Rygte: Microsoft bygger egen smartphone

Microsoft arbejder angiveligt på at sende sin egen smartphone med Windows Phone 8 på markedet inden for de næste få måneder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det rygtes, at Microsoft arbejder på at udvikle sin egen smartphone, der skal køre Windows Phone 8.

Det ville hjælpe selskabet i konkurrencen med iPhone, men det ville igen placere Microsoft i direkte konkurrence med sine hardwarepartnere.

Rygtet dukkede først op i China Times efterfulgt kort tid derefter af en lignende historie i Boy Genius Report.

At dømme efter en automatisk Google-oversættelse hævdes det tilsyneladende i China Times-historien, at Microsoft har hyret smartphone-udviklere og -producenter i Kina til at udvikle en telefon under Microsofts varemærke med Windows Phone 8, der skal komme i handlen engang til næste år.

Surface-smartphone

Boy Genius Report citerer to anonyme kilder for at hævde, at Microsoft planlægger at udgive en Surface-smartphone i løbet af få måneder, der skal konkurrere med iPhone 5, Samsung Galaxy S III og andre telefoner i den dyre ende.

Surface er navnet på den tablet, som Microsoft lancerer 26. oktober samtidig med Windows 8.

Boy Genius Reports kilder hævder også, at datoen for lanceringen af den nye smartphone fra Microsoft endnu ikke er endeligt fastlagt, men at det sandsynligvis først bliver efter julesæsonen.

Hvis rygter taler sandt, betyder det to ting:

For det første risikerer Microsoft at tirre sine hardwarepartnere yderligere ved at konkurrere med dem direkte og for det andet eksperimenterer Microsoft med Apples model med at kontrollere både hardwaren og softwaren til et givet produkt.

Microsoft skabte allerede en del røre med planerne om sin Surface-tablet. Acer og Lenovo reagerede med en kommentar om, at Microsoft bør tænke sig grundigt om, før selskabet begynder at konkurrere med etablerede tablet-producenter, og at Surface vil påvirke pc-markedet negativt

Nye forhold i nyt marked

Nokia, Samsung og HTC har alle lovet at producere enheder med Windows Phone 8 i de kommende måneder.

Det har i årevis været Microsofts model at licensere sin software til partnere, som sælger den på deres egen hardware, men forholdene er anderledes med hensyn til tablets og smartphones.

Microsoft dominerer inden for styresystemer til pc'er, hvilket langt fra er tilfældet med hensyn til smartphones og tablets, hvor Apple med sine iPhones og iPads har stor indflydelse.

Apples model bygger på kontrol af både styresystem, hardware og applikationer og det ser nu ud til, at Microsoft er på vej i samme retning med sine Surface-produkter, hvilket i nær fremtid vil inkludere smartphones, hvis rygterne taler sandt.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland