Vigtig Skat-løsning i sort efter fejl hos leverandør

Udrulning af en defekt sikkerhedsløsning hos Skat-leverandør har sat TastSelv ud af spillet. Tusinder af virksomheder ramt.

Artikel top billede

Danske virksomheder har hele mandagen ikke kunnet logge på TastSelv Erhverv hos Skat.

Det betyder, at erhvervslivet ikke kan bruge en lang række selvbetjeningsløsninger hos Skat.

Hos Skat fortæller Preben Bialas, der er it-direktør, at årsagen er en fejlramt udrulning af Skats nye sikkerhedsløsning.

"Vi har været ved at udrulle en løsning i nat, som ikke er gået som forventet. Så nu er vi ved at få den op at køre igen," siger han til Computerworld.

Kan ikke lukke folk ind

Han fortæller, at sikkerhedsløsningen skal autorisere virksomhederne og brugerne. Men udrulningen gik galt, fortæller han.

"Og lige så snart man ikke kan blive valideret, så kan vi jo af sikkerhedsmæssige grunde ikke slippe folk ind af døren."

Han fortæller, at Skats importkontrolsystemer, motorregister og Tast-selv-løsningerne er ramt af problemet omkring, at man ikke kan logge på i TastSelv.

Ifølge Preben Bialas kører TastSelv til private på trods af den fejlramte udrulning, som leverandøren CSC foretog i nat.

Ukendt klarmelding 
Hvornår CSC og Skat har en løsning på problemet kan Preben Bialas ikke siger noget om på nuværende tidspunkt, men Skat udsender snarest en frisk driftsstatus.

Han fortæller, at fejlen betyder at det har været helt umuligt for erhvervsbrugerne at logge sig på systemet siden nattens fejlramte udrulning.

Hvor mange brugere der er ramt, har han ikke noget overblik over, men han oplyser, at der ikke er nogen indberetningsfrister i dag. (Se opdatering.)

"Det er selvfølgelig ikke behageligt at de ikke kan komme ind, men når sikkerhedsløsningen ikke kører ordentligt, så kan man ikke validere folk," siger han.

Skat arbejder sammen med leverandøren CSC på højttryk på at løse fejlen, fortæller han.

Opdateret 17:00
Hos Skat fortæller Preben Bialas, at det fortsat ikke er muligt at benytte TastSelv Erhverv.

Han fortæller, at leverandøren fortsat arbejder på at løse problemet.

Han fortæller ligeledes, at der modsat det han tidligere har oplyst, er sidste indberetning af moms for store virksomheder, og at disse vil blive oplyst om, at "hvis de angiver det i morgen, så sker der ikke noget ved det."

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S