Sådan kan KMD-udfald ramme dig som apotek-kunde

KMD's manglende opfyldelse af krav i forbindelse med en receptserver har store konsekvenser for kunderne nede på apoteket.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Stort dansk it-firma tvunget til at betale bod i 11 måneder

KMD efter 11 betalinger af bod: Kunden er tilfreds

Det er kommet frem, at KMD i mere end 11 måneder har betalt bod for dets leverance af den såkaldte receptserver til National Sundheds-it, NSI.

Nu kommer Danmarks Apotekerforening så med kritik.

Da receptserveren blev indført i 2006 overtog myndighederne ansvaret for formidlingen af de elektroniske recepter mellem læger og apoteker, forklarer politisk konsulent Helle Sandager fra Danmarks Apotekerforening.

I den forbindelse lagde Apotekerforeningen afgørende vægt på, at myndighederne kunne garantere, at receptfremførslen levede op til faste kvalitetskrav om hurtig gennemløbstid og driftssikkerhed, understreger hun. 

"Derfor er det selvfølgelig ikke tilfredsstillende, at der fortsat næsten hver måned er uregelmæssigheder i KMD's fremførsel af recepter mellem læger og receptserver," udtaler Helle Sandager.

Er receptet kommet frem?

Samtidig har udfaldene konsekvenser.

"KMD's manglende overholdelse af kvalitetskravene til receptfremførslen betyder jo i praksis, at der er risiko for, at apoteket ikke har modtaget recepten, når patienten kommer på apoteket for at hente sin medicin," forklarer hun.

Hun pointerer, at når apotekerne forsøger at udføre deres arbejde hurtigt og effektivt, så patienterne kan få deres medicin, når de kommer på apoteket, er det helt afgørende, at de elektroniske recepter kommer frem til apotekerne uden tekniske problemer.

Læs også:

Stort dansk it-firma tvunget til at betale bod i 11 måneder

KMD efter 11 betalinger af bod: Kunden er tilfreds

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS