Oracle dropper vigtige test af bugfixes i MySQL

Du kan ikke længere regne med at bugfixes bliver gennemtestet inden nye MySQL-udgivelser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

MySQL-mand fortæller om Oracles strategi

Sårbarhed i MySQL omgår din adgangskode

Hvis du bruger MySQL som database platform, så kan du se frem til mere ustabilitet.

Oracle er nemlig stoppet med at case-teste de bugfixes, som virksomheden udsender i dets nye MySQL versioner.

Ændringen omkring test-cases kommer i kølvandet på en anden ændring som Oracle foretog sidste år.

Her blev det gjort umuligt at se, hvem, der har ændret i MySQL-kildekoden.

Bugfixes bliver ikke gennemprøvet før udgivelse

I den seneste MySQL-udgivelse er det ikke et eneste bugfix, der er blevet gennemtestet af en test-case.

De tidligere ejere MySQL AB og SUN Microsystems havde meget strikse politikker omkring test af bugfixes.

I begge virksomheder skulle alle bugfixes følges op af en test-case. Det skete med henblik på at sikre, at en bug aldrig kom igen, når den først var blevet fikset.
 
Computerworld har kontaktet Oracle for at få et svar på, hvorfor test-cases ikke bruges mere. Men Oracle ønsker ikke at svare på vores spørgsmål.

"Oracle ønsker ikke at kommentere på nuværende tidspunkt," siger Anders Lund Rendtorff, der er kommunikationsdirektør ved Oracle Danmark ApS.

Der er ingen gennemsigtighed

Siden sidste år har udviklerne gættet sig frem til, hvad der er blevet ændret og hvorfor, Oracle fjernede nemlig sidste år revisionshistorikken for MySQL.

Revisionshistorikken gør det muligt at se, hvilke af linjerne i MySQLs kildekode, der er blevet ændret. Tidligere kunne du se, hvem der ændrede koden, hvornår og hvorfor.

Forsøger du at slå et bug-id fra revisionshistorikken op, så møder du denne besked:

No such bug #14248833 or bug is referenced in the Oracle bug system.

Du kan stadig lave opslag på ældre fixes, men nye er skjult for udviklerne.

Computerworld vil også gerne have svar på, hvorfor detaljerne om bugs er skjulte. Men det vil Oracle heller ikke kommentere.

Læs også:

MySQL-mand fortæller om Oracles strategi

Sårbarhed i MySQL omgår din adgangskode

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse