Her placerer staten millionerne fra 3G-auktionen

Langt fra alle millionerne fra 3G-auktionen ryger tilbage til it-branchen, fremgår det af første del af finanslovsaftalen.

Artikel top billede

Læs også:
Hård kritik: Finanslovs-udspil en skandale for it-branchen

It-sikkerheden får en økonomisk saltvandsindsprøjtning på 14 millioner kroner årligt i de næste tre år.

Det fremgår af finanslovens første delaftale, som teleforligskredsen med den nye erhvervs- og vækstminister Anette Vilhelmsen (SF) for enden af bordet i går nåede til enighed om.

Den vedrørte de 184 millioner kroner, staten har fået i kassen ved salget af de såkaldte UMTS-licenser, også kaldet 3G-auktionen.

Ellers var der ikke mange overraskelser i forhold til finanslovsudspillet fra august, som dengang fik hårde ord med på vejen af flere it-organisationer.

Som ventet bliver Fornyelsesfonden afløst af en såkaldt Markedsmodningsfond, der får tildelt langt størstedelen, nemlig 135 millioner kroner af puljen årligt fra 2013-15.

"Med omlægningen fokuserer vi på at hjælpe særligt små og mellemstore virksomheder med at overkomme de barrierer, de oplever i markedsmodningsfasen. Der bygges dermed videre på de gode erfaringer fra Fornyelsesfondens hidtidige markedsmodningsindsats," udtaler Anette Vilhelmsen, Erhvervs- og Vækstminister i en pressemeddelelse.

Udover it-sikkerhed gives seks millioner kroner årligt til digitalisering af kulturarven.

Skuffelse i Dansk Industri

De begrænsede digitale indtryk overrasker ikke i Dansk Industri.

"Vi er lidt skuffede, men ikke overraskede. Der er ikke så meget digitalisering i, at det gør noget. Set med vores øjne kunne man nok have kastet lidt mere digitalisering ind," lyder det fra direktør Tom Togsverd fra Dansk Industris it-brancheforening ITEK.

Han har tidligere undret sig højlydt over, at pengene, der stammer fra 3G-auktionen, ikke bliver ført tilbage til branchen. Og han ved endnu heller ikke, hvad han skal vente sig af Markedsmodningsfonden.

Men han ser dog også et par enkelte lyspunkter i aftalen.

"De skal have cadeau for at sætte penge af til it-sikkerhed og selvfølgelig midlerne til digitalisering af kulturarven," siger han.

Indtil videre væbner han sig med tålmodighed på yderligere digitaliseringsinitiativer.

"Regeringen har lovet at komme med en digital strategi til næste år, og vi er inviteret til første snak i næste uge. Så vi må bare vente lidt endnu," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks