HP-chef skifter til Dell

Tidligere chef for HP's netværksdivision skal fremover lede Dells enterprise-forretning.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dell har udpeget en tidligere chef fra Hewlett-Packard til at lede sin server, netværks- og storage-division, hvilket er et vigtigt forretningsområde for Dell, i denne tid hvor selskabet arbejder på at udvide på datacenter-området og skære ned på pc'er-området.

Marius Haas var chef for HP's netværksdivision, før han forlod selskabet for to år siden for et job i et investeringsfirma.

Han blev tirsdag udpeget som president for Dells enterprise solutions-forretning, hvor han vil have ansvar for design, udvikling og markedsføring af Dells produkter til erhverv.

Haas tager over efter Brad Anderson, som fra 2005 ledte Dells enterprise-division og som nu forlader selskabet.

Dell offentliggjorde denne nyhed, samme dag selskabet offentliggjorde regnskabet for sit andet regnskabskvartal, der sluttede 3. august.

Faldet med 18 procent

Selskabets seneste kvartalsresultat er faldet med 18 procent i forhold til samme periode sidste år til 4,37 milliarder kroner, mens omsætningen er faldet med otte procent til 86,49 milliarder kroner.

Omsætningen fra server og netværk er blandt lyspunkterne i kvartalet med en forøgelse på 14 procent i forhold til samme periode sidste år, mens omsætningen fra storage-produkter er faldet med 13 procent.

Tilsammen udgør disse tre produktkategorier omtrent en femtedel af Dells omsætning.

Størstedelen af Dells omsætning kommer stadig fra desktop-pc'er, hvor omsætningen dog er faldet med ni procent siden sidste år, og fra bærbare og andre mobility-produkter, der er faldet med 19 procent.

Omsætningen fra services er steget med tre procent.

Dells prognose for resten af året lover ikke godt. Med henvisning til den usikre økonomi, svagt salg til forbrugere og "konkurrencedynamik" estimerer Dell, at selskabets omsætning i tredje kvartal vil falde med to til fem procent i forhold til det netop overståede kvartal.

Ikke meget gavn af Windows 8

Også prognosen for årsresultatet på 10,15 kroner per aktie ligger en del under analytikernes konsensusestimat på 11,41 kroner per aktie.

Lanceringen af et nyt styresystem kan nogle gange øge salgstallene hos pc-producenterne, men Dell regner ikke med at få megen gavn af Windows 8, i hvert fald ikke på kort sigt.

Dell sælger de fleste af sine pc'er til erhverv frem for til forbrugere og mange virksomheder er stadig ved at afslutte deres migration til Windows 7, påpeger teknologidirektør Brian Gladden.

Det er muligt, at selskabet får "lidt gavn" af Windows 8 i løbet af næste år, vurderer han.

Dell står midt i en omstrukturering med det mål at tjene flere penge på produkter med højere marginer såsom software og services. Sådanne produkter sælges ofte i sammenhæng med udstyr til datacentre, hvilket gør Dells enterprise-forretning ret afgørende.

Dell har været i gang med at opkøbe softwarefirmaer såsom SonicWall, AppAssure, Scalent og senest Quest Software, der med en pris på 15,53 milliarder kroner bliver et af Dells hidtil største opkøb. Selskabet sigter efter at sælge disse produkter sammen med sin enterprise-hardware og på den måde øge omsætningen.

Omsætningen i det seneste kvartal ligger under, hvad finansanalytikerne havde regnet med, viser et konsensusestimat fra Thomson Financial. Dells indtjening før engangsposter overgik dog prognosen.

Dells aktie på Nasdaq lukkede tirsdag med en kurs på 73,84 kroner efter et fald på 1,75 procent. I den sene handel faldt kursen yderligere 4,5 procent til 70,48 kroner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S