Oracle dropper vigtige test af bugfixes i MySQL

Du kan ikke længere regne med at bugfixes bliver gennemtestet inden nye MySQL-udgivelser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

MySQL-mand fortæller om Oracles strategi

Sårbarhed i MySQL omgår din adgangskode

Hvis du bruger MySQL som database platform, så kan du se frem til mere ustabilitet.

Oracle er nemlig stoppet med at case-teste de bugfixes, som virksomheden udsender i dets nye MySQL versioner.

Ændringen omkring test-cases kommer i kølvandet på en anden ændring som Oracle foretog sidste år.

Her blev det gjort umuligt at se, hvem, der har ændret i MySQL-kildekoden.

Bugfixes bliver ikke gennemprøvet før udgivelse

I den seneste MySQL-udgivelse er det ikke et eneste bugfix, der er blevet gennemtestet af en test-case.

De tidligere ejere MySQL AB og SUN Microsystems havde meget strikse politikker omkring test af bugfixes.

I begge virksomheder skulle alle bugfixes følges op af en test-case. Det skete med henblik på at sikre, at en bug aldrig kom igen, når den først var blevet fikset.
 
Computerworld har kontaktet Oracle for at få et svar på, hvorfor test-cases ikke bruges mere. Men Oracle ønsker ikke at svare på vores spørgsmål.

"Oracle ønsker ikke at kommentere på nuværende tidspunkt," siger Anders Lund Rendtorff, der er kommunikationsdirektør ved Oracle Danmark ApS.

Der er ingen gennemsigtighed

Siden sidste år har udviklerne gættet sig frem til, hvad der er blevet ændret og hvorfor, Oracle fjernede nemlig sidste år revisionshistorikken for MySQL.

Revisionshistorikken gør det muligt at se, hvilke af linjerne i MySQLs kildekode, der er blevet ændret. Tidligere kunne du se, hvem der ændrede koden, hvornår og hvorfor.

Forsøger du at slå et bug-id fra revisionshistorikken op, så møder du denne besked:

No such bug #14248833 or bug is referenced in the Oracle bug system.

Du kan stadig lave opslag på ældre fixes, men nye er skjult for udviklerne.

Computerworld vil også gerne have svar på, hvorfor detaljerne om bugs er skjulte. Men det vil Oracle heller ikke kommentere.

Læs også:

MySQL-mand fortæller om Oracles strategi

Sårbarhed i MySQL omgår din adgangskode

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job