Slut med Apple: Mozilla trækker sig fra iOS

To års flirt med Apples iPhone er nu slut. Firefox-udviklerne i Mozilla trækker sig fra iOS-platformen. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: To år efter det lykkedes Mozilla at få en browser-relateret app ind på App Store, meddeler organisationen, at Firefox Home sendes på pension og forsvinder fra Apples app-butik til iOS.

Dette er blot det seneste i en række tegn fra Mozilla i løbet af de seneste år på, at open source-organisationen ikke er interesseret i at udvikle en udgave af Firefox til iPhone og iPad.

Adgang til bogmærker

Firefox Home, som blev godkendt af Apple 16. juli 2010, var ikke i sig selv en komplet browser, men var en app med udgangspunkt i den teknologi til synkronisering af bogmærker og faneblade, som Mozilla først tilbød som en udvidelse og senere integrerede i desktop-browseren.

Firefox Home gav brugerne adgang til deres bogmærker, historik, eventuelle åbne faneblade fra de seneste Firefox-sessioner og til Firefox' såkaldte Awesome Bar - Mozillas navn for adressefeltet - der kan bruges til at søge efter tidligere besøgte sider ved hjælp af søgetermer eller tegn i adressen eller sidetitlen.

Fredag trak Mozilla stikket ud for Firefox Home, som organisationen kalder "et eksperiment i at bringe en del af Firefox-oplevelsen til iOS."

Vil fokusere på andre projekter

"Dette projekt har givet værdifuld indsigt i og erfaring med platformen, men vi har besluttet at fjerne Firefox Home fra Apple App Store og fokusere vores ressourcer på andre projekter," skriver Mike Connor, der er director of services engineering hos Mozilla, i et blogindlæg 31. august.

Hermed har Mozilla helt trukket sig fra platformen iOS. Organisationen lader dog døren stå på klem: "Vi vil fortsat udforske de bedste måder at levere fantastiske oplevelser til brugere af iOS," lover Connor.

Mozilla har gentagne gange afvist opfordringer til at tilbyde Firefox på iOS, men browser-konkurrenten Google er anderledes indstillet.

Sidst i juni udgav Google et smugkig på Chrome til iOS. Til forskel fra Mozilla er Google tilsyneladende villig til at arbejde inden for Apples begrænsninger, som kræver, at enhver browser til iOS bruger Safari til den egentlige sidevisning og til at parse JavaScript.

Google opdaterede sidst Chrome til iOS 22. august.

Selvom Mozilla nu blot kalder Firefox Home for et eksperiment, så var der større planer med applikationen, da den blev lanceret.

"Vi fokuserer på at bygge Firefox Home som en rig, cloud-baseret applikation og at sørge for, den bliver et værdifuldt produkt, som folk vil fortsætte med at elske og bruge," skrev organisationen i september 2010. I samme blogindlæg oplyste Mozilla at være i gang med at overveje at udvikle en udgave af Firefox Home til iPad. Der udgav aldrig nogen udgave til Apples tablet.

Den sidste opdatering til Firefox Home udkom i februar 2011.

Mozilla har offentliggjort kildekoden til den iOS-specifikke synkroniseringsklient, der udgjorde grundlaget i Firefox Home på GitHub. Det står ifølge Mozilla alle udviklere frit for at bruge den til deres egne projekter.

Stefan Arentz, der er udvikler hos Mozilla, har allerede brugt kildekoden til at skabe den gratis app Bookmarks On The Go til iOS, som blev offentliggjort på App Store midt i august.

"Denne applikation erstatter den nyligt pensionerede applikation Firefox Home," skriver Arentz på sit website.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job