KMD efter 11 betalinger af bod: Kunden er tilfreds

KMD har en forklaring på, hvorfor selskabet har betalt bod 11 måneder ud af en periode på 19 måneder.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Receptserver-leverandør betaler ofte bod

I en periode på 19 måneder har leverandøren af en såkaldt receptserver betalt bod de 11 måneder.

Men ifølge leverandøren KMD skyldes betalingerne udelukkende et højt ambitionsniveau.

"KMD har i samarbejde med først Lægemiddelstyrelsen og senere National Sundheds-it sat et højt ambitionsniveau for den aftalte service," lyder det fra underdirektør Marius Rasmussen fra KMD.

Fælles højt ambitionsniveau

Både LMS og NSI udtrykker tilfredshed med leverancerne og KMD's engagement i sundhedssektoren, forklarer underdirektøren. 

"Vi ønsker ikke at kommentere kontraktmæssige forhold, men det er korrekt, at KMD i enkelte forhold ikke har kunnet leve op til de fælles høje ambitioner," lyder det fra underdirektøren.

Det har KMD en "god og konstruktiv dialog" med NSI om.

"Vi glæder os dog over det generelt meget høje serviceniveau, der hidtil er opnået og samarbejder løbende med NSI om potentielle forbedringsmuligheder," slutter Marius Rasmussen.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Digitaliseringsstyrelsen

IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS