Københavnske pendlere ramt af fiberfejl

Nedbrud i fibernettet mandag morgen har sat trafikken i København på den anden ende. Problemerne er fortsat ikke løst.

Artikel top billede

For de flyrejsende, der satsede på Metroen som transport til Københavns Lufthavn, har denne mandag morgen formentlig ikke været den mest afslappede af slagsen.

Det samme gælder for alle andre Metro-pendlere.

Metrotoge på strækningen mellem Christianshavn og Vestamager holdt nemlig her til morgen stille og skabte store morgenproblemer for de metropendlende danskere, der måtte nøjes med de busser, der som erstatning blev indsat hver halve time.

Årsagen skal findes i et nedbrud i fibernettet ved Sundby Station. Det fortæller Jette Clausen, kommunikationschef i Metro Service A/S.

"Problemerne begyndte ved femtiden i morges, og det har betydet, at man ikke har kunnet få togene ud på skinnerne. Der arbejdes stadig på at løse problemet, men man har skiftet til et andet fibernet nu," fortæller Jette Clausen og tilføjer, at der stadig er problemer med trafikken.

Hun kan på nuværende tidspunkt ikke gå i detaljer med de tekniske årsager andet end, at det er et netværkskort, der ikke fungerer.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Løsningsarkitekt i KMD

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S