Licenser: Dansk kommune brokker sig til Microsoft

En mulig ekstra-regning i millionklassen for licenser giver ballade mellem dansk kommune og Microsoft.

Artikel top billede

Læs også:
Dokumentation: Her er hele det vilde licens-opgør

Det, der svarer til en regning på cirka 8,5 millioner kroner, blev udløst efter licenskontrol i Frederikssund Kommune.

Og det efterfølgende forløb blev for meget for Frederikssund Kommune.

For selv om den endelig regning landede på markant mindre, så ulmer utilfredsheden fortsat hos kommunen.

Det fremgår af en stribe dokumenter, som Computerworld har fået aktindsigt i.

Faktisk eskalerer sagen til et niveau, hvor kommunaldirektør Ole Jacobsen fra Frederikssund Kommune sender flere breve til både Microsoft daværende administrerende direktør, Jørgen Bardenfleth, men også Microsoft i Irland.

Heri lader han kommunens utilfredshed skinne endog meget tydeligt igennem.

"På vegne af Frederikssund Kommune retter vi henvendelse til dig for at udtrykke vores store forundring over og utilfredshed med den måde, Frederikssund Kommune er blevet behandlet på i tilknytning til den Licensgennemgang, som blev gennemført hos Frederikssund Kommune på Microsofts foranledning i sommeren 2011," skriver han i et brev til Microsoft-direktøren.

Du kan læse hele brevet og andre vigtige svar i sagen her.

I store træk føler kommunen ikke, at Microsoft er lydhør over for kommunens argumenter.

Beløbet bliver sat ned

Men henad vejen hjælper det åbenbart.

For af et "settlement letter" indgået i begyndelsen af 2012, fremgår det, at der pludselig skal betales markant mindre.

Men kommunen er fortsat utilfreds - især med forløbet:

"Selv om Frederikssund Kommune er tilfredse med sagens afslutning og resultat, er vi som tidligere tilkendegivet meget lidt tilfredse med den adfærd, Microsoft har udvist i forløbet," skriver kommunen i forbindelse med settlement-brevet.

I en afsluttende kvitterings-mail fra Microsoft i Irland til kommunen sender Microsoft sine hilsner med håbet om et fremtidigt godt samarbejde.

Samtidig understreger it-giganten, at selskabet med forliget ikke anerkender flere af de ting, som den danske kommune har bragt til torvs undervejs i forløbet.

Du kan læse flere mails fra det opsigtsvækkende forløb her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS