KMD efter 11 betalinger af bod: Kunden er tilfreds

KMD har en forklaring på, hvorfor selskabet har betalt bod 11 måneder ud af en periode på 19 måneder.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Receptserver-leverandør betaler ofte bod

I en periode på 19 måneder har leverandøren af en såkaldt receptserver betalt bod de 11 måneder.

Men ifølge leverandøren KMD skyldes betalingerne udelukkende et højt ambitionsniveau.

"KMD har i samarbejde med først Lægemiddelstyrelsen og senere National Sundheds-it sat et højt ambitionsniveau for den aftalte service," lyder det fra underdirektør Marius Rasmussen fra KMD.

Fælles højt ambitionsniveau

Både LMS og NSI udtrykker tilfredshed med leverancerne og KMD's engagement i sundhedssektoren, forklarer underdirektøren. 

"Vi ønsker ikke at kommentere kontraktmæssige forhold, men det er korrekt, at KMD i enkelte forhold ikke har kunnet leve op til de fælles høje ambitioner," lyder det fra underdirektøren.

Det har KMD en "god og konstruktiv dialog" med NSI om.

"Vi glæder os dog over det generelt meget høje serviceniveau, der hidtil er opnået og samarbejder løbende med NSI om potentielle forbedringsmuligheder," slutter Marius Rasmussen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS