Derfor er din Android guf for de it-kriminelle

Verdens mest populære smartphone-styresystem er de it-kriminelles nye slaraffenland.

Artikel top billede

Læs også:

Android når ny milepæl: Løber fra alle de andre OS'er

Computerworld News Service: På trods af den stigende mængde malware er det kun én ud af fem, der ejer en mobil enhed med Android, der bruger en sikkerheds-app.

Det viser Trend Micro i sin Security Roundup-rapport for tredje kvartal 2012, mens malware mod Android næsten er steget med en faktor seks i løbet af de tre måneder fra juli til september.

Antallet af malware mod Android er steget fra cirka 30.000 i juni til næsten 175.000 i september. "Aggressiv adware" er den største synder med hensyn til angreb mod privatlivet på Android.

Raimund Genes, der er Trend Micros teknologidirektør, udtaler, at disse aggressive reklame-apps er i stand til at indsamle flere personlige oplysninger, end brugeren teknisk set giver dem tilladelse til.

"App-udviklerne er endda muligvis opmærksomme på problemet på grund af eksistensen af særligt aggressive annoncenetværk," bemærker han.

Derfor elsker kriminelle Android

Om den enorme vækst inden for mobil malware påpeger Genes, at det ikke kommer som nogen overraskelse, især i lyset af at Android er det dominerende smartphone-styresystem.

"Også den digitale undergrund læser statistikker og analyserapporter og har regnet ud, hvordan de tjener penge ved hjælp af mobil malware," siger han.

"Og til forskel fra din computer afslører information fra din telefon også blandt andet din geografiske placering og de telefonnumre, du har ringet til, hvilket alt sammen kan sælges."

Men på trods af den stigende trussel fra malware er det ifølge Genes kun 20 procent af dem, der ejer en mobil enhed med Android, der bruger en sikkerheds-app.

"Brugerne har brug for at forstå implikationerne af de tilladelser, de forskellige apps anmoder om, før de godkender dem og derved utilsigtet deler følsomme oplysninger," advarer han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Android når ny milepæl: Løber fra alle de andre OS'er

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S