Apple forgylder sine ejere: Udbetaler milliarder af kroner

Apple udbetaler milliarder af kroner til sine ejere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples aktionærer har fået udbetalt endnu et aktieudbytte, hvilket nok vil formilde dem en smile efter de seneste fald i AAPL-aktien.

Udbyttet løber op i 2,5 milliarder dollar i alt.

Det svarer til 2,65 dollar per aktie, hvilket i dagens kurs modsvarer henholdsvis 14,7 milliarder kroner i alt og 15,53 kroner per aktie.

Det er den anden udbetaling af aktieudbytte til Apples aktionærer - selskabet udbetalte også aktieudbytte i sidste kvartal.

Før det havde Apple ikke udbetalt aktieudbytte i 17 år (afdøde tidligere topchef Steve Jobs var angiveligt imod denne praksis).

Apple udbetalte 16. august det første aktieudbytte i nyere tid. Det var ligeledes 2,65 dollar per aktie.

Kvartalvis udbetaling

Under et telefonmøde med finansanalytikere i marts sagde Apples topchef, Tim Cook:

"Vi har til hensigt at påbegynde en kvartalsvis udbetaling af aktieudbytte på 2,65 dollar per aktie med start fra september-kvartalet. En kvartalsvis udbetaling af aktieudbytte vil give vores aktionærer en løbende indtægt og vi regner med, at det vil udvide antallet af Apples investorer ved at tiltrække nye investorer, der ikke på nuværende tidspunkt ejer aktier i Apple."

Apple vil fortsætte med at udbetale i alt 2,5 milliarder dollar til aktionærerne hvert kvartal.

For at kvalificere til udbyttet skulle man som investor besidde aktier senest 12. november.

Apple udbetaler dette kvartalsvise udbytte cirka halvanden måned efter hvert kvartal.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS