Microsoft klar med nyt logo: Se det her

Det nye logo skal visuelt fremhæve en ny begyndelse, hedder det. Se det nye logo her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter 25 år lægger Microsoft sit gamle Windows-logo på hylden til fordel for et nyt.

Det nye logo består af en kvadratisk version af det ellers karakteristisk bølgende firefarvede Windows-flag, der er mere på linje med designet i nye Windows 8.

Det nye logo blev afsløret ved åbningen af en Microsoft-butik i Boston samt og adskillige butikker i Seattle og Bellevue i delstaten Washington i USA i går morges lokal tid.

Skrifttypen i logoet hedder Segoe og bruges også i Windows 8-logoet.

Det er en smallere skrifttype end den i det gamle logo.

Hånd i hånd med Windows 8

Windows-bomærket i rød, grøn, gul og blå er en kvadratisk version af det gamle bølgende Windows-flag, fortæller selskabets chef for brand-strategi, Jeff Hansen, i et indlæg på Den officielle Microsoft blog.

Det moderniserede logo går hånd i hånd med Microsofts satsning på selskabets nye styresystem, det touch-orienterede Windows 8, der efter planen vil blive lanceret i oktober.

Det nye styresystem har et rent design med større fokus på tekst end på grafik, ligesom navnet Metro, der nu er droppet, førte tankerne over på denne meget effektive form for offentlige transport.

Samtidig forsøger Microsoft at forene designet af Windows 8, Windows Phone 8 og Xbox, som alle tre er ved at gennemgå radikale forandringer.

Ny æra for Microsoft

"Denne bølge af nye udgivelser er ikke alene en nytolkning af vores mest populære produkter, men det repræsenterer også en ny æra for Microsoft. Derfor bør vores logo også udvikle sig, så det visuelt fremhæver denne nye begyndelse," skriver Hansen.

Bomærket og dets fire farver repræsenterer diversiteten af selskabets produkter, skriver han.

Man skal dog ikke regne med, at det nye logo vil blive anvendt konsekvent fra den ene dag til den anden.

"Det tager tid at implementere en ændring som den her, så der vil nok være tilfælde, hvor man vil se det gamle logo anvendt noget tid endnu," forklarer Jeff Hansen.

Læs også: Derfor kan Microsoft være fløjtende ligeglad med Windows 8-kritik.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network