HP skærer ned: Fjerner hver fjerde af sine pc-modeller

Hewlett-Packard vil fokusere på bedre design i forsøget på at vende udviklingen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard har opridset en plan for at vende udviklingen, der blandt andet indebærer at reducere antallet af pc-modeller med en fjerdedel i løbet af de næste to år.

Ved en begivenhed for finansanalytikere onsdag i San Francisco offentliggjorde HP desuden en svag prognose for næste regnskabsår.

Selskabet forventer en indtjening per aktie på mellem 19,6 og 20,7 kroner. Den prognose ligger noget under analytikernes tidligere estimat på 24,1 kroner per aktie.

HP's aktie tog da også et dyk efter denne udmelding. Midt på eftermiddagen var den nede med cirka 11 procent.

Masser af slemme fejltrin

HP har arbejdet på at vende udviklingen efter en række fejltrin, der inkluderer udvikling og efterfølgende kassering af en linje smartphones og tablets og en erklæring om at overveje at sælge sin pc-forretning, der dog hurtigt blev trukket tilbage.

Den nye topchef, Meg Whitman, offentliggjorde i maj en spareplan, der involverede en reduktion af medarbejderstaben med 27.000 stillinger. Onsdag opridsede chefer fra HP yderligere planer for hver produktgruppe.

Selskabet vil forenkle sine pc- og printerforretninger ved inden udgangen af 2014 at have reduceret antallet af pc-modeller med 25 procent og antallet af printermodeller med 30 procent.

HP fremhæver også, at selskabet vil fokusere på bedre design. "Vi gider ikke grim," siger Stacy Wolf, der er HP's vice president for industrielt design.

HP's alt-i-en-pc Spectre One og ultrabook'en Envy Spectre XT er eksempler på, hvilket design HP's pc'er bevæger sig i retning af.

HP sigter også efter at vende udviklingen ved hjælp af tablets til store virksomheder. "Vi forventer, at denne kategori vil vokse tre gange så hurtigt som markedet for tablets til forbrugere," påpeger Todd Bradley, der er executive vice president for HP's Printing and Personal Systems Group.

HP's analytikermøde indeholdte også præsentationer om selskabets server-, netværk og storage-forretninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura