Så meget kræver det at blive Danmarks bedste it-arbejdsplads

Det kræver indædt fokus på helt bestemte ting, hvis man vil være blandt Danmarks bedste it-arbejdspladser. Se hvilke her.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Danmarks bedste it-arbejdspladser.

Hvert år dyster en lang række virksomheder om at blive kåret som Danmarks bedste arbejdspladser.

Dommeren er virksomheden Great Place to Work, der gennem spørgeskemaer og analyser rangerer de virksomheder, der vælger at stille op i undersøgelsen.

Helt grundlæggende handler det om medarbejdertilfredshed, og Great Place to Work ser en helt klar tendens blandt de virksomheder, der tager priserne.

"Det kræver en dedikeret ledelse, der sætter medarbejdertrivsel og arbejdsglæde på dagordenen. Det er helt tydeligt, at virksomhederne faktisk får økonomisk afkast ud af at investere i et godt arbejdsmiljø." siger Liselotte Jensen, der er vicedirektør ved Great Place to Work.

Social kapital skal vægtes højt

Nationalt forskningscenter for arbejdsmiljø udgav i 2008 en hvidbog, der netop bekræftede, at tillid, retfærdighed og fællesskab på arbejdspladsen giver direkte økonomisk gevinst, siger Liselotte Jensen.

"Vi har forsøgt at finde ud af, hvad x-factoren er. Vores erfaring er, at er afgørende at skabe retfærdighed og fælleskab på arbejdspladsen, og undersøgelserne viser, at virksomhedernes økonomiske formåen hænger nøje sammen med medarbejdertrivslen."

For at bringe medarbejdertrivslen i top, så kræver det ikke kun et fokus fra ledelsen.

"De virksomheder, der klarer sig bedst i vores undersøgelser, har arbejdstrivsel som et mål på lige fod med andre økonomiske mål på arbejdspladsen," siger Liselotte Jensen.

It-branchen udemærker sig

Great Place to Works undersøgelser trækker sig over et stort antal af brancher, heriblandt it-branchen.

Ifølge Liselotte Jensen kendetegnes it-branchen ved, at it-medarbejderne har store forventninger til, at virksomhederne aktivt arbejder for, at medarbejderne efteruddannes.

"Især it-branchens medarbejdere har store forventninger, og det imødekommes ofte af virksomhederne. Vores undersøgelse viser, at netop it-branchen er god til at imødekomme medarbejdernes krav om kompetenceudvikling og timer til efteruddannelse."

Læs også:

Her er Danmarks bedste it-arbejdspladser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS