McAfee eftersøgt for mord efter lang tids nedtur

Stifteren af sikkerhedsgiganten McAfee, John McAfee, er eftersøgt for et brutalt mord, der kan være kulminationen på en lang nedtur for John McAfee, der betegnes som en sær eneboer med hang til våben.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antivirus-pioner John McAfee er angiveligt eftersøgt for mord i det mellemamerikanske land Belize, efter en amerikansk statsborger søndag blev fundet dræbt af skud i byen San Pedro.

McAfee er ifølge Gizmodo hovedmistænkt for skuddrabet på den amerikanske statsborger Gregory Faull, der var bosat i Belize og beskrives som en vellidt entreprenør.

McAfee og Faull havde tilsyneladende været på kant med hinanden i nogle uger forud for den fatale skudepisode.

Kun få dage tidligere havde Gregory Faull politianmeldt John McAfee for at affyre skydevåben og opføre sig "som en slyngel."

Uenighed angående hunde kan have ført til skudepisoden.

Skudt i hovedet

Gregory Faull blev fundet død med et skudsår i hovedet tidligt søndag morgen af sin husholderske, som tilkaldte politiet.

Gizmodo citerer politiet i Belizes chef for enheden for bandebekæmpelse, Marco Vidal, for at udtale, at John McAfee er mistænkt for mordet. Politiet leder nu efter McAfee.

Politiet i Belize har ikke umiddelbart svaret på en henvendelse om en kommentar.

Det har således ikke været muligt at få bekræftet detaljerne om hændelsen.

Ejer ikke længere McAfee

John McAfee stiftede selskabet McAfee i 1987, men har de seneste år ikke haft meget at gøre med selskabet, som nu ejes af Intel. Han flyttede til Belize for nogle få år siden, hvor han stiftede virksomheden Quorum Ex, der fremstiller naturlægemidler.

Gizmodo beskreb i en længere artikel i sidste uge John McAfees mere og mere uberegnelige adfærd i løbet af de sidste få år.

Artiklen er baseret på adskillige interview med McAfee selv og beskriver, hvordan han er gået fra rig iværksætter til eneboer mistænkt for ulovligheder i Belize.

30. april i år ransagede politiet i Belize John McAfees hjem på grund af en mistanke om, at de her ville finde et laboratorium til fremstilling af metamfetamin.

Selvom de fandt næsten 20.000 amerikanske dollar i kontanter (i omegnen af 117.000 kroner), adskillige haglgeværer og pistoler samt en større mængde ammunition, viste selve laboratoriet sig at være til fremstilling af antibakteriel urtemedicin.

Han havde desuden tilladelse til alle skydevåbnene.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S