Hård kritik: Dansk telebranche tager for let på CPR-sikkerhed

Den danske telebranche tager alt for let på sikkerheden, når det gælder beskyttelse af CPR-numrene, som nemt kan stjæles.

Artikel top billede

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit cpr-nummer

Derfor er cpr-hullerne stadig åbne

Det er stadig nemt at trække CPR-numrene ud af teleselskabernes hjemmesider, og det giver panderynker hos Dansk IT, der ikke mener, at teleindustrien tager problemet seriøst.

Tilbage i maj gjorde to it-studerende branchen opmærksom på problemet, fem måneder efter er det stadig muligt at skaffe sig adgang til fortrolige persondataoplysninger igennem flere bestillingsportaler.

Det ryster i dag Dansk IT, der også i maj rettede en henvendelse til Telekommunikationsindustrien, for at fremhæve alvoren af cpr-problemerne.

"Myndighederne bør skride ind og sætte en stopper for det," siger formanden for Dansk IT, Klaus Kvorning Hansen.

Teleindustrien: Vi tager problemstillingen alvorligt
Afsløringen af nye cpr-huller får nu Dansk IT op af stolen, foreningen er forundrede over, hvorfor der stadig kan konstateres huller i systemerne efter sagerne i maj.

"Det er jo ikke rigtigt, at Telekommunikationsindustrien har taget vores henvendelse seriøst, når hullerne stadigt eksisterer. Så enkelt er det for mig," siger Klaus Kvorning Hansen.

Telekommunikationsindustrien afviser kritikken, og mener, at både brancheforeningen og dens medlemmer har taget henvendelsen seriøst.

"Det er bestemt en problemstilling, der tages alvorligt i branchen og hos de enkelte medlemmer." siger direktøren for Telekommunikationsindustrien, Jakob Willer.

I maj kontaktede Dansk IT teleindustrien, for at gøre dem opmærksom på, at netop virksomhederne under teleindustrien havde et problem. Budskabet blev dengang givet videre til medlemmerne.

"Fra brancheside kan vi overfor medlemmerne pege på problemstillinger og opfordre til at etablere sikre løsninger, som det eksempelvis skete i foråret på bagrund af henvendelsen," fortæller Jakob Willer.

CPR-nummeret vil fortsat blive brugt til validering

Dansk IT opfordrer teleindustrien til at undgå brugen af cpr-nummeret til validering, for at sikre, at lignende sager ikke opstår igen.

"Virksomhederne bør overgå til en løsning, hvor man ikke bruger CPR-nummeret til validering. Det er jo der er det fundamentale problem her, og derfor burde de gentænke systemet, og ikke bare lappe på den løsning man har," siger Klaus Kvorning Hansen.

Selvom det igen er påvist, at hullerne omkring cpr-numre stadig eksisterer, betragter teleindustrien stadig cpr-validerings modellen, som en ideel løsning.

"Teleindustrien betragter umiddelbart cpr-validering som en praktisk anvendelig løsning, og det skal selvfølgelig sikres, at de løsninger, der etableres, er sikre i forhold til de krav, der stilles af Datatilsynet." mener direktøren for Telekommunikationsindustrien, Jakob Willer.

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit cpr-nummer

Derfor er cpr-hullerne stadig åbne

Annonce

KMD A/S

Project Manager

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks