Det vælter ind med ansøgninger til danske it-firmaer

Antallet at ansøgninger til ledige stillinger i flere af landets helt store it-virksomheder stiger markant.

Artikel top billede

Flere store danske it-virksomheder melder nu om markant større bunker af ansøgninger til ledige stillinger.

"I de tre år jeg har været ansvarlig for rekruttering i Microsoft, har jeg oplevet en markant stigning i ansøgere generelt. I dag modtager vi minimun 50 procent flere ansøgere og ofte flere endnu," forklarer recruitment manager Brian Ranvits fra Microsoft Danmark til Computerworld.

Imidlertid er relevansen af ansøgerne i forhold til de ledige stillinger også blevet mere blandet, oplyser han.

Steget syv procent på et år

Hos NNIT oplyser senior communication consultant Svend Ravn, at NNIT har oplevet en fremgang på 7,3 procent i antallet af opfordrede ansøgninger i forhold til 2011.

Hos en tredje it-kæmpe er billedet dog lidt mere broget.

"Vi har de seneste år oplevet en mindre stigning i antallet af ansøgere set over en bred kam i forhold til vores opslag."

"Vi ser eksempelvis, at flere konsulenter søger mod fastansættelse," forklarer rekrutterings- og udviklingschef i KMD, Henriette Halvorsen.

Men på andre områder har billedet ikke ændret sig.

"Billedet har dog ikke ændret sig, når vi kigger på de tunge specialiststillinger. Her har vi fortsat et snævert felt at besætte stillingerne fra," forklarer hun.

Men her gør KMD meget ud af selv at opkvalificere folk.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec