Hver tredje er utilfreds med ERP-projekter

Næsten hver tredje it-beslutningstager stempler sit it-projekt som ikke vellykket.

Artikel top billede

En international undersøgelse konkluderer, at flere end 30 procent af internationale it-beslutningstagere stempler deres it-projekter som ikke vellykkede.

Faktisk opfatter kun 18 procent af de adspurgte it-chefer deres ERP-projekter som "meget vellykkede", mens 50 procent mener, at projektet er "nogenlunde vellykket".

Undersøgelsen er foretaget af markedsanalyse-virksomheden TNS Sifo på vegne af ERP-leverandøren IFS, og klarlægger 216 internationale it-beslutningstageres erfaringer med investeringer, indkøbsstrategier og leverandørrelationer i forhold til it-projekter.

Jan A. Bengtsen, administrerende direktør for IFS Danmark, mener at danske it-chefer kan drage nytte af de internationale it-chefers erfaringer.

Han udtaler, at undersøgelsen er interessant, for den "klarlægger de succeskriterier, som internationale virksomheder vægter, når de investerer i fremtidens forretningssystemer."

Succeskriterierne i undersøgelsen, som de internationale it-chefer udpeger som afgørende for langsigtede investeringer i forretningssystemer, er leverandørens evne til at:

* Lytte og samarbejde med kunden
* Inddrage kunden i produktudvikling og test
* Være innovative og proaktive ift. kundens behov
* Yde 24/7 support
* Være til stede i kundens geografiske områder.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job