Sådan kan KMD-udfald ramme dig som apotek-kunde

KMD's manglende opfyldelse af krav i forbindelse med en receptserver har store konsekvenser for kunderne nede på apoteket.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Stort dansk it-firma tvunget til at betale bod i 11 måneder

KMD efter 11 betalinger af bod: Kunden er tilfreds

Det er kommet frem, at KMD i mere end 11 måneder har betalt bod for dets leverance af den såkaldte receptserver til National Sundheds-it, NSI.

Nu kommer Danmarks Apotekerforening så med kritik.

Da receptserveren blev indført i 2006 overtog myndighederne ansvaret for formidlingen af de elektroniske recepter mellem læger og apoteker, forklarer politisk konsulent Helle Sandager fra Danmarks Apotekerforening.

I den forbindelse lagde Apotekerforeningen afgørende vægt på, at myndighederne kunne garantere, at receptfremførslen levede op til faste kvalitetskrav om hurtig gennemløbstid og driftssikkerhed, understreger hun. 

"Derfor er det selvfølgelig ikke tilfredsstillende, at der fortsat næsten hver måned er uregelmæssigheder i KMD's fremførsel af recepter mellem læger og receptserver," udtaler Helle Sandager.

Er receptet kommet frem?

Samtidig har udfaldene konsekvenser.

"KMD's manglende overholdelse af kvalitetskravene til receptfremførslen betyder jo i praksis, at der er risiko for, at apoteket ikke har modtaget recepten, når patienten kommer på apoteket for at hente sin medicin," forklarer hun.

Hun pointerer, at når apotekerne forsøger at udføre deres arbejde hurtigt og effektivt, så patienterne kan få deres medicin, når de kommer på apoteket, er det helt afgørende, at de elektroniske recepter kommer frem til apotekerne uden tekniske problemer.

Læs også:

Stort dansk it-firma tvunget til at betale bod i 11 måneder

KMD efter 11 betalinger af bod: Kunden er tilfreds

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job