HP-chef skifter til Dell

Tidligere chef for HP's netværksdivision skal fremover lede Dells enterprise-forretning.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dell har udpeget en tidligere chef fra Hewlett-Packard til at lede sin server, netværks- og storage-division, hvilket er et vigtigt forretningsområde for Dell, i denne tid hvor selskabet arbejder på at udvide på datacenter-området og skære ned på pc'er-området.

Marius Haas var chef for HP's netværksdivision, før han forlod selskabet for to år siden for et job i et investeringsfirma.

Han blev tirsdag udpeget som president for Dells enterprise solutions-forretning, hvor han vil have ansvar for design, udvikling og markedsføring af Dells produkter til erhverv.

Haas tager over efter Brad Anderson, som fra 2005 ledte Dells enterprise-division og som nu forlader selskabet.

Dell offentliggjorde denne nyhed, samme dag selskabet offentliggjorde regnskabet for sit andet regnskabskvartal, der sluttede 3. august.

Faldet med 18 procent

Selskabets seneste kvartalsresultat er faldet med 18 procent i forhold til samme periode sidste år til 4,37 milliarder kroner, mens omsætningen er faldet med otte procent til 86,49 milliarder kroner.

Omsætningen fra server og netværk er blandt lyspunkterne i kvartalet med en forøgelse på 14 procent i forhold til samme periode sidste år, mens omsætningen fra storage-produkter er faldet med 13 procent.

Tilsammen udgør disse tre produktkategorier omtrent en femtedel af Dells omsætning.

Størstedelen af Dells omsætning kommer stadig fra desktop-pc'er, hvor omsætningen dog er faldet med ni procent siden sidste år, og fra bærbare og andre mobility-produkter, der er faldet med 19 procent.

Omsætningen fra services er steget med tre procent.

Dells prognose for resten af året lover ikke godt. Med henvisning til den usikre økonomi, svagt salg til forbrugere og "konkurrencedynamik" estimerer Dell, at selskabets omsætning i tredje kvartal vil falde med to til fem procent i forhold til det netop overståede kvartal.

Ikke meget gavn af Windows 8

Også prognosen for årsresultatet på 10,15 kroner per aktie ligger en del under analytikernes konsensusestimat på 11,41 kroner per aktie.

Lanceringen af et nyt styresystem kan nogle gange øge salgstallene hos pc-producenterne, men Dell regner ikke med at få megen gavn af Windows 8, i hvert fald ikke på kort sigt.

Dell sælger de fleste af sine pc'er til erhverv frem for til forbrugere og mange virksomheder er stadig ved at afslutte deres migration til Windows 7, påpeger teknologidirektør Brian Gladden.

Det er muligt, at selskabet får "lidt gavn" af Windows 8 i løbet af næste år, vurderer han.

Dell står midt i en omstrukturering med det mål at tjene flere penge på produkter med højere marginer såsom software og services. Sådanne produkter sælges ofte i sammenhæng med udstyr til datacentre, hvilket gør Dells enterprise-forretning ret afgørende.

Dell har været i gang med at opkøbe softwarefirmaer såsom SonicWall, AppAssure, Scalent og senest Quest Software, der med en pris på 15,53 milliarder kroner bliver et af Dells hidtil største opkøb. Selskabet sigter efter at sælge disse produkter sammen med sin enterprise-hardware og på den måde øge omsætningen.

Omsætningen i det seneste kvartal ligger under, hvad finansanalytikerne havde regnet med, viser et konsensusestimat fra Thomson Financial. Dells indtjening før engangsposter overgik dog prognosen.

Dells aktie på Nasdaq lukkede tirsdag med en kurs på 73,84 kroner efter et fald på 1,75 procent. I den sene handel faldt kursen yderligere 4,5 procent til 70,48 kroner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S