Erhvervsstyrelsen lukker ned for vigtige it-systemer

Erhvervsstyrelsen lukker stort set alle sine vigtige it-systemer ned fredag eftermiddag. Se hvorfor de mange systemer tages ud af drift.

Artikel top billede

Fredag klokken 17 lukker Erhvervsstyrelsen stort set alle de vigtige it-systemer ned, som normalt sørger for kontakten mellem staten og erhvervslivet.

Og systemerne bliver først tilgængelige igen klokken 09.00 mandag morgen.

Det fortæller Vivi Basballe, der er kontorchef i Erhvervsstyrelsens kundecenter.

Data som 75 millioner krimier

"Vi flytter al vores it-isenkram fra Kampmannsgade i København til Statens It. Det vil sige, at vi skal flytte lidt over 300 servere, og data der svarer til 75 millioner krimier. Så det er en større it-omflytning, vi foretager her i weekenden," siger hun.

Årsagen til flytterodet er, at servere og it-systemer fra det gamle Erhvervs- og Selskabsstyrelsen fremover skal driftes fra Statens It som en følge af sammenlægningen af flere styrelser.

Og det betyder ifølge kontorchefen, at langt de fleste af Erhvervsstyrelsens selvbetjeningssystemer til erhvervslivet vil være påvirket af flytningen fra fredag eftermiddag til mandag morgen.

Alt skal testes efter flytning

Præcis hvilke systemer, der er omfattet, vil blive oplyst på hjemmesiden for det enkelte system.

Men cvr.dk og web-reg er et par af de systemer, som bliver slukket hen over weekenden.

"Det er simpelthen, fordi vi skal flytte de her servere ud, have dem sat op i et nyt servererum hos Statens It, og derefter teste, at det hele virker," siger Vivi Basballe.

Hun fortæller, at der er ansatte fra styrelsen såvel som andre aktører i gang med det omfattende arbejde hele weekenden. Blandt andet skal hendes egne folk teste om alle systemer fungerer, når serverne er blevet flyttet til det nye serverrum.

Krydser fingre

Erhvervsstyrelsen har valgt at gennemføre flytningen i løbet af en weekend for at give så få gener som muligt for brugerne. Arbejdet følger en testplan, som bliver sat i værk, når flytningen er overstået og serverne igen er online.

"Og så krydser vi selvfølgelig fingre for, at vi mandag morgen har det hele oppe at køre igen," siger hun.

Visse af it-systemerne hos Erhvervsstyrelsen er allerede blevet flyttet, og det har givet visse driftsforstyrrelser, blandt andet på regnskabslevering fra cvr.dk, fortæller hun.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird