Derfor er tiden løbet fra pinkoden

Pinkoden som sikkerhedsfaktor er dybt uhensigtsmæssig, mener sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Læs også:
Region vil låse ansattes telefoner og pc'er

Fem trin: Sådan får du en stærk mobil-strategi

Sådan gør du Android hurtigere og mere sikker end iPhone

Pinkoden bruges flittigt i supermarkedet, i din smartphone og i applikationer, men set fra et sikkerhedsmæssigt synpunkt er den form for sikkerhed håbløs, mener sikkerhedsekspert.

"Pinkoden overlever kun i dag, fordi den er så nem at bruge," siger direktør Ulf Munkedal, fra it-sikkerhedsfirmaet FortConsult.

Det skorter ikke på alternativer, men ingen andre løsninger har for alvor sat sig fast som egentlig arvtager, påpeger han.

Pinkoden er håbløs

Den gode, gamle fire cifrede pinkode giver dig mulighed for at lave 10.000 forskellige kombinationer, men det er ikke nok.

"Pinkoden er ud fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt håbløs, fordi den er så forholdsvis kort, typisk fire cifre," siger Ulf Munkedal.

De fleste producenter forsøger typisk at sikre enheders pinkoder gennem kryptering, men det gør ikke pinkoden mere sikker af den grund.

"I den digitale verden lagres pinkoden typisk med kryptering, men krypteringer kan også sagtens brydes. For eksempel ved brute force," siger Ulf Munkedal

Alternativer taber på funktionalitet

Biometriske løsninger som eksempelvis fingeraftryksaflæsning, har været en integreret del af mange bærbare computere siden IBM introducerede funktionaliteten til deres Thinkpad-serie i 2004.

Iris-scanning og ansigtsgenkendelse er også adgangsmetoder, der er dukket op i flere produkter.

"Ens for de biometriske løsninger er, at funktionalitet ikke er bred nok. Det er for eksempel ikke alle mennesker, der har fingeraftryk. Måske gælder det ikke mange i din nære omgangskreds, men hvis man ganger op med milliarder af enheder, så vil det være en ikke uvæsentlig del af brugerne," siger Ulf Munkedal.

Alligevel mener Ulf Munkedal, at fremtidens sikkerhed bliver baseret på biometriske løsninger. Teknologien er bare ikke moden nok i dag.

"Det er ligesom om, at udviklingen er gået lidt i stå, fordi teknologierne blev introduceret for tidligt. Teknologien forbedres selvfølgelig, så jeg tror på, at biometriske løsninger er fremtiden," siger Ulf Munkedal.

Tilfældighed er bedste sikring

Hvis du vil lave en sikker pinkode så skal du generere din pinkode ud fra tilfældigheder.

At bruge personligoplysninger som for eksempel fødselsdatoer er lig med dårlig sikkerhed.

"Så skal det gøres simpelt. Du slår med en terningen, eller får din kammarat til at læse tilfældige tal op for dig," siger Ulf Munkedal.

Læs også:
Region vil låse ansattes telefoner og pc'er

Fem trin: Sådan får du en stærk mobil-strategi

Sådan gør du Android hurtigere og mere sikker end iPhone

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks