Regering vil lukke digitalt jubilæumsblad i vækst

På 10-året for netlanceringen af antikt lovmagasin vil regeringen nu lukke bladet, som ellers er i vækst.

Artikel top billede

Det lille, men demokratisk vægtige magasin, Ministerialtidende.dk, udkommer måske snart for sidste gang.

I al fald har justitsminister Morten Bødskov (S) på vegne af regeringen foreslået at nedlægge bladet, der er udkommer siden den 1. januar 1871.

Det er dog kun i de senere år bladet, der kundgør "administrative forskrifter, der alene forpligter offentlige myndigheder, og enkeltafgørelser, jf. lovens § 5," er udkommet digitalt.

Slagtet efter 10 år

I følge DK Hostmaster, der håndterer det danske topleveldomæne .dk, har ministerialtidende.dk været aktivt siden 29. oktober 2002.  

Dermed er det nærmest på ti-års jubilæumsdagen, at regeringen afliver magasiner, der blot er 22 år yngre end demokratiet.

"Det foreslås at afskaffe Ministerialtidende, dvs. nedlægge hjemmesiden www.ministerialtidende.dk," skriver justitsministeriet om sine overvejelser om bladets endeligt.

Hvis Folketinget beslutter at nedlægge bladet, kræver det en lovændring.

Det er Civilstyrelsen som driver Ministerialtidende, og her mener man, at kunne spare en kvart million kroner om året, hvis bladet nedlægges.

Blad i vækst

Ministerialtidende har muligvis ikke mange læsere, men er dog i klar vækst.

Således var det gennemsnitlige antal brugere per dag i 2008 96, mens antallet i sidste år var vokset til hele 139.

Det kan eksempelvis sammenlignes med eb.dk, der hver dag har omtrent 1.000.000 besøg, eller Civistyrelsens eget site retsinformation.dk, der hver dag har omkring 18.000.

Og ifølge justitsminsteriet er det også sidstnævnte, som i langt overvejende grad benyttes i praksis af ministerier til offentliggørelse af informationer.

Loven, som ministerialtidende er en del af, forhindrer nemlig ikke myndighederne i at offentliggøre det samme indhold andre steder, og det er det som nu ser ud til at koste bladet livet.

Førstebehandlingen af lovforslaget tyder ikke på, at nogen politikere har tænkt sig at redde det gamle blad.

Ikke en gang hos Konservativt Folkeparti har man nogen indevendinger mod, at det gamle blad forsvinder, fortæller Tom Bæhnke, der både er ordfører vedrørende Grundloven og retsordfører.  

"Vi hos konservertive, vi forandrer for at bevare," lyder det fra Tom Bæhnke.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS