It-selskab dømt for at diskriminere og fyre autist

En svensk it-virksomhed må betale erstatning til en mand, der som ung fejlagtigt er diagnosticeret med Aspergers Syndrom. Han blev diskrimineret og til sidst fyret.

Artikel top billede

Den svenske it-virksomhed Opto Sweden, der leverer løsninger inden for datafangst og dokumenthåndtering, er i retten blevet dømt til at betale en tidligere ansat 235.000 kroner i erstatning efter at have diskrimineret og til sidst fyret ham på grund af en påstået nedsat funktion.

Sagen handler om en ung civiløkonom, som var et spirende talent udset til lysende fremtid som økonomisk strateg i selskabet, beretter Computerworlds svenske søstermedie, Computersweden.

Men Opto Sweden fik kendskab til, at økonomen som ung havde fået stillet diagnosen Aspergers Syndrom, der er en diagnose inden for autisme-spektret, og fra da af ændredes selskabet syn på den ansatte. Diagnosen viste sig ganske vist senere at være fejlagtig.

Alligevel blev den ansatte pludselige behandlet anderledes. Et udviklingsprogram, han deltog i, blev lukket, hans arbejdsopgaver blev ændret, ligesom han blev udsat for chikane.

Et stykke tid senere blev han fyret af selskabet, der angav mangel på arbejdsopgaver som årsag til afskedigelsen. Domstolen har ikke taget stilling til den del af sagen.

Det har domstolen imidlertid om chikanen, og diskrimineringen takseres til en erstatning på 235.000 svenske kroner.

Domstolen finder, at Opto Swedens dårlige behandling af manden har været "omfattende og i nogle tilfælde meget graverende." Opto Sweden har ikke anket dommen.

Danske specialister

Til sammenligning har danske it-virksomheder en lidt anden opfattelse af mulighederne i ansatte med Aspergers Syndrom.

Flere it-virksomheder, som KMD, Cisco og Siemens, benytter sig for eksempel af de kompetencer, som Specialisterne stiller med.

Specialisterne er en it-konsulentvirksomhed, som udelukkende beskæftiger mennesker, som er diagnosticeret inden for autisme-spektret.

De især gode til at teste software og it-systemer og løse opgaver, hvor præcision er afgørende, og hvor gentagelser netop ikke trætter, men motiverer, medarbejderen, der udfører opgaven.

Specialisterne er stiftet af Thorkil Sonne i 2005 , og har i dag afdelinger i flere lande.

Måske kommer der snart en afdeling i Sverige?

Læses lige nu

    PensionDanmark

    Senior Data Scientist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S