Googles eget sprog blandt verdens 50 mest populære

Googles eget programmerings-sprog er nu at finde blandt de 50 mest populære programmeringssprog, selv om markedsandelen er lillebitte.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Googles programmeringssprog, Dart, der er udviklet som en konkurrent til JavaScript, har nu for første gang opnået at være med på en måned top 50-liste over de mest populære programmeringssprog.

Det er Googles hensigt med Dart, der blev lanceret i slutningen af 2011, at skabe et sprog til webprogrammering uden de begrænsninger, som Google mener, at JavaScript har.

De iføgle Google blandt andet problemer med at fastholde struktur, når programmer overstiger en vis størrelse.

Dart ligger aktuelt nummer 43 i Tiobe Programming Community Index for oktober 2012.

Meget lille andel

Dart har dog ifølge Tiobes beregninger en andel på kun 0,189 procent.

"Det er Googles mål, at Dart skal erstatte JavaScript som det dominerende programmeringssprog til webudvikling," forklarer Tiobe i sin rapport. 

Tiobe sætter dog spørgsmålstegn ved, hvor stort et momentum Dart kan få opbygget uden understøttelse i alle de mest anvendte browsere.

En repræsentant for Mozilla udtaler, at organisationen ikke vil tilføje understøttelse af Dart i sin browser, Firefox.

Heller ikke Microsoft vil understøtte Dart i Internet Explorer.

Microsoft løftede dog fornylig sløret for sit eget TypeScript-projekt, der har til formål at gøre det muligt for JavaScript at understøtte udviklingen af mere komplekse applikationer.

TypeScript indeholder JavaScript-funktioner til statisk indtastning, klasser og modularisering.

Tiobe-indekset er udregnet ved hjælp af estimering af antallet af relevante udviklere på verdensplan, programmeringskurser og tredjeparts-leverandørers interesse i de forskellige programmeringssprog.

Resultater fra søgemaskiner som Google, Bing og Yahoo samt data fra websteder såsom Wikipedia og Amazon medregnes.

Øverst på listen denne måned var programmeringssproget C med en andel på 19,822 procent efterfulgt af Java med en andel på 17,193 procent, Objective-C (9,477 procent), C++ (9,260 procent) og C# (6,530 procent).

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S