Dansk fiberselskab taber 1,2 millioner om dagen

Dansk fiberselskab har leveret et underskud før skat på 447,1 millioner kroner. Fibernettets værdi er blevet nedskrevet markant.

Artikel top billede

Årets resultat før skat er minus 447,1 million kroner.

Det fremgår af seneste regnskab fra fiberselskabet Tre-For Bredbånd A/S.

Det svarer til et dagligt tab på cirka 1,2 millioner kroner.

Selskabet er da heller ikke tilfreds med sit resultat.

Ser man nærmere på økonomien, har Tre-For Bredbånd A/S således måtte nedskrive værdien af selskabets netværk med ikke mindre end 350 millioner kroner.

Oveni i det, oplyser selskabet, at frostvejr i årets første måneder besværliggjorde gravearbejde ud til kunder.

Fra vækstkomet til gigantunderskud

I år offentliggør Tre-For Bredbånd A/S ikke sit omsætningstal, hvilket virksomheden ellers har gjort de sidste år.

Faktisk var omsætningsvæksten forrige år så god, at det var it-branchens bedste det pågældende år, ifølge Top 100-analysen.

Allerede dengang blev Tre-For adspurgt ind til dets negative bundlinje.

"Vores business case holder," lød det fra bestyrelsesformand Knud Steen Larsen, der også var administrerende direktør for Tre-For-moderselskabet dengang.

Fortsætter bredbåndsstrategi

Da det nye regnskab blev offentliggjort udsendte Tre-For en pressemeddelelse, der handlede om alle Tre-For koncernen's forskellige aktiviteter.

Heri udtaler administrerende direktør Knud Steen Larsen for Tre-For:

"Nedskrivningen på bredbåndsaktiverne har ingen betydning for Tre-Fors fortsatte strategi om at udrulle fibernet i Trekantområdet, og udvikler bredbåndsforretningen sig, som vi forventer, kan en eventuel opskrivning komme på tale senere".

Sådan reagerer direktøren

Kommerciel direktør Helle Damm-Henrichsen fra Tre-For er da heller ikke tilfreds med et underskud før skat på 447 millioner kroner.

"Nej det er ikke tilfredsstillende, men vi skal huske på, at det indeholder en regnskabsmæssig ompostering på 350 millioner, og derfor er det reelle årsresultat et minus på 97 millioner," forklarer hun.

Er I tilfredse med driftsunderskuddet på små 100 millioner kroner?

"Vi er tilfredse med, at vi har et positivt EBITDA på 182 millioner kroner. Resultatet før skat ligger på forventningerne til budgettet, men er jo totalt betragtet ikke tilfredsstillende," svarer hun. 

Helle Damm-Henrichsen forklarer i det skriftlige svar ikke direkte på, hvorfor selskabet nedskriver værdien af fibernettet med 350 millioner kroner.

I stedet påpeger hun, at det er helt i overensstemmelse med regnskabslovens bestemmelser.

"..og den beregning der ligger til grund, foretager vi hvert år, og det har ikke tidligere givet anledning til nedskrivnings behov," lyder det.

Pludselig er omsætningstal blevet hemmeligt

Den kommercielle direktør fremfører videre: "Vi kan ikke afvise at en positiv udvikling vil medføre en opskrivning på et senere tidspunkt".

Som nævnt har selskabet tidligere år offentliggjort omsætningstal, men det er nu taget ud.

Hvorfor offentliggør I ikke omsætningstal for 2011, når i har gjort det i de forrige år?

"Vi har valgt at udelede dette på grund af konkurrencemæssige forhold," lyder det kortfattet fra direktøren. 

Hvornår vil selskabet have overskud?

"Forventeligt inden for de nærmeste år," slutter hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job