Hård kritik: Dansk telebranche tager for let på CPR-sikkerhed

Den danske telebranche tager alt for let på sikkerheden, når det gælder beskyttelse af CPR-numrene, som nemt kan stjæles.

Artikel top billede

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit cpr-nummer

Derfor er cpr-hullerne stadig åbne

Det er stadig nemt at trække CPR-numrene ud af teleselskabernes hjemmesider, og det giver panderynker hos Dansk IT, der ikke mener, at teleindustrien tager problemet seriøst.

Tilbage i maj gjorde to it-studerende branchen opmærksom på problemet, fem måneder efter er det stadig muligt at skaffe sig adgang til fortrolige persondataoplysninger igennem flere bestillingsportaler.

Det ryster i dag Dansk IT, der også i maj rettede en henvendelse til Telekommunikationsindustrien, for at fremhæve alvoren af cpr-problemerne.

"Myndighederne bør skride ind og sætte en stopper for det," siger formanden for Dansk IT, Klaus Kvorning Hansen.

Teleindustrien: Vi tager problemstillingen alvorligt
Afsløringen af nye cpr-huller får nu Dansk IT op af stolen, foreningen er forundrede over, hvorfor der stadig kan konstateres huller i systemerne efter sagerne i maj.

"Det er jo ikke rigtigt, at Telekommunikationsindustrien har taget vores henvendelse seriøst, når hullerne stadigt eksisterer. Så enkelt er det for mig," siger Klaus Kvorning Hansen.

Telekommunikationsindustrien afviser kritikken, og mener, at både brancheforeningen og dens medlemmer har taget henvendelsen seriøst.

"Det er bestemt en problemstilling, der tages alvorligt i branchen og hos de enkelte medlemmer." siger direktøren for Telekommunikationsindustrien, Jakob Willer.

I maj kontaktede Dansk IT teleindustrien, for at gøre dem opmærksom på, at netop virksomhederne under teleindustrien havde et problem. Budskabet blev dengang givet videre til medlemmerne.

"Fra brancheside kan vi overfor medlemmerne pege på problemstillinger og opfordre til at etablere sikre løsninger, som det eksempelvis skete i foråret på bagrund af henvendelsen," fortæller Jakob Willer.

CPR-nummeret vil fortsat blive brugt til validering

Dansk IT opfordrer teleindustrien til at undgå brugen af cpr-nummeret til validering, for at sikre, at lignende sager ikke opstår igen.

"Virksomhederne bør overgå til en løsning, hvor man ikke bruger CPR-nummeret til validering. Det er jo der er det fundamentale problem her, og derfor burde de gentænke systemet, og ikke bare lappe på den løsning man har," siger Klaus Kvorning Hansen.

Selvom det igen er påvist, at hullerne omkring cpr-numre stadig eksisterer, betragter teleindustrien stadig cpr-validerings modellen, som en ideel løsning.

"Teleindustrien betragter umiddelbart cpr-validering som en praktisk anvendelig løsning, og det skal selvfølgelig sikres, at de løsninger, der etableres, er sikre i forhold til de krav, der stilles af Datatilsynet." mener direktøren for Telekommunikationsindustrien, Jakob Willer.

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit cpr-nummer

Derfor er cpr-hullerne stadig åbne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    It-projektleder med international sigte til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory