It-chefer har svært ved at holde it-projekter indenfor budgetterne

Gennemsnitligt 41 procent af it-budgettet er øremærket til forretningsapplikations-projekter i 2013. Men it-cheferne har svært ved at styre budgetterne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Omtrent 94 procent af en gruppe adspurgte it-chefer har svært ved at levere forretningsapplikations-projekter til tiden og indenfor budgettet.

Der er i løbet af august og september i år gennemført en online-spørgeundersøgelse blandt medlemmerne af CIO Peer2Peer Research Panel.

Spørgeundersøgelsens respondenter har ansvaret for et gennemsnitligt it-budget på 2,4 milliarder kroner i 2013.

Heraf er 41 procent øremærket til applikations-projekter relateret til forretningsdrift og -analyse.

Er blevet langt sværere

76 procent af de adspurgte it-chefer svarer, at problemerne med at levere til tiden og indenfor budgettet i bedste fald fortsætter uændret, hvis de da ikke ligefrem bliver værre. Kun 24 procent svarer, at det er blevet lettere.

It-cheferne og it-lederne opdager ofte, at problemerne dukker op i de tidligste stadier af projektet: 48 procent svarer, at udviklingen er den sværeste periode i projektet.

Cirka 38 procent svarer, at test er den største udfordring.

Næsten halvdelen af respondenterne vurderer, at dette er på grund af en række faktorer, heriblandt hvor lang tid det tager at teste apps, modstand fra slutbrugerne samt utilstrækkelige kompetencer hos it-medarbejderne.

Det ser dog ud til, at it-cheferne i 2013 vil imødegå disse problemer proaktivt: 55 procent af respondenterne har planer om at ansætte nye medarbejdere med specifikke kompetencer, der matcher deres behov, mens 46 procent har til hensigt at ansætte proceskonsulenter for at forbedre arbejdsgangene.

Også agil udvikling er på dagsordenen: 51 procent af respondenterne udtrykker et ønske om at gøre udviklingsprocessen mere agil.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS