Så meget kræver det at blive Danmarks bedste it-arbejdsplads

Det kræver indædt fokus på helt bestemte ting, hvis man vil være blandt Danmarks bedste it-arbejdspladser. Se hvilke her.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Danmarks bedste it-arbejdspladser.

Hvert år dyster en lang række virksomheder om at blive kåret som Danmarks bedste arbejdspladser.

Dommeren er virksomheden Great Place to Work, der gennem spørgeskemaer og analyser rangerer de virksomheder, der vælger at stille op i undersøgelsen.

Helt grundlæggende handler det om medarbejdertilfredshed, og Great Place to Work ser en helt klar tendens blandt de virksomheder, der tager priserne.

"Det kræver en dedikeret ledelse, der sætter medarbejdertrivsel og arbejdsglæde på dagordenen. Det er helt tydeligt, at virksomhederne faktisk får økonomisk afkast ud af at investere i et godt arbejdsmiljø." siger Liselotte Jensen, der er vicedirektør ved Great Place to Work.

Social kapital skal vægtes højt

Nationalt forskningscenter for arbejdsmiljø udgav i 2008 en hvidbog, der netop bekræftede, at tillid, retfærdighed og fællesskab på arbejdspladsen giver direkte økonomisk gevinst, siger Liselotte Jensen.

"Vi har forsøgt at finde ud af, hvad x-factoren er. Vores erfaring er, at er afgørende at skabe retfærdighed og fælleskab på arbejdspladsen, og undersøgelserne viser, at virksomhedernes økonomiske formåen hænger nøje sammen med medarbejdertrivslen."

For at bringe medarbejdertrivslen i top, så kræver det ikke kun et fokus fra ledelsen.

"De virksomheder, der klarer sig bedst i vores undersøgelser, har arbejdstrivsel som et mål på lige fod med andre økonomiske mål på arbejdspladsen," siger Liselotte Jensen.

It-branchen udemærker sig

Great Place to Works undersøgelser trækker sig over et stort antal af brancher, heriblandt it-branchen.

Ifølge Liselotte Jensen kendetegnes it-branchen ved, at it-medarbejderne har store forventninger til, at virksomhederne aktivt arbejder for, at medarbejderne efteruddannes.

"Især it-branchens medarbejdere har store forventninger, og det imødekommes ofte af virksomhederne. Vores undersøgelse viser, at netop it-branchen er god til at imødekomme medarbejdernes krav om kompetenceudvikling og timer til efteruddannelse."

Læs også:

Her er Danmarks bedste it-arbejdspladser.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Fjernvarme Fyn Service A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,