Københavnske pendlere ramt af fiberfejl

Nedbrud i fibernettet mandag morgen har sat trafikken i København på den anden ende. Problemerne er fortsat ikke løst.

Artikel top billede

For de flyrejsende, der satsede på Metroen som transport til Københavns Lufthavn, har denne mandag morgen formentlig ikke været den mest afslappede af slagsen.

Det samme gælder for alle andre Metro-pendlere.

Metrotoge på strækningen mellem Christianshavn og Vestamager holdt nemlig her til morgen stille og skabte store morgenproblemer for de metropendlende danskere, der måtte nøjes med de busser, der som erstatning blev indsat hver halve time.

Årsagen skal findes i et nedbrud i fibernettet ved Sundby Station. Det fortæller Jette Clausen, kommunikationschef i Metro Service A/S.

"Problemerne begyndte ved femtiden i morges, og det har betydet, at man ikke har kunnet få togene ud på skinnerne. Der arbejdes stadig på at løse problemet, men man har skiftet til et andet fibernet nu," fortæller Jette Clausen og tilføjer, at der stadig er problemer med trafikken.

Hun kan på nuværende tidspunkt ikke gå i detaljer med de tekniske årsager andet end, at det er et netværkskort, der ikke fungerer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S