Centralt dansk register ramt af database-kollaps

Erhvervsstyrelsen har i 10 dage bakset med kollapset database, der giver alvorlige hovedbrud.

Artikel top billede

Erhvervsstyrelsen har i 10 dage ikke kunnet foretage opdateringer af firmaregistreringer på grund af et nedbrud på en database.

Det betyder, at kunderne ikke har mulighed for at få nyere oplysninger om virksomheder og selskaber via styrelsens hjemmeside.

Det fortæller Vivi Basballe kontorchef, der er kontorchef hos Erhvervsstyrelsen med ansvar for kunderne.

"Lige nu kan vi ikke give oplysninger om, hvilke opdateringer der er sket i registeret siden 13. november," siger hun til Computerworld.

Hun fortæller, at alle andre tjenester og services, som eksempelvis blanketter, fungerer som normalt.

Hun fortæller, at problemerne primært rammer nyetablerede virksomheder, hvis de er oprettet siden 13. november.

"Så kan jeg på cvr.dk ikke vise, at de er oprettet," siger hun.

Hun peger på, at det samtidig betyder, at disse firmaer ikke som normalt er blevet offentliggjort.

Det har stået på i 10 dage. Er det godt nok?

"Det synes vi jo ikke. Det er også derfor at vi skriver på vores hjemmeside og har orienteret abonnenter på vores data om at data ikke er opdateret siden den 13.," siger hun.

Større omfang end først ventet

Erhvervsstyrelsen oplyste i mandags, at det kun var opdateringer fra den 15. november og frem, der ikke kunne foretages. Men efterfølgende har det vist sig, at omfanget var større.

"Vi har været inde og kigge i databasen, og vores folk siger, at det er registreringer siden den 13. november. Så vi har fået overblik over, hvor når der reelt ikke er sket opdateringer siden," siger hun.

Årsagen skyldes problemer efter et nedbrud på en database, der hos en leverandør leverer data til CVR-registeret.

"Den er ved at blive undersøgt for, hvordan den replikerer data ind i CVR, og derfor er vi ved at undersøge, om vi får leveret alle data rigtigt, "siger Vivi Basballe.

Hun fortæller, at styrelsen arbejder på højttryk for at få rettet data op, og at problemerne ventes at blive løst først i næste uge.

"Jeg ved, at der er store problemer, fordi man skal gennemgå 70 millioner data for at være sikre på, om de er opdateret ind i CVR. Det tager lidt tid. Derfor siger vores it-leverandør, at det vil kunne nås frem til starten af næste uge," siger hun.

Først herefter vil Erhvervsstyrelen kunne være sikre på data og herefter offentliggøre ændringerne, siger hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse