Google dropper understøttelse af Office-formater

Google lukker for eksport-muligheder for en række Microsoft Office-formater. Se her, hvilke formater, der bliver ramt. Og hvordan du løser problemet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Brugerne af Google Apps vil inden længe vil miste muligheden for at eksportere tekstdokumenter, regneark og præsentationer som filer i ældre Microsoft Office-formater såsom .doc, .xls og .ppt.

Søgegigantens kontorpakke til private, Google Dokumenter, vil dog stadig understøtte eksport af dokumenter i de ældre Office-formater.

Denne ændring af Google Apps har relevans, hvis man har brug for interoperabilitet med Microsofts kontorpakker i versionerne fra Office 97 til Office 2003.

Skal konvertere dokumenter

Når ændringen er implementeret, vil brugere af Google Apps, der ikke har en version af Office, der understøtter de nyere dokumentformater i Word (.docx), Excel (.xlsx) og PowerPoint (.pptx) være nødt til at konvertere dokumenter eksporteret fra Google Apps til de ældre formater.

Det kan man gøre med et gratis værktøj fra Microsoft.

For organisationer med en stor diversitet af brugere kan det på grund af denne ændring fremover blive en irriterende opgave at anvende Googles kommercielle kontorpakke.

Folk, der samarbejder om dokumenter i ældre formater, har ikke tidligere skullet bekymre sig om, hvilken version af Office de andre i samarbejdet anvendte, da kontorpakken er bagudkompatibel. Selv den nyeste version af Office kan læse de ældre formater. Derimod kan de ældre versioner ikke læse de nyere formater.

Når de ældre formater ikke længere understøttes, kan det give vanskeligheder i forbindelse med dokumentsamarbejde, såsom folk der ikke kan forstå, hvorfor de ikke kan læse et dokument, eller hvorfor et dokument ser anderledes ud for forskellige brugere.

At Google dropper understøttelsen af de ældre Microsoft Office-formater er blot den seneste i en række af ændringer for nylig i selskabets kontorpakke.

I sidste måned lukkede Google ned for Google Apps for Teams, som gjorde det muligt for grupper at anvende Google Dokumenter, Talk og Kalender uden samtidig at skifte til Gmail.

Google har også flyttet komponenten Google Video for Business fra pakkerne Apps for Business og Apps for Education til Google Drev.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S