It-selskab dømt for at diskriminere og fyre autist

En svensk it-virksomhed må betale erstatning til en mand, der som ung fejlagtigt er diagnosticeret med Aspergers Syndrom. Han blev diskrimineret og til sidst fyret.

Artikel top billede

Den svenske it-virksomhed Opto Sweden, der leverer løsninger inden for datafangst og dokumenthåndtering, er i retten blevet dømt til at betale en tidligere ansat 235.000 kroner i erstatning efter at have diskrimineret og til sidst fyret ham på grund af en påstået nedsat funktion.

Sagen handler om en ung civiløkonom, som var et spirende talent udset til lysende fremtid som økonomisk strateg i selskabet, beretter Computerworlds svenske søstermedie, Computersweden.

Men Opto Sweden fik kendskab til, at økonomen som ung havde fået stillet diagnosen Aspergers Syndrom, der er en diagnose inden for autisme-spektret, og fra da af ændredes selskabet syn på den ansatte. Diagnosen viste sig ganske vist senere at være fejlagtig.

Alligevel blev den ansatte pludselige behandlet anderledes. Et udviklingsprogram, han deltog i, blev lukket, hans arbejdsopgaver blev ændret, ligesom han blev udsat for chikane.

Et stykke tid senere blev han fyret af selskabet, der angav mangel på arbejdsopgaver som årsag til afskedigelsen. Domstolen har ikke taget stilling til den del af sagen.

Det har domstolen imidlertid om chikanen, og diskrimineringen takseres til en erstatning på 235.000 svenske kroner.

Domstolen finder, at Opto Swedens dårlige behandling af manden har været "omfattende og i nogle tilfælde meget graverende." Opto Sweden har ikke anket dommen.

Danske specialister

Til sammenligning har danske it-virksomheder en lidt anden opfattelse af mulighederne i ansatte med Aspergers Syndrom.

Flere it-virksomheder, som KMD, Cisco og Siemens, benytter sig for eksempel af de kompetencer, som Specialisterne stiller med.

Specialisterne er en it-konsulentvirksomhed, som udelukkende beskæftiger mennesker, som er diagnosticeret inden for autisme-spektret.

De især gode til at teste software og it-systemer og løse opgaver, hvor præcision er afgørende, og hvor gentagelser netop ikke trætter, men motiverer, medarbejderen, der udfører opgaven.

Specialisterne er stiftet af Thorkil Sonne i 2005 , og har i dag afdelinger i flere lande.

Måske kommer der snart en afdeling i Sverige?

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S