Derfor er tiden løbet fra pinkoden

Pinkoden som sikkerhedsfaktor er dybt uhensigtsmæssig, mener sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Læs også:
Region vil låse ansattes telefoner og pc'er

Fem trin: Sådan får du en stærk mobil-strategi

Sådan gør du Android hurtigere og mere sikker end iPhone

Pinkoden bruges flittigt i supermarkedet, i din smartphone og i applikationer, men set fra et sikkerhedsmæssigt synpunkt er den form for sikkerhed håbløs, mener sikkerhedsekspert.

"Pinkoden overlever kun i dag, fordi den er så nem at bruge," siger direktør Ulf Munkedal, fra it-sikkerhedsfirmaet FortConsult.

Det skorter ikke på alternativer, men ingen andre løsninger har for alvor sat sig fast som egentlig arvtager, påpeger han.

Pinkoden er håbløs

Den gode, gamle fire cifrede pinkode giver dig mulighed for at lave 10.000 forskellige kombinationer, men det er ikke nok.

"Pinkoden er ud fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt håbløs, fordi den er så forholdsvis kort, typisk fire cifre," siger Ulf Munkedal.

De fleste producenter forsøger typisk at sikre enheders pinkoder gennem kryptering, men det gør ikke pinkoden mere sikker af den grund.

"I den digitale verden lagres pinkoden typisk med kryptering, men krypteringer kan også sagtens brydes. For eksempel ved brute force," siger Ulf Munkedal

Alternativer taber på funktionalitet

Biometriske løsninger som eksempelvis fingeraftryksaflæsning, har været en integreret del af mange bærbare computere siden IBM introducerede funktionaliteten til deres Thinkpad-serie i 2004.

Iris-scanning og ansigtsgenkendelse er også adgangsmetoder, der er dukket op i flere produkter.

"Ens for de biometriske løsninger er, at funktionalitet ikke er bred nok. Det er for eksempel ikke alle mennesker, der har fingeraftryk. Måske gælder det ikke mange i din nære omgangskreds, men hvis man ganger op med milliarder af enheder, så vil det være en ikke uvæsentlig del af brugerne," siger Ulf Munkedal.

Alligevel mener Ulf Munkedal, at fremtidens sikkerhed bliver baseret på biometriske løsninger. Teknologien er bare ikke moden nok i dag.

"Det er ligesom om, at udviklingen er gået lidt i stå, fordi teknologierne blev introduceret for tidligt. Teknologien forbedres selvfølgelig, så jeg tror på, at biometriske løsninger er fremtiden," siger Ulf Munkedal.

Tilfældighed er bedste sikring

Hvis du vil lave en sikker pinkode så skal du generere din pinkode ud fra tilfældigheder.

At bruge personligoplysninger som for eksempel fødselsdatoer er lig med dårlig sikkerhed.

"Så skal det gøres simpelt. Du slår med en terningen, eller får din kammarat til at læse tilfældige tal op for dig," siger Ulf Munkedal.

Læs også:
Region vil låse ansattes telefoner og pc'er

Fem trin: Sådan får du en stærk mobil-strategi

Sådan gør du Android hurtigere og mere sikker end iPhone

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS