Artikel top billede

Her placerer staten millionerne fra 3G-auktionen

Langt fra alle millionerne fra 3G-auktionen ryger tilbage til it-branchen, fremgår det af første del af finanslovsaftalen.

Læs også:
Hård kritik: Finanslovs-udspil en skandale for it-branchen

It-sikkerheden får en økonomisk saltvandsindsprøjtning på 14 millioner kroner årligt i de næste tre år.

Det fremgår af finanslovens første delaftale, som teleforligskredsen med den nye erhvervs- og vækstminister Anette Vilhelmsen (SF) for enden af bordet i går nåede til enighed om.

Den vedrørte de 184 millioner kroner, staten har fået i kassen ved salget af de såkaldte UMTS-licenser, også kaldet 3G-auktionen.

Ellers var der ikke mange overraskelser i forhold til finanslovsudspillet fra august, som dengang fik hårde ord med på vejen af flere it-organisationer.

Som ventet bliver Fornyelsesfonden afløst af en såkaldt Markedsmodningsfond, der får tildelt langt størstedelen, nemlig 135 millioner kroner af puljen årligt fra 2013-15.

"Med omlægningen fokuserer vi på at hjælpe særligt små og mellemstore virksomheder med at overkomme de barrierer, de oplever i markedsmodningsfasen. Der bygges dermed videre på de gode erfaringer fra Fornyelsesfondens hidtidige markedsmodningsindsats," udtaler Anette Vilhelmsen, Erhvervs- og Vækstminister i en pressemeddelelse.

Udover it-sikkerhed gives seks millioner kroner årligt til digitalisering af kulturarven.

Skuffelse i Dansk Industri

De begrænsede digitale indtryk overrasker ikke i Dansk Industri.

"Vi er lidt skuffede, men ikke overraskede. Der er ikke så meget digitalisering i, at det gør noget. Set med vores øjne kunne man nok have kastet lidt mere digitalisering ind," lyder det fra direktør Tom Togsverd fra Dansk Industris it-brancheforening ITEK.

Han har tidligere undret sig højlydt over, at pengene, der stammer fra 3G-auktionen, ikke bliver ført tilbage til branchen. Og han ved endnu heller ikke, hvad han skal vente sig af Markedsmodningsfonden.

Men han ser dog også et par enkelte lyspunkter i aftalen.

"De skal have cadeau for at sætte penge af til it-sikkerhed og selvfølgelig midlerne til digitalisering af kulturarven," siger han.

Indtil videre væbner han sig med tålmodighed på yderligere digitaliseringsinitiativer.

"Regeringen har lovet at komme med en digital strategi til næste år, og vi er inviteret til første snak i næste uge. Så vi må bare vente lidt endnu," siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis