KMD tvunget til at forære it-system gratis væk

KMD har måtte forære en dansk storkommune et it-system til en værdi af cirka fire millioner kroner helt uden beregning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD har måtte forære Aalborg Kommune et nyt it-system kvit og frit, selvom det har en værdi i omegnen af fire millioner kroner.

Det fremgår af en meddelelse i udbudsdatabasen TED.

"Aalborg Kommune og KMD agter ved den påtænkte ændring af aftalen, at udskifte Itella Output Management med "Doc2mail".
Værdi: 0,00 DKK" fremgår det af dokumenterne.

KMD købte firmas system

Forhistorien er den, at Aalborg Kommune 22. februar 2011 efter udbud indgik aftale med Itella Information A/S om levering og vedligeholdelse af it-systemet "Itella Output Management".

Men i 2012 købte KMD A/S samtlige aktier i Itella Information A/S, hvorefter KMD A/S overtog Itella Information A/S' forpligtelser overfor Aalborg Kommune i aftalen.

Men pludselig fik man problemer, fremgår det af dokumenterne.

"Ændringen er nødvendiggjort af, at KMD i forbindelse med erhvervelsen af Itella Information A/S ikke opnåede de fornødne rettigheder til at kunne vedligeholde Itella Output Management og følgelig ikke opfylde levering- og vedligeholdelsesforpligtelserne under aftalen," skriver Aalborg Kommune.

For at KMD A/S forsat kan opfylde sine forpligtelser i aftalen, ønsker Aalborg Kommune og KMD A/S derfor at foretage den ændring, at Itella Output Management udskiftes med Doc2mail.

"Aftalen skal i øvrigt finde anvendelse på parternes indbyrdes rettigheder og forpligtelser med uændrede betingelser."

"Udskiftningen til Doc2mail skal således ske vederlagsfrit og ved overholdelse af alle krav og forplitelser i aftalen," skriver kommunen.

Ændrer ikke i aftalt pris

Det er vurderingen, at ændringen, der ifølge dokumenterne, ikke forringer kvaliteten af den ydelse, Aalborg Kommune får, "heller ikke ændrer i aftalte priser eller aftalens løbetid, herved respekterer de EU-retlige rammer for ændringshåndtering".

Af en gammel besked om samme udbud, fremgik det, at værdien af kontrakten var små fire millioner kroner inklusiv moms.

Dengang deltog tre firmaer i udbuddet.

Ikke foræret systemet

Hos Aalborg Kommune ser man nu ikke på sagen, som at kommunen ligefrem har fået foræret et nyt it-system.

"For at få den funktionalitet, som vi har købt, er der skiftet et system ud med et andet," skriver it-chef Kim Houlberg fra Aalborg Kommune i en mail til Computerworld.

"Løbende drift og årligt vedligehold betales uændret i forhold til, da Itella var leverandør. Der er derfor ikke tale om, at vi har fået et system foræret," mener it-chefen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra KMD.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S