Det vælter ind med ansøgninger til danske it-firmaer

Antallet at ansøgninger til ledige stillinger i flere af landets helt store it-virksomheder stiger markant.

Artikel top billede

Flere store danske it-virksomheder melder nu om markant større bunker af ansøgninger til ledige stillinger.

"I de tre år jeg har været ansvarlig for rekruttering i Microsoft, har jeg oplevet en markant stigning i ansøgere generelt. I dag modtager vi minimun 50 procent flere ansøgere og ofte flere endnu," forklarer recruitment manager Brian Ranvits fra Microsoft Danmark til Computerworld.

Imidlertid er relevansen af ansøgerne i forhold til de ledige stillinger også blevet mere blandet, oplyser han.

Steget syv procent på et år

Hos NNIT oplyser senior communication consultant Svend Ravn, at NNIT har oplevet en fremgang på 7,3 procent i antallet af opfordrede ansøgninger i forhold til 2011.

Hos en tredje it-kæmpe er billedet dog lidt mere broget.

"Vi har de seneste år oplevet en mindre stigning i antallet af ansøgere set over en bred kam i forhold til vores opslag."

"Vi ser eksempelvis, at flere konsulenter søger mod fastansættelse," forklarer rekrutterings- og udviklingschef i KMD, Henriette Halvorsen.

Men på andre områder har billedet ikke ændret sig.

"Billedet har dog ikke ændret sig, når vi kigger på de tunge specialiststillinger. Her har vi fortsat et snævert felt at besætte stillingerne fra," forklarer hun.

Men her gør KMD meget ud af selv at opkvalificere folk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S