Google dropper understøttelse af Office-formater

Google lukker for eksport-muligheder for en række Microsoft Office-formater. Se her, hvilke formater, der bliver ramt. Og hvordan du løser problemet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Brugerne af Google Apps vil inden længe vil miste muligheden for at eksportere tekstdokumenter, regneark og præsentationer som filer i ældre Microsoft Office-formater såsom .doc, .xls og .ppt.

Søgegigantens kontorpakke til private, Google Dokumenter, vil dog stadig understøtte eksport af dokumenter i de ældre Office-formater.

Denne ændring af Google Apps har relevans, hvis man har brug for interoperabilitet med Microsofts kontorpakker i versionerne fra Office 97 til Office 2003.

Skal konvertere dokumenter

Når ændringen er implementeret, vil brugere af Google Apps, der ikke har en version af Office, der understøtter de nyere dokumentformater i Word (.docx), Excel (.xlsx) og PowerPoint (.pptx) være nødt til at konvertere dokumenter eksporteret fra Google Apps til de ældre formater.

Det kan man gøre med et gratis værktøj fra Microsoft.

For organisationer med en stor diversitet af brugere kan det på grund af denne ændring fremover blive en irriterende opgave at anvende Googles kommercielle kontorpakke.

Folk, der samarbejder om dokumenter i ældre formater, har ikke tidligere skullet bekymre sig om, hvilken version af Office de andre i samarbejdet anvendte, da kontorpakken er bagudkompatibel. Selv den nyeste version af Office kan læse de ældre formater. Derimod kan de ældre versioner ikke læse de nyere formater.

Når de ældre formater ikke længere understøttes, kan det give vanskeligheder i forbindelse med dokumentsamarbejde, såsom folk der ikke kan forstå, hvorfor de ikke kan læse et dokument, eller hvorfor et dokument ser anderledes ud for forskellige brugere.

At Google dropper understøttelsen af de ældre Microsoft Office-formater er blot den seneste i en række af ændringer for nylig i selskabets kontorpakke.

I sidste måned lukkede Google ned for Google Apps for Teams, som gjorde det muligt for grupper at anvende Google Dokumenter, Talk og Kalender uden samtidig at skifte til Gmail.

Google har også flyttet komponenten Google Video for Business fra pakkerne Apps for Business og Apps for Education til Google Drev.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S