Det vælter ind med ansøgninger til danske it-firmaer

Antallet at ansøgninger til ledige stillinger i flere af landets helt store it-virksomheder stiger markant.

Artikel top billede

Flere store danske it-virksomheder melder nu om markant større bunker af ansøgninger til ledige stillinger.

"I de tre år jeg har været ansvarlig for rekruttering i Microsoft, har jeg oplevet en markant stigning i ansøgere generelt. I dag modtager vi minimun 50 procent flere ansøgere og ofte flere endnu," forklarer recruitment manager Brian Ranvits fra Microsoft Danmark til Computerworld.

Imidlertid er relevansen af ansøgerne i forhold til de ledige stillinger også blevet mere blandet, oplyser han.

Steget syv procent på et år

Hos NNIT oplyser senior communication consultant Svend Ravn, at NNIT har oplevet en fremgang på 7,3 procent i antallet af opfordrede ansøgninger i forhold til 2011.

Hos en tredje it-kæmpe er billedet dog lidt mere broget.

"Vi har de seneste år oplevet en mindre stigning i antallet af ansøgere set over en bred kam i forhold til vores opslag."

"Vi ser eksempelvis, at flere konsulenter søger mod fastansættelse," forklarer rekrutterings- og udviklingschef i KMD, Henriette Halvorsen.

Men på andre områder har billedet ikke ændret sig.

"Billedet har dog ikke ændret sig, når vi kigger på de tunge specialiststillinger. Her har vi fortsat et snævert felt at besætte stillingerne fra," forklarer hun.

Men her gør KMD meget ud af selv at opkvalificere folk.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job