Derfor er din Android guf for de it-kriminelle

Verdens mest populære smartphone-styresystem er de it-kriminelles nye slaraffenland.

Artikel top billede

Læs også:

Android når ny milepæl: Løber fra alle de andre OS'er

Computerworld News Service: På trods af den stigende mængde malware er det kun én ud af fem, der ejer en mobil enhed med Android, der bruger en sikkerheds-app.

Det viser Trend Micro i sin Security Roundup-rapport for tredje kvartal 2012, mens malware mod Android næsten er steget med en faktor seks i løbet af de tre måneder fra juli til september.

Antallet af malware mod Android er steget fra cirka 30.000 i juni til næsten 175.000 i september. "Aggressiv adware" er den største synder med hensyn til angreb mod privatlivet på Android.

Raimund Genes, der er Trend Micros teknologidirektør, udtaler, at disse aggressive reklame-apps er i stand til at indsamle flere personlige oplysninger, end brugeren teknisk set giver dem tilladelse til.

"App-udviklerne er endda muligvis opmærksomme på problemet på grund af eksistensen af særligt aggressive annoncenetværk," bemærker han.

Derfor elsker kriminelle Android

Om den enorme vækst inden for mobil malware påpeger Genes, at det ikke kommer som nogen overraskelse, især i lyset af at Android er det dominerende smartphone-styresystem.

"Også den digitale undergrund læser statistikker og analyserapporter og har regnet ud, hvordan de tjener penge ved hjælp af mobil malware," siger han.

"Og til forskel fra din computer afslører information fra din telefon også blandt andet din geografiske placering og de telefonnumre, du har ringet til, hvilket alt sammen kan sælges."

Men på trods af den stigende trussel fra malware er det ifølge Genes kun 20 procent af dem, der ejer en mobil enhed med Android, der bruger en sikkerheds-app.

"Brugerne har brug for at forstå implikationerne af de tilladelser, de forskellige apps anmoder om, før de godkender dem og derved utilsigtet deler følsomme oplysninger," advarer han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Android når ny milepæl: Løber fra alle de andre OS'er

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank