HP skærer ned: Fjerner hver fjerde af sine pc-modeller

Hewlett-Packard vil fokusere på bedre design i forsøget på at vende udviklingen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard har opridset en plan for at vende udviklingen, der blandt andet indebærer at reducere antallet af pc-modeller med en fjerdedel i løbet af de næste to år.

Ved en begivenhed for finansanalytikere onsdag i San Francisco offentliggjorde HP desuden en svag prognose for næste regnskabsår.

Selskabet forventer en indtjening per aktie på mellem 19,6 og 20,7 kroner. Den prognose ligger noget under analytikernes tidligere estimat på 24,1 kroner per aktie.

HP's aktie tog da også et dyk efter denne udmelding. Midt på eftermiddagen var den nede med cirka 11 procent.

Masser af slemme fejltrin

HP har arbejdet på at vende udviklingen efter en række fejltrin, der inkluderer udvikling og efterfølgende kassering af en linje smartphones og tablets og en erklæring om at overveje at sælge sin pc-forretning, der dog hurtigt blev trukket tilbage.

Den nye topchef, Meg Whitman, offentliggjorde i maj en spareplan, der involverede en reduktion af medarbejderstaben med 27.000 stillinger. Onsdag opridsede chefer fra HP yderligere planer for hver produktgruppe.

Selskabet vil forenkle sine pc- og printerforretninger ved inden udgangen af 2014 at have reduceret antallet af pc-modeller med 25 procent og antallet af printermodeller med 30 procent.

HP fremhæver også, at selskabet vil fokusere på bedre design. "Vi gider ikke grim," siger Stacy Wolf, der er HP's vice president for industrielt design.

HP's alt-i-en-pc Spectre One og ultrabook'en Envy Spectre XT er eksempler på, hvilket design HP's pc'er bevæger sig i retning af.

HP sigter også efter at vende udviklingen ved hjælp af tablets til store virksomheder. "Vi forventer, at denne kategori vil vokse tre gange så hurtigt som markedet for tablets til forbrugere," påpeger Todd Bradley, der er executive vice president for HP's Printing and Personal Systems Group.

HP's analytikermøde indeholdte også præsentationer om selskabets server-, netværk og storage-forretninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank