Dansk it-firma skælder ud på KMD-konsulenter

Et lille dansk it-firma er gået i flæsket på KMD's konsulenter, som man mener opfører sig dårligt. Læs mere om det opsigtsvækkende angreb.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er velsagtens de færreste danske it-virksomheder, der prydrer deres website-forside med teksten: "KMD - Kan Man Det?!".

Men det er ikke desto mindre tilfældet hos Medialogic.

Og i en tilhørende tekst skælder Medialogics administrerende direktør, Kate Turch, mod it-giganten på grund af handlinger fra KMD-konsulenter.

"Flere af Medialogics kunder har gjort opmærksom på, at de for nyligt er blevet kontaktet af KMD med en opfordring til at gennemføre et miniudbud, når der skal tegnes ny aftale i forhold til it-løsninger på jobcenterområdet," beskrives det indledningsvist.

"Ifølge flere af vores kunder har konsulenter fra KMD blandt andet oplyst, at man som kunde er forpligtet til at gennemføre et miniudbud. Dette er ikke korrekt," skriver hun.

Faktisk er sandheden, ifølge Kate Turch, at der skal anvendes direkte tildeling på SKI 02.19, hvis man kan acceptere de standardbetingelser, der er beskrevet i en SKI-aftale.

"I disse tilfælde er det slet ikke muligt at gennemføre et miniudbud, hvis man vil overholde de gældende regler på området, som SKI informerer om her," skriver hun.

Mini-udbud versus direkte tildeling 
Hun forklarer videre, at en direkte tildeling i mange tilfælde er at foretrække, "fordi det kan kræve en del ressourcer at gennemføre et miniudbud".

"Ofte vil det altså være en fordel for den enkelte kunde, hvis man tilpasser sit behov for leverance til en eksisterende SKI-aftale, og indgår kontrakt via direkte tildeling," forklarer Kate Turch.

"Denne fremgangsmåde benyttes i høj grad af KMD's egne kunder," skriver hun videre.

Selskabet har lavet en oversigt over KMD-kunder, der ifølge Medialogic har fulgt KMD's opfordring om at gennemføre et miniudbud. 

Faktisk har selskabet lavet et kort over de pågældende kommuner, der kan findes her.
 
Afslutningsvis opfordrer Medialogic kunderne til at søge vejledning om de korrekte regler hos Medialogic.

Medialogic´s administrerende direktør Kate Turch oplyser til Computerworld, at teksten er blevet lagt på i foråret. 

Se KMD's reaktion på kritikken her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil