Rygte: Microsoft bygger egen smartphone

Microsoft arbejder angiveligt på at sende sin egen smartphone med Windows Phone 8 på markedet inden for de næste få måneder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det rygtes, at Microsoft arbejder på at udvikle sin egen smartphone, der skal køre Windows Phone 8.

Det ville hjælpe selskabet i konkurrencen med iPhone, men det ville igen placere Microsoft i direkte konkurrence med sine hardwarepartnere.

Rygtet dukkede først op i China Times efterfulgt kort tid derefter af en lignende historie i Boy Genius Report.

At dømme efter en automatisk Google-oversættelse hævdes det tilsyneladende i China Times-historien, at Microsoft har hyret smartphone-udviklere og -producenter i Kina til at udvikle en telefon under Microsofts varemærke med Windows Phone 8, der skal komme i handlen engang til næste år.

Surface-smartphone

Boy Genius Report citerer to anonyme kilder for at hævde, at Microsoft planlægger at udgive en Surface-smartphone i løbet af få måneder, der skal konkurrere med iPhone 5, Samsung Galaxy S III og andre telefoner i den dyre ende.

Surface er navnet på den tablet, som Microsoft lancerer 26. oktober samtidig med Windows 8.

Boy Genius Reports kilder hævder også, at datoen for lanceringen af den nye smartphone fra Microsoft endnu ikke er endeligt fastlagt, men at det sandsynligvis først bliver efter julesæsonen.

Hvis rygter taler sandt, betyder det to ting:

For det første risikerer Microsoft at tirre sine hardwarepartnere yderligere ved at konkurrere med dem direkte og for det andet eksperimenterer Microsoft med Apples model med at kontrollere både hardwaren og softwaren til et givet produkt.

Microsoft skabte allerede en del røre med planerne om sin Surface-tablet. Acer og Lenovo reagerede med en kommentar om, at Microsoft bør tænke sig grundigt om, før selskabet begynder at konkurrere med etablerede tablet-producenter, og at Surface vil påvirke pc-markedet negativt

Nye forhold i nyt marked

Nokia, Samsung og HTC har alle lovet at producere enheder med Windows Phone 8 i de kommende måneder.

Det har i årevis været Microsofts model at licensere sin software til partnere, som sælger den på deres egen hardware, men forholdene er anderledes med hensyn til tablets og smartphones.

Microsoft dominerer inden for styresystemer til pc'er, hvilket langt fra er tilfældet med hensyn til smartphones og tablets, hvor Apple med sine iPhones og iPads har stor indflydelse.

Apples model bygger på kontrol af både styresystem, hardware og applikationer og det ser nu ud til, at Microsoft er på vej i samme retning med sine Surface-produkter, hvilket i nær fremtid vil inkludere smartphones, hvis rygterne taler sandt.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory