Skat vil offentliggøre alle firmaers skatte-data på nettet

Lister over hvor meget danske virksomheder betaler i Skat er lige på trapperne. "Urimelig mistænkeliggørelse," mener Dansk Industri.

Artikel top billede

På Skat hjemmeside kan man finde ovenstående tekst. Dog kommer ingen firmaer på listen før til december.

Lister over hvor meget - eller lidt - danske virksomheder betaler i skat, er lige på trapperne.

Det oplyser Skatteministeriet overfor Computerworld.

"Skat har under udviklingen af den tekniske løsning været i dialog med forskellige erhvervsorganisationer. Fra disse har Skat modtaget en række input, som i øjeblikket implementeres og testes. Denne proces har taget lidt længere tid end beregnet," skriver ministeriet.

Og det for betydning for lanceringen af de omdiskuterede, åbne skattelister, fremgår det af udmeldingen fra Skatteministeriet.

"Det betyder, at de åbne skattelister for selskaber ikke - som oprindeligt forventet - offentliggøres ultimo november. De åbne skattelister vil blive offentliggjort, så hurtigt som det er muligt i løbet af december måned," hedder det.

Det er regeringen som med en ny lov i sommers har valgt at virksomheders skattebetaling skal offentliggøres på Skats hjemmeside fra indkomståret 2011.

Modstand mod listen

Hos Dansk Industri - ITEK er man kraftige modstandere af de åbne skattelister.

"I DI Itek synes vi, at en sådan liste er en helt urimelig mistænkeliggørelse af multinationale virksomheder, hvorfor vi tager afstand fra, at man vil offentliggøre en sådan liste - navnlig i lyset af den negative kontekst, som listen præsenteres i, nemlig mistænkeliggørelse," udtaler dirketør Tom Togsverd fra ITEK.

Han understreger, at selvfølgelig skal de multinationale betale skat som alle andre, hvilket han også er overbevist om, at de gør.

DI: Multinationale bidrager mere
Samtidig peger han på data fra Skat selv, der skulle afkræfte, den manglende betaling af skat i Danmark.

"Skat har selv fremlagt data, der dokumenterer, at multinationale selskaber faktisk bidrager mere til selskabsskat end danske virksomheder i gennemsnit," forklarer han.

Hertil kommer, at de multinationale selskabers bidrag til samfundsøkonomien er langt større end de milliarder, der betales i selskabsskat.

I det hele taget er det Iteks agenda at skabe vækst.

Og det gør vi netop ved at gøre det attraktivt for udenlandske virksomheder at etablere sig - og udbygge de aktiviteter, de har - i Danmark."

"I det lys havde vi brug for en anden type opmærksomhed over for udenlandske selskaber, hvor vi byder dem velkommen og giver udtryk for, hvor meget vi værdsætter, at de er her," siger Tom Togsverd.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S