Centralt dansk register ramt af database-kollaps

Erhvervsstyrelsen har i 10 dage bakset med kollapset database, der giver alvorlige hovedbrud.

Artikel top billede

Erhvervsstyrelsen har i 10 dage ikke kunnet foretage opdateringer af firmaregistreringer på grund af et nedbrud på en database.

Det betyder, at kunderne ikke har mulighed for at få nyere oplysninger om virksomheder og selskaber via styrelsens hjemmeside.

Det fortæller Vivi Basballe kontorchef, der er kontorchef hos Erhvervsstyrelsen med ansvar for kunderne.

"Lige nu kan vi ikke give oplysninger om, hvilke opdateringer der er sket i registeret siden 13. november," siger hun til Computerworld.

Hun fortæller, at alle andre tjenester og services, som eksempelvis blanketter, fungerer som normalt.

Hun fortæller, at problemerne primært rammer nyetablerede virksomheder, hvis de er oprettet siden 13. november.

"Så kan jeg på cvr.dk ikke vise, at de er oprettet," siger hun.

Hun peger på, at det samtidig betyder, at disse firmaer ikke som normalt er blevet offentliggjort.

Det har stået på i 10 dage. Er det godt nok?

"Det synes vi jo ikke. Det er også derfor at vi skriver på vores hjemmeside og har orienteret abonnenter på vores data om at data ikke er opdateret siden den 13.," siger hun.

Større omfang end først ventet

Erhvervsstyrelsen oplyste i mandags, at det kun var opdateringer fra den 15. november og frem, der ikke kunne foretages. Men efterfølgende har det vist sig, at omfanget var større.

"Vi har været inde og kigge i databasen, og vores folk siger, at det er registreringer siden den 13. november. Så vi har fået overblik over, hvor når der reelt ikke er sket opdateringer siden," siger hun.

Årsagen skyldes problemer efter et nedbrud på en database, der hos en leverandør leverer data til CVR-registeret.

"Den er ved at blive undersøgt for, hvordan den replikerer data ind i CVR, og derfor er vi ved at undersøge, om vi får leveret alle data rigtigt, "siger Vivi Basballe.

Hun fortæller, at styrelsen arbejder på højttryk for at få rettet data op, og at problemerne ventes at blive løst først i næste uge.

"Jeg ved, at der er store problemer, fordi man skal gennemgå 70 millioner data for at være sikre på, om de er opdateret ind i CVR. Det tager lidt tid. Derfor siger vores it-leverandør, at det vil kunne nås frem til starten af næste uge," siger hun.

Først herefter vil Erhvervsstyrelen kunne være sikre på data og herefter offentliggøre ændringerne, siger hun.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S