It-chefer har svært ved at holde it-projekter indenfor budgetterne

Gennemsnitligt 41 procent af it-budgettet er øremærket til forretningsapplikations-projekter i 2013. Men it-cheferne har svært ved at styre budgetterne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Omtrent 94 procent af en gruppe adspurgte it-chefer har svært ved at levere forretningsapplikations-projekter til tiden og indenfor budgettet.

Der er i løbet af august og september i år gennemført en online-spørgeundersøgelse blandt medlemmerne af CIO Peer2Peer Research Panel.

Spørgeundersøgelsens respondenter har ansvaret for et gennemsnitligt it-budget på 2,4 milliarder kroner i 2013.

Heraf er 41 procent øremærket til applikations-projekter relateret til forretningsdrift og -analyse.

Er blevet langt sværere

76 procent af de adspurgte it-chefer svarer, at problemerne med at levere til tiden og indenfor budgettet i bedste fald fortsætter uændret, hvis de da ikke ligefrem bliver værre. Kun 24 procent svarer, at det er blevet lettere.

It-cheferne og it-lederne opdager ofte, at problemerne dukker op i de tidligste stadier af projektet: 48 procent svarer, at udviklingen er den sværeste periode i projektet.

Cirka 38 procent svarer, at test er den største udfordring.

Næsten halvdelen af respondenterne vurderer, at dette er på grund af en række faktorer, heriblandt hvor lang tid det tager at teste apps, modstand fra slutbrugerne samt utilstrækkelige kompetencer hos it-medarbejderne.

Det ser dog ud til, at it-cheferne i 2013 vil imødegå disse problemer proaktivt: 55 procent af respondenterne har planer om at ansætte nye medarbejdere med specifikke kompetencer, der matcher deres behov, mens 46 procent har til hensigt at ansætte proceskonsulenter for at forbedre arbejdsgangene.

Også agil udvikling er på dagsordenen: 51 procent af respondenterne udtrykker et ønske om at gøre udviklingsprocessen mere agil.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S