Skat vil offentliggøre alle firmaers skatte-data på nettet

Lister over hvor meget danske virksomheder betaler i Skat er lige på trapperne. "Urimelig mistænkeliggørelse," mener Dansk Industri.

Artikel top billede

På Skat hjemmeside kan man finde ovenstående tekst. Dog kommer ingen firmaer på listen før til december.

Lister over hvor meget - eller lidt - danske virksomheder betaler i skat, er lige på trapperne.

Det oplyser Skatteministeriet overfor Computerworld.

"Skat har under udviklingen af den tekniske løsning været i dialog med forskellige erhvervsorganisationer. Fra disse har Skat modtaget en række input, som i øjeblikket implementeres og testes. Denne proces har taget lidt længere tid end beregnet," skriver ministeriet.

Og det for betydning for lanceringen af de omdiskuterede, åbne skattelister, fremgår det af udmeldingen fra Skatteministeriet.

"Det betyder, at de åbne skattelister for selskaber ikke - som oprindeligt forventet - offentliggøres ultimo november. De åbne skattelister vil blive offentliggjort, så hurtigt som det er muligt i løbet af december måned," hedder det.

Det er regeringen som med en ny lov i sommers har valgt at virksomheders skattebetaling skal offentliggøres på Skats hjemmeside fra indkomståret 2011.

Modstand mod listen

Hos Dansk Industri - ITEK er man kraftige modstandere af de åbne skattelister.

"I DI Itek synes vi, at en sådan liste er en helt urimelig mistænkeliggørelse af multinationale virksomheder, hvorfor vi tager afstand fra, at man vil offentliggøre en sådan liste - navnlig i lyset af den negative kontekst, som listen præsenteres i, nemlig mistænkeliggørelse," udtaler dirketør Tom Togsverd fra ITEK.

Han understreger, at selvfølgelig skal de multinationale betale skat som alle andre, hvilket han også er overbevist om, at de gør.

DI: Multinationale bidrager mere
Samtidig peger han på data fra Skat selv, der skulle afkræfte, den manglende betaling af skat i Danmark.

"Skat har selv fremlagt data, der dokumenterer, at multinationale selskaber faktisk bidrager mere til selskabsskat end danske virksomheder i gennemsnit," forklarer han.

Hertil kommer, at de multinationale selskabers bidrag til samfundsøkonomien er langt større end de milliarder, der betales i selskabsskat.

I det hele taget er det Iteks agenda at skabe vækst.

Og det gør vi netop ved at gøre det attraktivt for udenlandske virksomheder at etablere sig - og udbygge de aktiviteter, de har - i Danmark."

"I det lys havde vi brug for en anden type opmærksomhed over for udenlandske selskaber, hvor vi byder dem velkommen og giver udtryk for, hvor meget vi værdsætter, at de er her," siger Tom Togsverd.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S