HP skærer ned: Fjerner hver fjerde af sine pc-modeller

Hewlett-Packard vil fokusere på bedre design i forsøget på at vende udviklingen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard har opridset en plan for at vende udviklingen, der blandt andet indebærer at reducere antallet af pc-modeller med en fjerdedel i løbet af de næste to år.

Ved en begivenhed for finansanalytikere onsdag i San Francisco offentliggjorde HP desuden en svag prognose for næste regnskabsår.

Selskabet forventer en indtjening per aktie på mellem 19,6 og 20,7 kroner. Den prognose ligger noget under analytikernes tidligere estimat på 24,1 kroner per aktie.

HP's aktie tog da også et dyk efter denne udmelding. Midt på eftermiddagen var den nede med cirka 11 procent.

Masser af slemme fejltrin

HP har arbejdet på at vende udviklingen efter en række fejltrin, der inkluderer udvikling og efterfølgende kassering af en linje smartphones og tablets og en erklæring om at overveje at sælge sin pc-forretning, der dog hurtigt blev trukket tilbage.

Den nye topchef, Meg Whitman, offentliggjorde i maj en spareplan, der involverede en reduktion af medarbejderstaben med 27.000 stillinger. Onsdag opridsede chefer fra HP yderligere planer for hver produktgruppe.

Selskabet vil forenkle sine pc- og printerforretninger ved inden udgangen af 2014 at have reduceret antallet af pc-modeller med 25 procent og antallet af printermodeller med 30 procent.

HP fremhæver også, at selskabet vil fokusere på bedre design. "Vi gider ikke grim," siger Stacy Wolf, der er HP's vice president for industrielt design.

HP's alt-i-en-pc Spectre One og ultrabook'en Envy Spectre XT er eksempler på, hvilket design HP's pc'er bevæger sig i retning af.

HP sigter også efter at vende udviklingen ved hjælp af tablets til store virksomheder. "Vi forventer, at denne kategori vil vokse tre gange så hurtigt som markedet for tablets til forbrugere," påpeger Todd Bradley, der er executive vice president for HP's Printing and Personal Systems Group.

HP's analytikermøde indeholdte også præsentationer om selskabets server-, netværk og storage-forretninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S