Derfor er din Android guf for de it-kriminelle

Verdens mest populære smartphone-styresystem er de it-kriminelles nye slaraffenland.

Artikel top billede

Læs også:

Android når ny milepæl: Løber fra alle de andre OS'er

Computerworld News Service: På trods af den stigende mængde malware er det kun én ud af fem, der ejer en mobil enhed med Android, der bruger en sikkerheds-app.

Det viser Trend Micro i sin Security Roundup-rapport for tredje kvartal 2012, mens malware mod Android næsten er steget med en faktor seks i løbet af de tre måneder fra juli til september.

Antallet af malware mod Android er steget fra cirka 30.000 i juni til næsten 175.000 i september. "Aggressiv adware" er den største synder med hensyn til angreb mod privatlivet på Android.

Raimund Genes, der er Trend Micros teknologidirektør, udtaler, at disse aggressive reklame-apps er i stand til at indsamle flere personlige oplysninger, end brugeren teknisk set giver dem tilladelse til.

"App-udviklerne er endda muligvis opmærksomme på problemet på grund af eksistensen af særligt aggressive annoncenetværk," bemærker han.

Derfor elsker kriminelle Android

Om den enorme vækst inden for mobil malware påpeger Genes, at det ikke kommer som nogen overraskelse, især i lyset af at Android er det dominerende smartphone-styresystem.

"Også den digitale undergrund læser statistikker og analyserapporter og har regnet ud, hvordan de tjener penge ved hjælp af mobil malware," siger han.

"Og til forskel fra din computer afslører information fra din telefon også blandt andet din geografiske placering og de telefonnumre, du har ringet til, hvilket alt sammen kan sælges."

Men på trods af den stigende trussel fra malware er det ifølge Genes kun 20 procent af dem, der ejer en mobil enhed med Android, der bruger en sikkerheds-app.

"Brugerne har brug for at forstå implikationerne af de tilladelser, de forskellige apps anmoder om, før de godkender dem og derved utilsigtet deler følsomme oplysninger," advarer han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Android når ny milepæl: Løber fra alle de andre OS'er

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS