Microsoft klar med nyt logo: Se det her

Det nye logo skal visuelt fremhæve en ny begyndelse, hedder det. Se det nye logo her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter 25 år lægger Microsoft sit gamle Windows-logo på hylden til fordel for et nyt.

Det nye logo består af en kvadratisk version af det ellers karakteristisk bølgende firefarvede Windows-flag, der er mere på linje med designet i nye Windows 8.

Det nye logo blev afsløret ved åbningen af en Microsoft-butik i Boston samt og adskillige butikker i Seattle og Bellevue i delstaten Washington i USA i går morges lokal tid.

Skrifttypen i logoet hedder Segoe og bruges også i Windows 8-logoet.

Det er en smallere skrifttype end den i det gamle logo.

Hånd i hånd med Windows 8

Windows-bomærket i rød, grøn, gul og blå er en kvadratisk version af det gamle bølgende Windows-flag, fortæller selskabets chef for brand-strategi, Jeff Hansen, i et indlæg på Den officielle Microsoft blog.

Det moderniserede logo går hånd i hånd med Microsofts satsning på selskabets nye styresystem, det touch-orienterede Windows 8, der efter planen vil blive lanceret i oktober.

Det nye styresystem har et rent design med større fokus på tekst end på grafik, ligesom navnet Metro, der nu er droppet, førte tankerne over på denne meget effektive form for offentlige transport.

Samtidig forsøger Microsoft at forene designet af Windows 8, Windows Phone 8 og Xbox, som alle tre er ved at gennemgå radikale forandringer.

Ny æra for Microsoft

"Denne bølge af nye udgivelser er ikke alene en nytolkning af vores mest populære produkter, men det repræsenterer også en ny æra for Microsoft. Derfor bør vores logo også udvikle sig, så det visuelt fremhæver denne nye begyndelse," skriver Hansen.

Bomærket og dets fire farver repræsenterer diversiteten af selskabets produkter, skriver han.

Man skal dog ikke regne med, at det nye logo vil blive anvendt konsekvent fra den ene dag til den anden.

"Det tager tid at implementere en ændring som den her, så der vil nok være tilfælde, hvor man vil se det gamle logo anvendt noget tid endnu," forklarer Jeff Hansen.

Læs også: Derfor kan Microsoft være fløjtende ligeglad med Windows 8-kritik.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest