Firma insourcer: Vil hyre tusindvis af it-folk

It-opgaverne skal hentes hjem igen, lyder det fra selskab, der sigter efter at hyre tusindvis af it-folk i de kommende år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det store amerikanske selskab General Motors, der er gået i gang med at insource størstedelen af sine it-opgaver, skal have besat 500 it-stillinger i Austin i Texas for at bemande et nyt "innovationscenter."

Dette skridt er ifølge GM del af en omfattende plan om at hyre op til 10.000 it-folk på verdensplan i løbet af de kommende tre til fem år.

Ansættelserne skal finde sted i takt med, at bilproducenten tager opgaver tilbage fra outsourcere.

Vil have opgaverne hjem

GM's it-relaterede reorganisering ledes af Randy Mott, der er tidligere it-direktør for både Hewlett-Packard og Dell. Mott har desuden været ansat hos Wal-Mart i over 20 år i adskillige it-roller heriblandt it-direktør.

"Vi planlægger at reorganisere beskæftigelsesmodellen i løbet af de næste tre år, så størstedelen af vores it-opgaver udføres af ansatte hos GM med fokus på at udvide med nye kompetencer, der styrker vores forretning yderligere," udtaler Mott i en pressemeddelelse.

Motts blev udpeget som it-direktør hos General Motors i februar.

GM har således opslået en del it-stillinger på sit website.

30. august var der slået mere end 20 it-stillinger op. 31. august var der slået syv op. Dagen efter var det 13. Der har været en lignende aktivitet lige siden.

Disse folk søger selskabet

Selskabet søger blandt andet softwareingeniører, forretningsanalytikere, kommunikationsteknikere, analytikere, udviklere, testere, planlæggere og infrastruktur-arkitekter.

Der søges også efter folk med ekspertise inden for specifikke platforme heriblandt folk med kendskab til asset management-værktøjet Maximo, analysesoftwaren Tableau samt Peoplesoft.

GM har i adskillige år benyttet sig kraftigt af outsourcing i forbindelse med sin globale it-drift.

I 2006 offentliggjorde selskabet for eksempel at have underskrevet outsourcing-kontrakter for cirka 40,8 milliarder kroner i den aktuelle dollarkurs. De fleste af selskabets it-opgaver blev udført af Electronic Data System, som GM engang ejede.

EDS blev opkøbt af HP i 2008 for over 81 milliarder kroner.

I juni offentliggjorde HP en plan om at omstrukturere sin enterprise services-forretning. Den plan indebar blandt andet nedlæggelsen af 8.000 stillinger.

Disse fyringer er del af HP's plan om at reducere arbejdsstyrken med i alt 27.000 eller otte procent i 2014.

Det vides ikke, om der er nogen forbindelse mellem omstruktureringen af HP's enterprise services-forretning og GM's beslutning om at insource sine it-opgaver.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S