Her placerer staten millionerne fra 3G-auktionen

Langt fra alle millionerne fra 3G-auktionen ryger tilbage til it-branchen, fremgår det af første del af finanslovsaftalen.

Artikel top billede

Læs også:
Hård kritik: Finanslovs-udspil en skandale for it-branchen

It-sikkerheden får en økonomisk saltvandsindsprøjtning på 14 millioner kroner årligt i de næste tre år.

Det fremgår af finanslovens første delaftale, som teleforligskredsen med den nye erhvervs- og vækstminister Anette Vilhelmsen (SF) for enden af bordet i går nåede til enighed om.

Den vedrørte de 184 millioner kroner, staten har fået i kassen ved salget af de såkaldte UMTS-licenser, også kaldet 3G-auktionen.

Ellers var der ikke mange overraskelser i forhold til finanslovsudspillet fra august, som dengang fik hårde ord med på vejen af flere it-organisationer.

Som ventet bliver Fornyelsesfonden afløst af en såkaldt Markedsmodningsfond, der får tildelt langt størstedelen, nemlig 135 millioner kroner af puljen årligt fra 2013-15.

"Med omlægningen fokuserer vi på at hjælpe særligt små og mellemstore virksomheder med at overkomme de barrierer, de oplever i markedsmodningsfasen. Der bygges dermed videre på de gode erfaringer fra Fornyelsesfondens hidtidige markedsmodningsindsats," udtaler Anette Vilhelmsen, Erhvervs- og Vækstminister i en pressemeddelelse.

Udover it-sikkerhed gives seks millioner kroner årligt til digitalisering af kulturarven.

Skuffelse i Dansk Industri

De begrænsede digitale indtryk overrasker ikke i Dansk Industri.

"Vi er lidt skuffede, men ikke overraskede. Der er ikke så meget digitalisering i, at det gør noget. Set med vores øjne kunne man nok have kastet lidt mere digitalisering ind," lyder det fra direktør Tom Togsverd fra Dansk Industris it-brancheforening ITEK.

Han har tidligere undret sig højlydt over, at pengene, der stammer fra 3G-auktionen, ikke bliver ført tilbage til branchen. Og han ved endnu heller ikke, hvad han skal vente sig af Markedsmodningsfonden.

Men han ser dog også et par enkelte lyspunkter i aftalen.

"De skal have cadeau for at sætte penge af til it-sikkerhed og selvfølgelig midlerne til digitalisering af kulturarven," siger han.

Indtil videre væbner han sig med tålmodighed på yderligere digitaliseringsinitiativer.

"Regeringen har lovet at komme med en digital strategi til næste år, og vi er inviteret til første snak i næste uge. Så vi må bare vente lidt endnu," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S