KMD tvunget til at forære it-system gratis væk

KMD har måtte forære en dansk storkommune et it-system til en værdi af cirka fire millioner kroner helt uden beregning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD har måtte forære Aalborg Kommune et nyt it-system kvit og frit, selvom det har en værdi i omegnen af fire millioner kroner.

Det fremgår af en meddelelse i udbudsdatabasen TED.

"Aalborg Kommune og KMD agter ved den påtænkte ændring af aftalen, at udskifte Itella Output Management med "Doc2mail".
Værdi: 0,00 DKK" fremgår det af dokumenterne.

KMD købte firmas system

Forhistorien er den, at Aalborg Kommune 22. februar 2011 efter udbud indgik aftale med Itella Information A/S om levering og vedligeholdelse af it-systemet "Itella Output Management".

Men i 2012 købte KMD A/S samtlige aktier i Itella Information A/S, hvorefter KMD A/S overtog Itella Information A/S' forpligtelser overfor Aalborg Kommune i aftalen.

Men pludselig fik man problemer, fremgår det af dokumenterne.

"Ændringen er nødvendiggjort af, at KMD i forbindelse med erhvervelsen af Itella Information A/S ikke opnåede de fornødne rettigheder til at kunne vedligeholde Itella Output Management og følgelig ikke opfylde levering- og vedligeholdelsesforpligtelserne under aftalen," skriver Aalborg Kommune.

For at KMD A/S forsat kan opfylde sine forpligtelser i aftalen, ønsker Aalborg Kommune og KMD A/S derfor at foretage den ændring, at Itella Output Management udskiftes med Doc2mail.

"Aftalen skal i øvrigt finde anvendelse på parternes indbyrdes rettigheder og forpligtelser med uændrede betingelser."

"Udskiftningen til Doc2mail skal således ske vederlagsfrit og ved overholdelse af alle krav og forplitelser i aftalen," skriver kommunen.

Ændrer ikke i aftalt pris

Det er vurderingen, at ændringen, der ifølge dokumenterne, ikke forringer kvaliteten af den ydelse, Aalborg Kommune får, "heller ikke ændrer i aftalte priser eller aftalens løbetid, herved respekterer de EU-retlige rammer for ændringshåndtering".

Af en gammel besked om samme udbud, fremgik det, at værdien af kontrakten var små fire millioner kroner inklusiv moms.

Dengang deltog tre firmaer i udbuddet.

Ikke foræret systemet

Hos Aalborg Kommune ser man nu ikke på sagen, som at kommunen ligefrem har fået foræret et nyt it-system.

"For at få den funktionalitet, som vi har købt, er der skiftet et system ud med et andet," skriver it-chef Kim Houlberg fra Aalborg Kommune i en mail til Computerworld.

"Løbende drift og årligt vedligehold betales uændret i forhold til, da Itella var leverandør. Der er derfor ikke tale om, at vi har fået et system foræret," mener it-chefen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra KMD.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS