Bagsiden ved it: Du får mindre plads på dit arbejde

Du får mindre og mindre fysisk plads på dit arbejde. Og det er it-udviklingens skyld. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan styrer du medarbejdernes gadget-vaner

Undersøgelser bliver sjovere, når man leger lidt med procenterne.

Således nøjes fremtidens kontorfolk i 2020 med godt og vel et halvt skrivebord.

Til gengæld vil hver videnarbejder i snit benytte seks digitale enheder, som tablets, smartphones og pc'er, i deres arbejde.

Det viser en global undersøgelse, Workplace of the Future, foretaget blandt 1.900 it-beslutningstagere i 19 lande, foretaget på vegne af Citrix.

Udviklingen inden for mobile arbejdsformer betyder, at hver medarbejder må nøjes med 2/3 skrivebord og et fleksibelt arbejdsliv, hvor hver tredje aldrig møder på kontoret.

I dag kan mange allerede arbejde med virksomhedens data hvor som helst.

Det eneste, der kræves, er internet-adgang og en digital enhed, som for eksempel en tablet.

"Det betyder, at virksomhederne bruger ressourcer på at håndtere de mange nye digitale enheder og samtidigt kan skære ned på deres kontorareal. Faktisk viser vores rapport, at det eksisterende kontorareal vil være 17 procent mindre i 2020," udtaler Mads Skalbo, som er Citrix' danske country manager.

Undersøgelsen viser desuden, at virksomheder, der allerede har indført mobile arbejdsformer, har 15 procent færre skriveborde per medarbejder end andre virksomheder.

Ud af kontoret

Væksten inden for mobile arbejdsformer betyder, at en del af arbejdet kommer til at foregå uden for kontorets fire vægge.

Således forventes 64 procent af videnarbejderne at arbejde hjemmefra oftere i 2020, mens halvdelen vil være ude hos kunder eller andre steder.

Folk vil i højere grad tilgå virksomhedens netværk og data i det offentlige rum, som på cafeer og restauranter (29 procent), hoteller (44 procent) og lufthavne (39 procent).

"Mens det i 2012 er knap hver fjerde virksomhed, der har taget de mobile arbejdsformer til sig, forventer vi, at andelen vil være oppe på 84 procent allerede i midten af 2014," siger Mads Skalbo.

Forventningerne til nye arbejdsmønstre er forskellige fra land til land.

Mens det globalt er hver tredje, der ikke længere forventes at arbejde fra kontoret i 2020, så viser undersøgelsen, at 93 procent af svenskere stadig forventer at tage ind på kontoret.

I Rusland forventer 68 procent at arbejde andre steder end fra kontoret, mens tallet er 60 procent for Japan.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics