KMD efter 11 betalinger af bod: Kunden er tilfreds

KMD har en forklaring på, hvorfor selskabet har betalt bod 11 måneder ud af en periode på 19 måneder.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Receptserver-leverandør betaler ofte bod

I en periode på 19 måneder har leverandøren af en såkaldt receptserver betalt bod de 11 måneder.

Men ifølge leverandøren KMD skyldes betalingerne udelukkende et højt ambitionsniveau.

"KMD har i samarbejde med først Lægemiddelstyrelsen og senere National Sundheds-it sat et højt ambitionsniveau for den aftalte service," lyder det fra underdirektør Marius Rasmussen fra KMD.

Fælles højt ambitionsniveau

Både LMS og NSI udtrykker tilfredshed med leverancerne og KMD's engagement i sundhedssektoren, forklarer underdirektøren. 

"Vi ønsker ikke at kommentere kontraktmæssige forhold, men det er korrekt, at KMD i enkelte forhold ikke har kunnet leve op til de fælles høje ambitioner," lyder det fra underdirektøren.

Det har KMD en "god og konstruktiv dialog" med NSI om.

"Vi glæder os dog over det generelt meget høje serviceniveau, der hidtil er opnået og samarbejder løbende med NSI om potentielle forbedringsmuligheder," slutter Marius Rasmussen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job