Ny Samdata-ledelse vil forbedre forhadt it-overenskomst

Nyvalgt Samdata-ledelse vil forbedre forhadt it-overenskomst, som tusinder af it-folk er omfattet af.

Artikel top billede

"Vi synes ikke, at den er ret god. Det er der ingen tvivl om, hvis jeg skal være helt ærlig."

Sådan siger Per R. N. Nielsen, nyvalgt 1. næstformand i Samdata\HK om den it-overenskomst, som tusinder af it-ansatte danskere arbejder på, hvad enten de er medlem af HK\Samdata eller blot er omfattet af overenskomsten, som er en aftale mellem Dansk Erhverv og HK/Privat.

Overenskomsten som eksempelvis hundreder af medarbejdere hos CSC og Tata TCS er omfattet af, er ifølge næstformanden så dårlig, at 63 procent af de stemmeberettigede i Samdata\HK i 2012 nedstemte den.

Derfor skal den strammes væsentlig op, når den skal genforhandles i 2014, mener han.

Valgt uden modkandidater

Det er et af de øverste punkter som det nye formandskab i det i dag 40 år gamle Samdata\HK vil arbejde på, efter at de på et delegeretmøde i weekenden fik ledelsen af forbundet.

Valget endte som ventet med, at Thomas Bisballe blev formand, Gitte Korsgaard 2. næstformand og Per R.N. Nielsen blev 1. næstformand, uden at andre stillede op som modkandidater.

Når medlemmer såvel som andre it-folk trods Samdata\HK's modstand alligevel er på den forhadte overenkomst, skyldes det ifølge Per R.N. Nielsen de sammenkædningsregler, som betyder, at resultatet af andre overenskomstafstemninger i HK spiller ind på resultatet.

"Og så blev den jo altså desværre vedtaget," siger han om aftalen, som tusinder af it-folk nu er omfattet af.

Formandsskabet vil nu gennem hele 2013 og starten af 2014 have medlemmerne op på mærkerne for at arbejde på at få strammet overenskomsten.

"Sådan at Dansk Erhverv finder ud af, at it-folk altså også er interesserede i overenskomster og i at få nogle ordentlige arbejdsforhold," siger Per R.N. Nielsen.

Mange nye på forhadte vilkår

It-ansatte på HK/Privat overenskomst er på lige fod med resten af branchen presset af globaliseringen, som betyder, at store it-firmaer enten har outsourcet til andre lande eller lader underleverandører udføre arbejdet herhjemme med arbejdskraft fra udlandet, alt sammen til en lavere løn.

Noget, som ansatte hos eksempelvis CSC og det fremadbrusende Tata TCS har mærket i løbet af de sidste års tid. Her har faglig konflikt og nye kontrakter betydet flere it-ansatte på den it-overenskomst, som Samdata\HK altså ikke er tilfreds med, fordi virksomhederne har tiltrådt overenskomsten mellem Dansk Erhverv og HK/Privat.

"Vi får selvfølgelig en opgave med at skulle servicere de nye it-folk bedst muligt i samarbejde med HK/Privat. Vi vil selvfølgelig forsøge at forbedre it-overenskomsten med Dansk Erhverv," siger Per R.N. Nielsen.

De mange nye it-folk på forbundets overenskomst betyder også, at formandsskabet vil arbejde på at forbedre muligheden for efteruddannelse, fortæller han.

Højere løn under uddannelse

Det eneste modspil fra fagforbundene mod tabte job som følge af globaliseringen er nemlig i øjeblikket at uddanne medlemmerne, så det ikke kan betale sig for arbejdsgiverne at benytte udenlandsk arbejdskraft, fortæller næstformanden.

Forbedringerne her skal bestå i at medvirke til at skrue uddannelserne bedre sammen og at få forbedret overenskomstens kompetencefonde, så man får mere end de nuværende 80 procent af lønnen, mens man er under uddannelse.

"En af vores værdier er, at vi skal gøre vores medlemmer mere attraktive på arbejdsmarkedet ved at give dem et kompetenceløft," siger Per R.N: Nielsen.

Konkret handler det ifølge Per R.N. Nielsen om at give medlemmerne den viden, som efterspørges af arbejdsmarkedet.

Samdata\HK's nye formandskab blev valgt i denne weekend på delegeretmødet i Helsingør, og skal sidde i en periode på tre år.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS