Bagsiden ved it: Du får mindre plads på dit arbejde

Du får mindre og mindre fysisk plads på dit arbejde. Og det er it-udviklingens skyld. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan styrer du medarbejdernes gadget-vaner

Undersøgelser bliver sjovere, når man leger lidt med procenterne.

Således nøjes fremtidens kontorfolk i 2020 med godt og vel et halvt skrivebord.

Til gengæld vil hver videnarbejder i snit benytte seks digitale enheder, som tablets, smartphones og pc'er, i deres arbejde.

Det viser en global undersøgelse, Workplace of the Future, foretaget blandt 1.900 it-beslutningstagere i 19 lande, foretaget på vegne af Citrix.

Udviklingen inden for mobile arbejdsformer betyder, at hver medarbejder må nøjes med 2/3 skrivebord og et fleksibelt arbejdsliv, hvor hver tredje aldrig møder på kontoret.

I dag kan mange allerede arbejde med virksomhedens data hvor som helst.

Det eneste, der kræves, er internet-adgang og en digital enhed, som for eksempel en tablet.

"Det betyder, at virksomhederne bruger ressourcer på at håndtere de mange nye digitale enheder og samtidigt kan skære ned på deres kontorareal. Faktisk viser vores rapport, at det eksisterende kontorareal vil være 17 procent mindre i 2020," udtaler Mads Skalbo, som er Citrix' danske country manager.

Undersøgelsen viser desuden, at virksomheder, der allerede har indført mobile arbejdsformer, har 15 procent færre skriveborde per medarbejder end andre virksomheder.

Ud af kontoret

Væksten inden for mobile arbejdsformer betyder, at en del af arbejdet kommer til at foregå uden for kontorets fire vægge.

Således forventes 64 procent af videnarbejderne at arbejde hjemmefra oftere i 2020, mens halvdelen vil være ude hos kunder eller andre steder.

Folk vil i højere grad tilgå virksomhedens netværk og data i det offentlige rum, som på cafeer og restauranter (29 procent), hoteller (44 procent) og lufthavne (39 procent).

"Mens det i 2012 er knap hver fjerde virksomhed, der har taget de mobile arbejdsformer til sig, forventer vi, at andelen vil være oppe på 84 procent allerede i midten af 2014," siger Mads Skalbo.

Forventningerne til nye arbejdsmønstre er forskellige fra land til land.

Mens det globalt er hver tredje, der ikke længere forventes at arbejde fra kontoret i 2020, så viser undersøgelsen, at 93 procent af svenskere stadig forventer at tage ind på kontoret.

I Rusland forventer 68 procent at arbejde andre steder end fra kontoret, mens tallet er 60 procent for Japan.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S