Nyt samarbejde: Så let bliver det at betale på nettet i fremtiden

San Francisco: Intel og MasterCard indgår et flerårigt strategisk samarbejde for at skabe et bedre sikkerhed og enklere brugeroplevelser ved online-handel.

Artikel top billede

Læs også:
Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

App-udvikling: Derfor satser Intel på hypet kodesprog

MasterCard og Intel er ifølge Intel-produktchefen, David Perlmutter, ikke det mest oplagt match. 

Det fortalte han på sin keynote ved Intel Developer Forum (IDF) i San Francisco.

Alligevel arbejder de to virksomheder i fælllesskab på at gøre online-betaling mere enkel og sikker ved hjælp af MasterCards PayPass Wallet-løsning og NFC.

MasterCard ønsker at udnytte Intels teknologier til identitetsbeskyttelse til en avanceret to-faktorløsning, der skal sikre, at ejeren af betalingskortet og computeren, der bliver benyttet til at gennemføre en handel, er den samme person.

Det fortalte Gary Flood, der er global produktchef hos MasterCard, under David Perlmutters keynote tirsdag aften dansk tid, hvorefter løsningen blev demonstreret på en ultrabook, der har NFC PayPass integreret.


Foto: Robert Hendel

Ved at lægge kortet på computerens NFC-sensor blev kortoplysningerne fra MasterCardet overført til computeren, da en ny bærbar computer skulle betales på TigerDirect.com.

Samtidig blev det kontrolleret, at kort og computer tilhørte samme person.

Betalingsprocessen tog under fem sekunder, og det var uden at skulle taste det 16-cifrede kortnummer, udløbsdato og kontrolciffer, som man normalt gør ved online-handel.

Ifølge David Perlmutter er det eksempel på, hvordan samarbejdet mellem Intel og MasterCard kan resultere i en tjeneste, hvor det er let og samtidig meget mere sikkert, end det hidtil har været, når der skal købes varer på nettet.

Læs også:
Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

App-udvikling: Derfor satser Intel på hypet kodesprog

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse