Oracle dropper vigtige test af bugfixes i MySQL

Du kan ikke længere regne med at bugfixes bliver gennemtestet inden nye MySQL-udgivelser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

MySQL-mand fortæller om Oracles strategi

Sårbarhed i MySQL omgår din adgangskode

Hvis du bruger MySQL som database platform, så kan du se frem til mere ustabilitet.

Oracle er nemlig stoppet med at case-teste de bugfixes, som virksomheden udsender i dets nye MySQL versioner.

Ændringen omkring test-cases kommer i kølvandet på en anden ændring som Oracle foretog sidste år.

Her blev det gjort umuligt at se, hvem, der har ændret i MySQL-kildekoden.

Bugfixes bliver ikke gennemprøvet før udgivelse

I den seneste MySQL-udgivelse er det ikke et eneste bugfix, der er blevet gennemtestet af en test-case.

De tidligere ejere MySQL AB og SUN Microsystems havde meget strikse politikker omkring test af bugfixes.

I begge virksomheder skulle alle bugfixes følges op af en test-case. Det skete med henblik på at sikre, at en bug aldrig kom igen, når den først var blevet fikset.
 
Computerworld har kontaktet Oracle for at få et svar på, hvorfor test-cases ikke bruges mere. Men Oracle ønsker ikke at svare på vores spørgsmål.

"Oracle ønsker ikke at kommentere på nuværende tidspunkt," siger Anders Lund Rendtorff, der er kommunikationsdirektør ved Oracle Danmark ApS.

Der er ingen gennemsigtighed

Siden sidste år har udviklerne gættet sig frem til, hvad der er blevet ændret og hvorfor, Oracle fjernede nemlig sidste år revisionshistorikken for MySQL.

Revisionshistorikken gør det muligt at se, hvilke af linjerne i MySQLs kildekode, der er blevet ændret. Tidligere kunne du se, hvem der ændrede koden, hvornår og hvorfor.

Forsøger du at slå et bug-id fra revisionshistorikken op, så møder du denne besked:

No such bug #14248833 or bug is referenced in the Oracle bug system.

Du kan stadig lave opslag på ældre fixes, men nye er skjult for udviklerne.

Computerworld vil også gerne have svar på, hvorfor detaljerne om bugs er skjulte. Men det vil Oracle heller ikke kommentere.

Læs også:

MySQL-mand fortæller om Oracles strategi

Sårbarhed i MySQL omgår din adgangskode

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil