Københavnske pendlere ramt af fiberfejl

Nedbrud i fibernettet mandag morgen har sat trafikken i København på den anden ende. Problemerne er fortsat ikke løst.

Artikel top billede

For de flyrejsende, der satsede på Metroen som transport til Københavns Lufthavn, har denne mandag morgen formentlig ikke været den mest afslappede af slagsen.

Det samme gælder for alle andre Metro-pendlere.

Metrotoge på strækningen mellem Christianshavn og Vestamager holdt nemlig her til morgen stille og skabte store morgenproblemer for de metropendlende danskere, der måtte nøjes med de busser, der som erstatning blev indsat hver halve time.

Årsagen skal findes i et nedbrud i fibernettet ved Sundby Station. Det fortæller Jette Clausen, kommunikationschef i Metro Service A/S.

"Problemerne begyndte ved femtiden i morges, og det har betydet, at man ikke har kunnet få togene ud på skinnerne. Der arbejdes stadig på at løse problemet, men man har skiftet til et andet fibernet nu," fortæller Jette Clausen og tilføjer, at der stadig er problemer med trafikken.

Hun kan på nuværende tidspunkt ikke gå i detaljer med de tekniske årsager andet end, at det er et netværkskort, der ikke fungerer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest