Licenser: Dansk kommune brokker sig til Microsoft

En mulig ekstra-regning i millionklassen for licenser giver ballade mellem dansk kommune og Microsoft.

Artikel top billede

Læs også:
Dokumentation: Her er hele det vilde licens-opgør

Det, der svarer til en regning på cirka 8,5 millioner kroner, blev udløst efter licenskontrol i Frederikssund Kommune.

Og det efterfølgende forløb blev for meget for Frederikssund Kommune.

For selv om den endelig regning landede på markant mindre, så ulmer utilfredsheden fortsat hos kommunen.

Det fremgår af en stribe dokumenter, som Computerworld har fået aktindsigt i.

Faktisk eskalerer sagen til et niveau, hvor kommunaldirektør Ole Jacobsen fra Frederikssund Kommune sender flere breve til både Microsoft daværende administrerende direktør, Jørgen Bardenfleth, men også Microsoft i Irland.

Heri lader han kommunens utilfredshed skinne endog meget tydeligt igennem.

"På vegne af Frederikssund Kommune retter vi henvendelse til dig for at udtrykke vores store forundring over og utilfredshed med den måde, Frederikssund Kommune er blevet behandlet på i tilknytning til den Licensgennemgang, som blev gennemført hos Frederikssund Kommune på Microsofts foranledning i sommeren 2011," skriver han i et brev til Microsoft-direktøren.

Du kan læse hele brevet og andre vigtige svar i sagen her.

I store træk føler kommunen ikke, at Microsoft er lydhør over for kommunens argumenter.

Beløbet bliver sat ned

Men henad vejen hjælper det åbenbart.

For af et "settlement letter" indgået i begyndelsen af 2012, fremgår det, at der pludselig skal betales markant mindre.

Men kommunen er fortsat utilfreds - især med forløbet:

"Selv om Frederikssund Kommune er tilfredse med sagens afslutning og resultat, er vi som tidligere tilkendegivet meget lidt tilfredse med den adfærd, Microsoft har udvist i forløbet," skriver kommunen i forbindelse med settlement-brevet.

I en afsluttende kvitterings-mail fra Microsoft i Irland til kommunen sender Microsoft sine hilsner med håbet om et fremtidigt godt samarbejde.

Samtidig understreger it-giganten, at selskabet med forliget ikke anerkender flere af de ting, som den danske kommune har bragt til torvs undervejs i forløbet.

Du kan læse flere mails fra det opsigtsvækkende forløb her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos