Artikel top billede

Hver tredje er utilfreds med ERP-projekter

Næsten hver tredje it-beslutningstager stempler sit it-projekt som ikke vellykket.

En international undersøgelse konkluderer, at flere end 30 procent af internationale it-beslutningstagere stempler deres it-projekter som ikke vellykkede.

Faktisk opfatter kun 18 procent af de adspurgte it-chefer deres ERP-projekter som "meget vellykkede", mens 50 procent mener, at projektet er "nogenlunde vellykket".

Undersøgelsen er foretaget af markedsanalyse-virksomheden TNS Sifo på vegne af ERP-leverandøren IFS, og klarlægger 216 internationale it-beslutningstageres erfaringer med investeringer, indkøbsstrategier og leverandørrelationer i forhold til it-projekter.

Jan A. Bengtsen, administrerende direktør for IFS Danmark, mener at danske it-chefer kan drage nytte af de internationale it-chefers erfaringer.

Han udtaler, at undersøgelsen er interessant, for den "klarlægger de succeskriterier, som internationale virksomheder vægter, når de investerer i fremtidens forretningssystemer."

Succeskriterierne i undersøgelsen, som de internationale it-chefer udpeger som afgørende for langsigtede investeringer i forretningssystemer, er leverandørens evne til at:

* Lytte og samarbejde med kunden
* Inddrage kunden i produktudvikling og test
* Være innovative og proaktive ift. kundens behov
* Yde 24/7 support
* Være til stede i kundens geografiske områder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere