Apple forgylder sine ejere: Udbetaler milliarder af kroner

Apple udbetaler milliarder af kroner til sine ejere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples aktionærer har fået udbetalt endnu et aktieudbytte, hvilket nok vil formilde dem en smile efter de seneste fald i AAPL-aktien.

Udbyttet løber op i 2,5 milliarder dollar i alt.

Det svarer til 2,65 dollar per aktie, hvilket i dagens kurs modsvarer henholdsvis 14,7 milliarder kroner i alt og 15,53 kroner per aktie.

Det er den anden udbetaling af aktieudbytte til Apples aktionærer - selskabet udbetalte også aktieudbytte i sidste kvartal.

Før det havde Apple ikke udbetalt aktieudbytte i 17 år (afdøde tidligere topchef Steve Jobs var angiveligt imod denne praksis).

Apple udbetalte 16. august det første aktieudbytte i nyere tid. Det var ligeledes 2,65 dollar per aktie.

Kvartalvis udbetaling

Under et telefonmøde med finansanalytikere i marts sagde Apples topchef, Tim Cook:

"Vi har til hensigt at påbegynde en kvartalsvis udbetaling af aktieudbytte på 2,65 dollar per aktie med start fra september-kvartalet. En kvartalsvis udbetaling af aktieudbytte vil give vores aktionærer en løbende indtægt og vi regner med, at det vil udvide antallet af Apples investorer ved at tiltrække nye investorer, der ikke på nuværende tidspunkt ejer aktier i Apple."

Apple vil fortsætte med at udbetale i alt 2,5 milliarder dollar til aktionærerne hvert kvartal.

For at kvalificere til udbyttet skulle man som investor besidde aktier senest 12. november.

Apple udbetaler dette kvartalsvise udbytte cirka halvanden måned efter hvert kvartal.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse