Derfor er tiden løbet fra pinkoden

Pinkoden som sikkerhedsfaktor er dybt uhensigtsmæssig, mener sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Læs også:
Region vil låse ansattes telefoner og pc'er

Fem trin: Sådan får du en stærk mobil-strategi

Sådan gør du Android hurtigere og mere sikker end iPhone

Pinkoden bruges flittigt i supermarkedet, i din smartphone og i applikationer, men set fra et sikkerhedsmæssigt synpunkt er den form for sikkerhed håbløs, mener sikkerhedsekspert.

"Pinkoden overlever kun i dag, fordi den er så nem at bruge," siger direktør Ulf Munkedal, fra it-sikkerhedsfirmaet FortConsult.

Det skorter ikke på alternativer, men ingen andre løsninger har for alvor sat sig fast som egentlig arvtager, påpeger han.

Pinkoden er håbløs

Den gode, gamle fire cifrede pinkode giver dig mulighed for at lave 10.000 forskellige kombinationer, men det er ikke nok.

"Pinkoden er ud fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt håbløs, fordi den er så forholdsvis kort, typisk fire cifre," siger Ulf Munkedal.

De fleste producenter forsøger typisk at sikre enheders pinkoder gennem kryptering, men det gør ikke pinkoden mere sikker af den grund.

"I den digitale verden lagres pinkoden typisk med kryptering, men krypteringer kan også sagtens brydes. For eksempel ved brute force," siger Ulf Munkedal

Alternativer taber på funktionalitet

Biometriske løsninger som eksempelvis fingeraftryksaflæsning, har været en integreret del af mange bærbare computere siden IBM introducerede funktionaliteten til deres Thinkpad-serie i 2004.

Iris-scanning og ansigtsgenkendelse er også adgangsmetoder, der er dukket op i flere produkter.

"Ens for de biometriske løsninger er, at funktionalitet ikke er bred nok. Det er for eksempel ikke alle mennesker, der har fingeraftryk. Måske gælder det ikke mange i din nære omgangskreds, men hvis man ganger op med milliarder af enheder, så vil det være en ikke uvæsentlig del af brugerne," siger Ulf Munkedal.

Alligevel mener Ulf Munkedal, at fremtidens sikkerhed bliver baseret på biometriske løsninger. Teknologien er bare ikke moden nok i dag.

"Det er ligesom om, at udviklingen er gået lidt i stå, fordi teknologierne blev introduceret for tidligt. Teknologien forbedres selvfølgelig, så jeg tror på, at biometriske løsninger er fremtiden," siger Ulf Munkedal.

Tilfældighed er bedste sikring

Hvis du vil lave en sikker pinkode så skal du generere din pinkode ud fra tilfældigheder.

At bruge personligoplysninger som for eksempel fødselsdatoer er lig med dårlig sikkerhed.

"Så skal det gøres simpelt. Du slår med en terningen, eller får din kammarat til at læse tilfældige tal op for dig," siger Ulf Munkedal.

Læs også:
Region vil låse ansattes telefoner og pc'er

Fem trin: Sådan får du en stærk mobil-strategi

Sådan gør du Android hurtigere og mere sikker end iPhone

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job