HP skærer ned: Fjerner hver fjerde af sine pc-modeller

Hewlett-Packard vil fokusere på bedre design i forsøget på at vende udviklingen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard har opridset en plan for at vende udviklingen, der blandt andet indebærer at reducere antallet af pc-modeller med en fjerdedel i løbet af de næste to år.

Ved en begivenhed for finansanalytikere onsdag i San Francisco offentliggjorde HP desuden en svag prognose for næste regnskabsår.

Selskabet forventer en indtjening per aktie på mellem 19,6 og 20,7 kroner. Den prognose ligger noget under analytikernes tidligere estimat på 24,1 kroner per aktie.

HP's aktie tog da også et dyk efter denne udmelding. Midt på eftermiddagen var den nede med cirka 11 procent.

Masser af slemme fejltrin

HP har arbejdet på at vende udviklingen efter en række fejltrin, der inkluderer udvikling og efterfølgende kassering af en linje smartphones og tablets og en erklæring om at overveje at sælge sin pc-forretning, der dog hurtigt blev trukket tilbage.

Den nye topchef, Meg Whitman, offentliggjorde i maj en spareplan, der involverede en reduktion af medarbejderstaben med 27.000 stillinger. Onsdag opridsede chefer fra HP yderligere planer for hver produktgruppe.

Selskabet vil forenkle sine pc- og printerforretninger ved inden udgangen af 2014 at have reduceret antallet af pc-modeller med 25 procent og antallet af printermodeller med 30 procent.

HP fremhæver også, at selskabet vil fokusere på bedre design. "Vi gider ikke grim," siger Stacy Wolf, der er HP's vice president for industrielt design.

HP's alt-i-en-pc Spectre One og ultrabook'en Envy Spectre XT er eksempler på, hvilket design HP's pc'er bevæger sig i retning af.

HP sigter også efter at vende udviklingen ved hjælp af tablets til store virksomheder. "Vi forventer, at denne kategori vil vokse tre gange så hurtigt som markedet for tablets til forbrugere," påpeger Todd Bradley, der er executive vice president for HP's Printing and Personal Systems Group.

HP's analytikermøde indeholdte også præsentationer om selskabets server-, netværk og storage-forretninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S