Vigtig Skat-løsning i sort efter fejl hos leverandør

Udrulning af en defekt sikkerhedsløsning hos Skat-leverandør har sat TastSelv ud af spillet. Tusinder af virksomheder ramt.

Artikel top billede

Danske virksomheder har hele mandagen ikke kunnet logge på TastSelv Erhverv hos Skat.

Det betyder, at erhvervslivet ikke kan bruge en lang række selvbetjeningsløsninger hos Skat.

Hos Skat fortæller Preben Bialas, der er it-direktør, at årsagen er en fejlramt udrulning af Skats nye sikkerhedsløsning.

"Vi har været ved at udrulle en løsning i nat, som ikke er gået som forventet. Så nu er vi ved at få den op at køre igen," siger han til Computerworld.

Kan ikke lukke folk ind

Han fortæller, at sikkerhedsløsningen skal autorisere virksomhederne og brugerne. Men udrulningen gik galt, fortæller han.

"Og lige så snart man ikke kan blive valideret, så kan vi jo af sikkerhedsmæssige grunde ikke slippe folk ind af døren."

Han fortæller, at Skats importkontrolsystemer, motorregister og Tast-selv-løsningerne er ramt af problemet omkring, at man ikke kan logge på i TastSelv.

Ifølge Preben Bialas kører TastSelv til private på trods af den fejlramte udrulning, som leverandøren CSC foretog i nat.

Ukendt klarmelding 
Hvornår CSC og Skat har en løsning på problemet kan Preben Bialas ikke siger noget om på nuværende tidspunkt, men Skat udsender snarest en frisk driftsstatus.

Han fortæller, at fejlen betyder at det har været helt umuligt for erhvervsbrugerne at logge sig på systemet siden nattens fejlramte udrulning.

Hvor mange brugere der er ramt, har han ikke noget overblik over, men han oplyser, at der ikke er nogen indberetningsfrister i dag. (Se opdatering.)

"Det er selvfølgelig ikke behageligt at de ikke kan komme ind, men når sikkerhedsløsningen ikke kører ordentligt, så kan man ikke validere folk," siger han.

Skat arbejder sammen med leverandøren CSC på højttryk på at løse fejlen, fortæller han.

Opdateret 17:00
Hos Skat fortæller Preben Bialas, at det fortsat ikke er muligt at benytte TastSelv Erhverv.

Han fortæller, at leverandøren fortsat arbejder på at løse problemet.

Han fortæller ligeledes, at der modsat det han tidligere har oplyst, er sidste indberetning af moms for store virksomheder, og at disse vil blive oplyst om, at "hvis de angiver det i morgen, så sker der ikke noget ved det."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job