare på vores spørgsmål.

"Oracle ønsker ikke at kommentere på nuværende tidspunkt," siger Anders Lund Rendtorff, der er kommunikationsdirektør ved Oracle Danmark ApS.

Der er ingen gennemsigtighed

Siden sidste år har udviklerne gættet sig frem til, hvad der er blevet ændret og hvorfor, Oracle fjernede nemlig sidste år revisionshistorikken for MySQL.

Revisionshistorikken gør det muligt at se, hvilke af linjerne i MySQLs kildekode, der er blevet ændret. Tidligere kunne du se, hvem der ændrede koden, hvornår og hvorfor.

Forsøger du at slå et bug-id fra revisionshistorikken op, så møder du denne besked:

No such bug #14248833 or bug is referenced in the Oracle bug system.

Du kan stadig lave opslag på ældre fixes, men nye er skjult for udviklerne.

Computerworld vil også gerne have svar på, hvorfor detaljerne om bugs er skjulte. Men det vil Oracle heller ikke kommentere.

Læs også:

MySQL-mand fortæller om Oracles strategi

Sårbarhed i MySQL omgår din adgangskode

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS