Vigtig Skat-løsning i sort efter fejl hos leverandør

Udrulning af en defekt sikkerhedsløsning hos Skat-leverandør har sat TastSelv ud af spillet. Tusinder af virksomheder ramt.

Artikel top billede

Danske virksomheder har hele mandagen ikke kunnet logge på TastSelv Erhverv hos Skat.

Det betyder, at erhvervslivet ikke kan bruge en lang række selvbetjeningsløsninger hos Skat.

Hos Skat fortæller Preben Bialas, der er it-direktør, at årsagen er en fejlramt udrulning af Skats nye sikkerhedsløsning.

"Vi har været ved at udrulle en løsning i nat, som ikke er gået som forventet. Så nu er vi ved at få den op at køre igen," siger han til Computerworld.

Kan ikke lukke folk ind

Han fortæller, at sikkerhedsløsningen skal autorisere virksomhederne og brugerne. Men udrulningen gik galt, fortæller han.

"Og lige så snart man ikke kan blive valideret, så kan vi jo af sikkerhedsmæssige grunde ikke slippe folk ind af døren."

Han fortæller, at Skats importkontrolsystemer, motorregister og Tast-selv-løsningerne er ramt af problemet omkring, at man ikke kan logge på i TastSelv.

Ifølge Preben Bialas kører TastSelv til private på trods af den fejlramte udrulning, som leverandøren CSC foretog i nat.

Ukendt klarmelding 
Hvornår CSC og Skat har en løsning på problemet kan Preben Bialas ikke siger noget om på nuværende tidspunkt, men Skat udsender snarest en frisk driftsstatus.

Han fortæller, at fejlen betyder at det har været helt umuligt for erhvervsbrugerne at logge sig på systemet siden nattens fejlramte udrulning.

Hvor mange brugere der er ramt, har han ikke noget overblik over, men han oplyser, at der ikke er nogen indberetningsfrister i dag. (Se opdatering.)

"Det er selvfølgelig ikke behageligt at de ikke kan komme ind, men når sikkerhedsløsningen ikke kører ordentligt, så kan man ikke validere folk," siger han.

Skat arbejder sammen med leverandøren CSC på højttryk på at løse fejlen, fortæller han.

Opdateret 17:00
Hos Skat fortæller Preben Bialas, at det fortsat ikke er muligt at benytte TastSelv Erhverv.

Han fortæller, at leverandøren fortsat arbejder på at løse problemet.

Han fortæller ligeledes, at der modsat det han tidligere har oplyst, er sidste indberetning af moms for store virksomheder, og at disse vil blive oplyst om, at "hvis de angiver det i morgen, så sker der ikke noget ved det."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job