Googles eget sprog blandt verdens 50 mest populære

Googles eget programmerings-sprog er nu at finde blandt de 50 mest populære programmeringssprog, selv om markedsandelen er lillebitte.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Googles programmeringssprog, Dart, der er udviklet som en konkurrent til JavaScript, har nu for første gang opnået at være med på en måned top 50-liste over de mest populære programmeringssprog.

Det er Googles hensigt med Dart, der blev lanceret i slutningen af 2011, at skabe et sprog til webprogrammering uden de begrænsninger, som Google mener, at JavaScript har.

De iføgle Google blandt andet problemer med at fastholde struktur, når programmer overstiger en vis størrelse.

Dart ligger aktuelt nummer 43 i Tiobe Programming Community Index for oktober 2012.

Meget lille andel

Dart har dog ifølge Tiobes beregninger en andel på kun 0,189 procent.

"Det er Googles mål, at Dart skal erstatte JavaScript som det dominerende programmeringssprog til webudvikling," forklarer Tiobe i sin rapport. 

Tiobe sætter dog spørgsmålstegn ved, hvor stort et momentum Dart kan få opbygget uden understøttelse i alle de mest anvendte browsere.

En repræsentant for Mozilla udtaler, at organisationen ikke vil tilføje understøttelse af Dart i sin browser, Firefox.

Heller ikke Microsoft vil understøtte Dart i Internet Explorer.

Microsoft løftede dog fornylig sløret for sit eget TypeScript-projekt, der har til formål at gøre det muligt for JavaScript at understøtte udviklingen af mere komplekse applikationer.

TypeScript indeholder JavaScript-funktioner til statisk indtastning, klasser og modularisering.

Tiobe-indekset er udregnet ved hjælp af estimering af antallet af relevante udviklere på verdensplan, programmeringskurser og tredjeparts-leverandørers interesse i de forskellige programmeringssprog.

Resultater fra søgemaskiner som Google, Bing og Yahoo samt data fra websteder såsom Wikipedia og Amazon medregnes.

Øverst på listen denne måned var programmeringssproget C med en andel på 19,822 procent efterfulgt af Java med en andel på 17,193 procent, Objective-C (9,477 procent), C++ (9,260 procent) og C# (6,530 procent).

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS