Bagsiden ved it: Du får mindre plads på dit arbejde

Du får mindre og mindre fysisk plads på dit arbejde. Og det er it-udviklingens skyld. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan styrer du medarbejdernes gadget-vaner

Undersøgelser bliver sjovere, når man leger lidt med procenterne.

Således nøjes fremtidens kontorfolk i 2020 med godt og vel et halvt skrivebord.

Til gengæld vil hver videnarbejder i snit benytte seks digitale enheder, som tablets, smartphones og pc'er, i deres arbejde.

Det viser en global undersøgelse, Workplace of the Future, foretaget blandt 1.900 it-beslutningstagere i 19 lande, foretaget på vegne af Citrix.

Udviklingen inden for mobile arbejdsformer betyder, at hver medarbejder må nøjes med 2/3 skrivebord og et fleksibelt arbejdsliv, hvor hver tredje aldrig møder på kontoret.

I dag kan mange allerede arbejde med virksomhedens data hvor som helst.

Det eneste, der kræves, er internet-adgang og en digital enhed, som for eksempel en tablet.

"Det betyder, at virksomhederne bruger ressourcer på at håndtere de mange nye digitale enheder og samtidigt kan skære ned på deres kontorareal. Faktisk viser vores rapport, at det eksisterende kontorareal vil være 17 procent mindre i 2020," udtaler Mads Skalbo, som er Citrix' danske country manager.

Undersøgelsen viser desuden, at virksomheder, der allerede har indført mobile arbejdsformer, har 15 procent færre skriveborde per medarbejder end andre virksomheder.

Ud af kontoret

Væksten inden for mobile arbejdsformer betyder, at en del af arbejdet kommer til at foregå uden for kontorets fire vægge.

Således forventes 64 procent af videnarbejderne at arbejde hjemmefra oftere i 2020, mens halvdelen vil være ude hos kunder eller andre steder.

Folk vil i højere grad tilgå virksomhedens netværk og data i det offentlige rum, som på cafeer og restauranter (29 procent), hoteller (44 procent) og lufthavne (39 procent).

"Mens det i 2012 er knap hver fjerde virksomhed, der har taget de mobile arbejdsformer til sig, forventer vi, at andelen vil være oppe på 84 procent allerede i midten af 2014," siger Mads Skalbo.

Forventningerne til nye arbejdsmønstre er forskellige fra land til land.

Mens det globalt er hver tredje, der ikke længere forventes at arbejde fra kontoret i 2020, så viser undersøgelsen, at 93 procent af svenskere stadig forventer at tage ind på kontoret.

I Rusland forventer 68 procent at arbejde andre steder end fra kontoret, mens tallet er 60 procent for Japan.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job