Sådan kan KMD-udfald ramme dig som apotek-kunde

KMD's manglende opfyldelse af krav i forbindelse med en receptserver har store konsekvenser for kunderne nede på apoteket.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Stort dansk it-firma tvunget til at betale bod i 11 måneder

KMD efter 11 betalinger af bod: Kunden er tilfreds

Det er kommet frem, at KMD i mere end 11 måneder har betalt bod for dets leverance af den såkaldte receptserver til National Sundheds-it, NSI.

Nu kommer Danmarks Apotekerforening så med kritik.

Da receptserveren blev indført i 2006 overtog myndighederne ansvaret for formidlingen af de elektroniske recepter mellem læger og apoteker, forklarer politisk konsulent Helle Sandager fra Danmarks Apotekerforening.

I den forbindelse lagde Apotekerforeningen afgørende vægt på, at myndighederne kunne garantere, at receptfremførslen levede op til faste kvalitetskrav om hurtig gennemløbstid og driftssikkerhed, understreger hun. 

"Derfor er det selvfølgelig ikke tilfredsstillende, at der fortsat næsten hver måned er uregelmæssigheder i KMD's fremførsel af recepter mellem læger og receptserver," udtaler Helle Sandager.

Er receptet kommet frem?

Samtidig har udfaldene konsekvenser.

"KMD's manglende overholdelse af kvalitetskravene til receptfremførslen betyder jo i praksis, at der er risiko for, at apoteket ikke har modtaget recepten, når patienten kommer på apoteket for at hente sin medicin," forklarer hun.

Hun pointerer, at når apotekerne forsøger at udføre deres arbejde hurtigt og effektivt, så patienterne kan få deres medicin, når de kommer på apoteket, er det helt afgørende, at de elektroniske recepter kommer frem til apotekerne uden tekniske problemer.

Læs også:

Stort dansk it-firma tvunget til at betale bod i 11 måneder

KMD efter 11 betalinger af bod: Kunden er tilfreds

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S