HP skærer ned: Fjerner hver fjerde af sine pc-modeller

Hewlett-Packard vil fokusere på bedre design i forsøget på at vende udviklingen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard har opridset en plan for at vende udviklingen, der blandt andet indebærer at reducere antallet af pc-modeller med en fjerdedel i løbet af de næste to år.

Ved en begivenhed for finansanalytikere onsdag i San Francisco offentliggjorde HP desuden en svag prognose for næste regnskabsår.

Selskabet forventer en indtjening per aktie på mellem 19,6 og 20,7 kroner. Den prognose ligger noget under analytikernes tidligere estimat på 24,1 kroner per aktie.

HP's aktie tog da også et dyk efter denne udmelding. Midt på eftermiddagen var den nede med cirka 11 procent.

Masser af slemme fejltrin

HP har arbejdet på at vende udviklingen efter en række fejltrin, der inkluderer udvikling og efterfølgende kassering af en linje smartphones og tablets og en erklæring om at overveje at sælge sin pc-forretning, der dog hurtigt blev trukket tilbage.

Den nye topchef, Meg Whitman, offentliggjorde i maj en spareplan, der involverede en reduktion af medarbejderstaben med 27.000 stillinger. Onsdag opridsede chefer fra HP yderligere planer for hver produktgruppe.

Selskabet vil forenkle sine pc- og printerforretninger ved inden udgangen af 2014 at have reduceret antallet af pc-modeller med 25 procent og antallet af printermodeller med 30 procent.

HP fremhæver også, at selskabet vil fokusere på bedre design. "Vi gider ikke grim," siger Stacy Wolf, der er HP's vice president for industrielt design.

HP's alt-i-en-pc Spectre One og ultrabook'en Envy Spectre XT er eksempler på, hvilket design HP's pc'er bevæger sig i retning af.

HP sigter også efter at vende udviklingen ved hjælp af tablets til store virksomheder. "Vi forventer, at denne kategori vil vokse tre gange så hurtigt som markedet for tablets til forbrugere," påpeger Todd Bradley, der er executive vice president for HP's Printing and Personal Systems Group.

HP's analytikermøde indeholdte også præsentationer om selskabets server-, netværk og storage-forretninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S