Regering vil lukke digitalt jubilæumsblad i vækst

På 10-året for netlanceringen af antikt lovmagasin vil regeringen nu lukke bladet, som ellers er i vækst.

Artikel top billede

Det lille, men demokratisk vægtige magasin, Ministerialtidende.dk, udkommer måske snart for sidste gang.

I al fald har justitsminister Morten Bødskov (S) på vegne af regeringen foreslået at nedlægge bladet, der er udkommer siden den 1. januar 1871.

Det er dog kun i de senere år bladet, der kundgør "administrative forskrifter, der alene forpligter offentlige myndigheder, og enkeltafgørelser, jf. lovens § 5," er udkommet digitalt.

Slagtet efter 10 år

I følge DK Hostmaster, der håndterer det danske topleveldomæne .dk, har ministerialtidende.dk været aktivt siden 29. oktober 2002.  

Dermed er det nærmest på ti-års jubilæumsdagen, at regeringen afliver magasiner, der blot er 22 år yngre end demokratiet.

"Det foreslås at afskaffe Ministerialtidende, dvs. nedlægge hjemmesiden www.ministerialtidende.dk," skriver justitsministeriet om sine overvejelser om bladets endeligt.

Hvis Folketinget beslutter at nedlægge bladet, kræver det en lovændring.

Det er Civilstyrelsen som driver Ministerialtidende, og her mener man, at kunne spare en kvart million kroner om året, hvis bladet nedlægges.

Blad i vækst

Ministerialtidende har muligvis ikke mange læsere, men er dog i klar vækst.

Således var det gennemsnitlige antal brugere per dag i 2008 96, mens antallet i sidste år var vokset til hele 139.

Det kan eksempelvis sammenlignes med eb.dk, der hver dag har omtrent 1.000.000 besøg, eller Civistyrelsens eget site retsinformation.dk, der hver dag har omkring 18.000.

Og ifølge justitsminsteriet er det også sidstnævnte, som i langt overvejende grad benyttes i praksis af ministerier til offentliggørelse af informationer.

Loven, som ministerialtidende er en del af, forhindrer nemlig ikke myndighederne i at offentliggøre det samme indhold andre steder, og det er det som nu ser ud til at koste bladet livet.

Førstebehandlingen af lovforslaget tyder ikke på, at nogen politikere har tænkt sig at redde det gamle blad.

Ikke en gang hos Konservativt Folkeparti har man nogen indevendinger mod, at det gamle blad forsvinder, fortæller Tom Bæhnke, der både er ordfører vedrørende Grundloven og retsordfører.  

"Vi hos konservertive, vi forandrer for at bevare," lyder det fra Tom Bæhnke.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job