Skat vil offentliggøre alle firmaers skatte-data på nettet

Lister over hvor meget danske virksomheder betaler i Skat er lige på trapperne. "Urimelig mistænkeliggørelse," mener Dansk Industri.

Artikel top billede

På Skat hjemmeside kan man finde ovenstående tekst. Dog kommer ingen firmaer på listen før til december.

Lister over hvor meget - eller lidt - danske virksomheder betaler i skat, er lige på trapperne.

Det oplyser Skatteministeriet overfor Computerworld.

"Skat har under udviklingen af den tekniske løsning været i dialog med forskellige erhvervsorganisationer. Fra disse har Skat modtaget en række input, som i øjeblikket implementeres og testes. Denne proces har taget lidt længere tid end beregnet," skriver ministeriet.

Og det for betydning for lanceringen af de omdiskuterede, åbne skattelister, fremgår det af udmeldingen fra Skatteministeriet.

"Det betyder, at de åbne skattelister for selskaber ikke - som oprindeligt forventet - offentliggøres ultimo november. De åbne skattelister vil blive offentliggjort, så hurtigt som det er muligt i løbet af december måned," hedder det.

Det er regeringen som med en ny lov i sommers har valgt at virksomheders skattebetaling skal offentliggøres på Skats hjemmeside fra indkomståret 2011.

Modstand mod listen

Hos Dansk Industri - ITEK er man kraftige modstandere af de åbne skattelister.

"I DI Itek synes vi, at en sådan liste er en helt urimelig mistænkeliggørelse af multinationale virksomheder, hvorfor vi tager afstand fra, at man vil offentliggøre en sådan liste - navnlig i lyset af den negative kontekst, som listen præsenteres i, nemlig mistænkeliggørelse," udtaler dirketør Tom Togsverd fra ITEK.

Han understreger, at selvfølgelig skal de multinationale betale skat som alle andre, hvilket han også er overbevist om, at de gør.

DI: Multinationale bidrager mere
Samtidig peger han på data fra Skat selv, der skulle afkræfte, den manglende betaling af skat i Danmark.

"Skat har selv fremlagt data, der dokumenterer, at multinationale selskaber faktisk bidrager mere til selskabsskat end danske virksomheder i gennemsnit," forklarer han.

Hertil kommer, at de multinationale selskabers bidrag til samfundsøkonomien er langt større end de milliarder, der betales i selskabsskat.

I det hele taget er det Iteks agenda at skabe vækst.

Og det gør vi netop ved at gøre det attraktivt for udenlandske virksomheder at etablere sig - og udbygge de aktiviteter, de har - i Danmark."

"I det lys havde vi brug for en anden type opmærksomhed over for udenlandske selskaber, hvor vi byder dem velkommen og giver udtryk for, hvor meget vi værdsætter, at de er her," siger Tom Togsverd.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec