Københavnske pendlere ramt af fiberfejl

Nedbrud i fibernettet mandag morgen har sat trafikken i København på den anden ende. Problemerne er fortsat ikke løst.

Artikel top billede

For de flyrejsende, der satsede på Metroen som transport til Københavns Lufthavn, har denne mandag morgen formentlig ikke været den mest afslappede af slagsen.

Det samme gælder for alle andre Metro-pendlere.

Metrotoge på strækningen mellem Christianshavn og Vestamager holdt nemlig her til morgen stille og skabte store morgenproblemer for de metropendlende danskere, der måtte nøjes med de busser, der som erstatning blev indsat hver halve time.

Årsagen skal findes i et nedbrud i fibernettet ved Sundby Station. Det fortæller Jette Clausen, kommunikationschef i Metro Service A/S.

"Problemerne begyndte ved femtiden i morges, og det har betydet, at man ikke har kunnet få togene ud på skinnerne. Der arbejdes stadig på at løse problemet, men man har skiftet til et andet fibernet nu," fortæller Jette Clausen og tilføjer, at der stadig er problemer med trafikken.

Hun kan på nuværende tidspunkt ikke gå i detaljer med de tekniske årsager andet end, at det er et netværkskort, der ikke fungerer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen