McAfee eftersøgt for mord efter lang tids nedtur

Stifteren af sikkerhedsgiganten McAfee, John McAfee, er eftersøgt for et brutalt mord, der kan være kulminationen på en lang nedtur for John McAfee, der betegnes som en sær eneboer med hang til våben.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antivirus-pioner John McAfee er angiveligt eftersøgt for mord i det mellemamerikanske land Belize, efter en amerikansk statsborger søndag blev fundet dræbt af skud i byen San Pedro.

McAfee er ifølge Gizmodo hovedmistænkt for skuddrabet på den amerikanske statsborger Gregory Faull, der var bosat i Belize og beskrives som en vellidt entreprenør.

McAfee og Faull havde tilsyneladende været på kant med hinanden i nogle uger forud for den fatale skudepisode.

Kun få dage tidligere havde Gregory Faull politianmeldt John McAfee for at affyre skydevåben og opføre sig "som en slyngel."

Uenighed angående hunde kan have ført til skudepisoden.

Skudt i hovedet

Gregory Faull blev fundet død med et skudsår i hovedet tidligt søndag morgen af sin husholderske, som tilkaldte politiet.

Gizmodo citerer politiet i Belizes chef for enheden for bandebekæmpelse, Marco Vidal, for at udtale, at John McAfee er mistænkt for mordet. Politiet leder nu efter McAfee.

Politiet i Belize har ikke umiddelbart svaret på en henvendelse om en kommentar.

Det har således ikke været muligt at få bekræftet detaljerne om hændelsen.

Ejer ikke længere McAfee

John McAfee stiftede selskabet McAfee i 1987, men har de seneste år ikke haft meget at gøre med selskabet, som nu ejes af Intel. Han flyttede til Belize for nogle få år siden, hvor han stiftede virksomheden Quorum Ex, der fremstiller naturlægemidler.

Gizmodo beskreb i en længere artikel i sidste uge John McAfees mere og mere uberegnelige adfærd i løbet af de sidste få år.

Artiklen er baseret på adskillige interview med McAfee selv og beskriver, hvordan han er gået fra rig iværksætter til eneboer mistænkt for ulovligheder i Belize.

30. april i år ransagede politiet i Belize John McAfees hjem på grund af en mistanke om, at de her ville finde et laboratorium til fremstilling af metamfetamin.

Selvom de fandt næsten 20.000 amerikanske dollar i kontanter (i omegnen af 117.000 kroner), adskillige haglgeværer og pistoler samt en større mængde ammunition, viste selve laboratoriet sig at være til fremstilling af antibakteriel urtemedicin.

Han havde desuden tilladelse til alle skydevåbnene.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job