Microsoft tager patent på vildt avanceret stylus

Ny avanceret stylus vil indeholde berøringsfølsomme sensorer, gyroskop, kompas og accelerometer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den ydmyge stylus står muligvis overfor en radikal modernisering med et væld af indbyggede sensorer, hvis man dømmer ud fra et patent, som Microsoft for nylig har fået godkendt af USA's patent- og varemærkestyrelse.

Microsofts den næste generation af den digitale pen eller "ePen" vil ikke alene inkludere berøringsfølsomme sensorer men også gyroskop, kompas, accelerometer og andre sensorer.

Alle disse sensorer tilføjer funktionalitet, der går langt ud over, hvad stylus-penne hidtil er blevet brugt til.

Illustrationerne i patentansøgningen, der er blevet gennemgået af it-patentanalyse-websitet PatentBolt, afslører for eksempel, at ePennen vil gøre det muligt at vælge blæk dynamisk ved at ændre den vinkel, man holder pennen i.

Juster tykkelse

Ligeledes vil man kunne justere linjens tykkelse ved virtuelt at spidse den digitale pen med et hurtigt drej.

Man kan også eller lave den om til et viskelæder ved at holde den anderledes.

Disse funktioner vil uden tvivl være tiltalende for digitale kunstnere og andre kreative folk, men denne multitouch-pen har også et enormt potentiale udover grafiske formål.

Denne ePen kan blive en ny form for spil-controller, et musikinstrument eller simpelthen en bedre og mere brugerdefinerbar inputenhed til fremtidens computere med berøringsfølsomme skærme.

På trods af at Apple blankt afviser sådanne digitale penne som nyttigt ekstraudstyr, så er stylus-pennen ved at få et comeback.

Læg for eksempel mærke til hvor populære Samsung Galaxy Note er.

Til denne produktlinje af tablets og smartphones følger der stylus med. Microsofts kommende Surface-tablet til Windows 8 Pro inkluderer også en digitizer til grafisk arbejde.

Jeg har været den glade ejer af adskillige tablet-pc'er med stylus-penne, der har kunnet bruges til imponerende ting - for eksempel bruge viskelæder-funktionen ved at blive vendt på hovedet eller åbne en kontekstmenu ved et klik på knap på pennen - og de har været virkelig nyttige i apps såsom OneNote og Corel Painter.

Effektivt

Men ingen af dem har været så avancerede som den ePen, der beskrives i Microsofts nye patent.

En stylus kan ikke blot gøre det lettere at tage notater men også gøre det hurtigere at arbejde med apps ved, at mange handlinger bliver mere præcise eller automatiske, i kraft af at man for eksempel blot holder pennen på en anden måde.

Dette afhænger selvfølgelig alt sammen af, om denne ePen nogensinde kommer på markedet (Microsoft indsendte patentansøgningen i første kvartal 2011) og hvad prisen i så fald bliver.

Indtil videre må vi nøjes med vores klodsede fingre og primitive stylus-penne - men forhåbentlig ikke så længe endnu.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

    Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

    Netcompany A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Folkekirkens Nødhjælp

    ERP IT System Owner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S