Dansk politi beslaglægger stribe af computere i 3F-sag

Politiet oplyser, at der kan komme flere anholdelser i sagen om hackerangrebet på fagforbundet 3F

Artikel top billede

Læs også:
Danske hjem ransaget efter hacker-angreb mod 3F

Kanal-profil hænges ud som 3F-hacker

I en netop udgivet pressemeddelelse meddeler Københavns Politi, at det har sigtet fem personer i forbindelse med de ransagninger, der foregik mandag 3. september på adresser i både Jylland og på Sjælland.

"Vi har sigtet i alt fem personer, som vi har fundet efter intens efterforskning," siger Lederen af tyveri- og røverigruppen i Københavns Politi, Tomas Juhl.

De fem personer sigtes for at have forbindelse til det hacker-angreb, der ramte fagforbundet 3F 19. juli 2012.

Tomas Juhl vil ikke oplyse, hvordan politiet har efterforsket sig frem til de fem personer, men han udtaler dog, at sigtelserne kommer på baggrund af et efterforskningssamarbejde mellem IT-Efterforskningscenteret (NITEC) og 3Fs it-afdeling.

Flere computere beslaglagt

"Under vores ransagninger beslaglagde vi et større antal computere, som vi nu skal undersøge indholdet af for at finde flere beviser i sagen" siger Tomas Juhl i pressemeddelelsen.

Politiet vil ikke oplyse præcist, hvor meget udstyr det drejer sig om.

Men Tomas Juhl udtaler, at det drejer sig om forskellige typer af hardware.

"Vi har taget en del computerudstyr. Det drejer sig både om laptops og harddiske," siger Tomas Juhl til Computerworld.

Vil ikke afsløre navnet på hackergruppen

Rygterne om hvem der står bag angrebet har floreret på internettet siden politiet tirsdag oplyst, at det havde anholdt flere personer.

Politiet vil ikke fortælle, om der er tale om en specifik hackergruppe eller organisation.

Ifølge Tomas Juhl skyldes det, at politiet fortsætter efterforskningen.

"Der er en masse chat på nettet, og derfor vil vi ikke pege bestemte ud. Vi kan jo ikke afvise, at vi skal have fat i flere personer. Så vi holder kortene tæt til kroppen," siger Tomas Juhl.

Læs også:
Danske hjem ransaget efter hacker-angreb mod 3F

Kanal-profil hænges ud som 3F-hacker

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S