KMD efter 11 betalinger af bod: Kunden er tilfreds

KMD har en forklaring på, hvorfor selskabet har betalt bod 11 måneder ud af en periode på 19 måneder.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Receptserver-leverandør betaler ofte bod

I en periode på 19 måneder har leverandøren af en såkaldt receptserver betalt bod de 11 måneder.

Men ifølge leverandøren KMD skyldes betalingerne udelukkende et højt ambitionsniveau.

"KMD har i samarbejde med først Lægemiddelstyrelsen og senere National Sundheds-it sat et højt ambitionsniveau for den aftalte service," lyder det fra underdirektør Marius Rasmussen fra KMD.

Fælles højt ambitionsniveau

Både LMS og NSI udtrykker tilfredshed med leverancerne og KMD's engagement i sundhedssektoren, forklarer underdirektøren. 

"Vi ønsker ikke at kommentere kontraktmæssige forhold, men det er korrekt, at KMD i enkelte forhold ikke har kunnet leve op til de fælles høje ambitioner," lyder det fra underdirektøren.

Det har KMD en "god og konstruktiv dialog" med NSI om.

"Vi glæder os dog over det generelt meget høje serviceniveau, der hidtil er opnået og samarbejder løbende med NSI om potentielle forbedringsmuligheder," slutter Marius Rasmussen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S