Få en iPad - og arbejd 20 timer ekstra om ugen

De mobile medarbejdere accepterer tilsyneladende en længere arbejdstid.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan håndterer du BYOD uden at blive vanvittig

Computerworld News Service: Mange medarbejdere arbejder ulønnet op til 20 timer ekstra om ugen som resultatet af såkaldt bring your own device, BYOD, der indføres i stadig flere virksomheder.

En tredjedel af de mobile medarbejdere slår aldrig apparaterne helt fra i deres fritid, viser en undersøgelse i den kvartårlige Mobile Workforce Report fra iPass.

Tallene fra iPass er baseret på en spørgeundersøgelse blandt 1.200 mobile medarbejdere fra hele verden og viser, at kun otte procent afholder sig helt fra arbejdsrelaterede opgaver, mens de er på ferie.

Rapporten fremhæver også, at 92 procent af de mobile medarbejdere "nyder den arbejdsmæssige fleksibilitet" og er "tilfredse" med den længere arbejdstid.

Faktisk efterspørger 42 procent "endnu større fleksibilitet i forhold til deres arbejdspraksis."

Det betyder BYOD for arbejdet

"BYOD er i praksis ved at skabe en generation af produktive arbejdsnarkomaner, hvor mange medarbejdere tilsyneladende med glæde arbejder, selvom de egentlig har fri, i bytte for friheden til selv at vælge hvor og hvornår de arbejder," kommenterer Rene Hendrikse, der er vice president for iPass EMEA.

"De mobile medarbejdere ønsker at hjælpe deres virksomheder til at forblive konkurrencedygtige i et hektisk og krævende forretningsmiljø, og af denne grund opfordrer næsten halvdelen af alle virksomheder nu aktivt til fleksible arbejdsforhold."

Ikke desto mindre advarer iPass dog om, at medarbejderne risikerer at ende med bogstavelig talt at betale prisen for denne fleksibilitet: 18 procent betaler selv for deres mobile dataabonnement, hvilket er seks procent flere end sidste år.

Videokonferencer hitter

Spørgeundersøgelse kigger også på fremvæksten af video-kommunikation.

67 procent af de mobile medarbejdere bruger applikationer til videokonference og / eller videochat i højere grad, end hvad der var tilfældet i 2011.

Skype er den mest populære teknologi på området og er førstevalg for 70 procent af de mobile medarbejdere, mens 36 procent bruger en platform fra Cisco.

Herefter foretrækker 29 procent Apple FaceTime, mens 13 procent vælger Google Talk i Gmail til videochat.

19 procent af de mobile medarbejdere svarer, at deres virksomheder ikke stiller nogen sikkerhedsmæssige krav i forbindelse med adgang til arbejdsrelaterede data via smartphones og tablets.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Sådan håndterer du BYOD uden at blive vanvittig

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S