Google dropper understøttelse af Office-formater

Google lukker for eksport-muligheder for en række Microsoft Office-formater. Se her, hvilke formater, der bliver ramt. Og hvordan du løser problemet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Brugerne af Google Apps vil inden længe vil miste muligheden for at eksportere tekstdokumenter, regneark og præsentationer som filer i ældre Microsoft Office-formater såsom .doc, .xls og .ppt.

Søgegigantens kontorpakke til private, Google Dokumenter, vil dog stadig understøtte eksport af dokumenter i de ældre Office-formater.

Denne ændring af Google Apps har relevans, hvis man har brug for interoperabilitet med Microsofts kontorpakker i versionerne fra Office 97 til Office 2003.

Skal konvertere dokumenter

Når ændringen er implementeret, vil brugere af Google Apps, der ikke har en version af Office, der understøtter de nyere dokumentformater i Word (.docx), Excel (.xlsx) og PowerPoint (.pptx) være nødt til at konvertere dokumenter eksporteret fra Google Apps til de ældre formater.

Det kan man gøre med et gratis værktøj fra Microsoft.

For organisationer med en stor diversitet af brugere kan det på grund af denne ændring fremover blive en irriterende opgave at anvende Googles kommercielle kontorpakke.

Folk, der samarbejder om dokumenter i ældre formater, har ikke tidligere skullet bekymre sig om, hvilken version af Office de andre i samarbejdet anvendte, da kontorpakken er bagudkompatibel. Selv den nyeste version af Office kan læse de ældre formater. Derimod kan de ældre versioner ikke læse de nyere formater.

Når de ældre formater ikke længere understøttes, kan det give vanskeligheder i forbindelse med dokumentsamarbejde, såsom folk der ikke kan forstå, hvorfor de ikke kan læse et dokument, eller hvorfor et dokument ser anderledes ud for forskellige brugere.

At Google dropper understøttelsen af de ældre Microsoft Office-formater er blot den seneste i en række af ændringer for nylig i selskabets kontorpakke.

I sidste måned lukkede Google ned for Google Apps for Teams, som gjorde det muligt for grupper at anvende Google Dokumenter, Talk og Kalender uden samtidig at skifte til Gmail.

Google har også flyttet komponenten Google Video for Business fra pakkerne Apps for Business og Apps for Education til Google Drev.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job